Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:20
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Tomaszów Lub.: Tam gdzie był gród Medno

Tu na Białej Górze ogień palim, ogień palim jak najdłużej, dawne wieki wołać chcemy, wołać chcemy – śpiewał zespół "Sąsiadeczki". W niedzielę 30 września, na grodzisku Medno było tak jak dawniej. Śpiewano bez prądu, jedzono zupę na bazie kaszy i ziół, strzelano z łuku. Nocą przy świetle pochodni wdrapywano się na górę.
Tomaszów Lub.: Tam gdzie był gród Medno
Uczniowie z Sabaudii przedstawili scenki z życia dawnego grodziska

Ludzie powiadają, że gród Medno zapadł się pod ziemię. Pewnej nocy, po prostu. Dziś trudno znaleźć jego ślad.

 – Ale doskonale jest widoczny na mapie typu LIDAR. Grodzisko Medno wzmiankowane jest też w "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" – mówi Daniel Tereszczuk, archeolog, członek Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego.

Gród na Białej Górze istniał prawdopodobnie w XI-XIII wieku. Składał się z grodu otoczonego linią podwójnych wałów z suchymi fosami i system osad podgrodowych. Kompleks osadniczy liczył kilka hektarów. Być może miejscowa ludność parała się bartnictwem i od pozyskiwanego w dużych ilościach miodu gród nazwano właśnie Medno.

 – Być może należał do zespołu Grodów Czerewieńskich. Kres istnienia grodu przyniosły najazdy tatarskie – tłumaczy Daniel Tereszczuk.

Tatarzy nie tylko spalili gród, ale i nakazali miejscowej ludności – tak jak w przypadku innych podobnych grodów – zniwelować wały. 

Tajemnica przeszłości

O ile w środowisku archeologów grodzisko jest mniej lub bardziej znane, to dla większości mieszkańców gminy Biała Góra bardziej kojarzyła się ze stokiem narciarskim, który tam przez jakiś czas istniał, a po którym nie ma dziś śladu.

 – Sama dowiedziałam się o grodzie podczas realizacji projektu "Legendy i opowieści mojej z mojej miejscowości". Tak mnie ta historia zaintrygowała, że postanowiliśmy napisać kolejny projekt, aby historię tego miejsca rozpropagować – mówi Kinga Łuczak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Podhorcach.

Projekt: "Odkryjmy na nowo grodzisko Medno na Białej Górze" spodobał się. Otrzymał wsparcie z programu "Młodzi LUBią Kulturę. Lubelska sieć edukacji kulturalnej", którego operatorem jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W ramach projektu 35 dzieci z Sabaudii zbierało informacje i legendy na temat grodziska. Maluchy wysłuchały opowieści Daniela Tereszczuka jak wyglądał gród, jak przebiegało w nim życie. Odbyły się warsztaty teatralne.

O fascynującej historii grodu Medno przeczytają Państwo w najnowszym numerze Kroniki Tygodnia i e-wydaniu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama