Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 19:23
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Tomaszów Lub.: Tam gdzie był gród Medno

Tu na Białej Górze ogień palim, ogień palim jak najdłużej, dawne wieki wołać chcemy, wołać chcemy – śpiewał zespół "Sąsiadeczki". W niedzielę 30 września, na grodzisku Medno było tak jak dawniej. Śpiewano bez prądu, jedzono zupę na bazie kaszy i ziół, strzelano z łuku. Nocą przy świetle pochodni wdrapywano się na górę.
Uczniowie z Sabaudii przedstawili scenki z życia dawnego grodziska

Ludzie powiadają, że gród Medno zapadł się pod ziemię. Pewnej nocy, po prostu. Dziś trudno znaleźć jego ślad.

 – Ale doskonale jest widoczny na mapie typu LIDAR. Grodzisko Medno wzmiankowane jest też w "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" – mówi Daniel Tereszczuk, archeolog, członek Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego.

Gród na Białej Górze istniał prawdopodobnie w XI-XIII wieku. Składał się z grodu otoczonego linią podwójnych wałów z suchymi fosami i system osad podgrodowych. Kompleks osadniczy liczył kilka hektarów. Być może miejscowa ludność parała się bartnictwem i od pozyskiwanego w dużych ilościach miodu gród nazwano właśnie Medno.

 – Być może należał do zespołu Grodów Czerewieńskich. Kres istnienia grodu przyniosły najazdy tatarskie – tłumaczy Daniel Tereszczuk.

Tatarzy nie tylko spalili gród, ale i nakazali miejscowej ludności – tak jak w przypadku innych podobnych grodów – zniwelować wały. 

Tajemnica przeszłości

O ile w środowisku archeologów grodzisko jest mniej lub bardziej znane, to dla większości mieszkańców gminy Biała Góra bardziej kojarzyła się ze stokiem narciarskim, który tam przez jakiś czas istniał, a po którym nie ma dziś śladu.

 – Sama dowiedziałam się o grodzie podczas realizacji projektu "Legendy i opowieści mojej z mojej miejscowości". Tak mnie ta historia zaintrygowała, że postanowiliśmy napisać kolejny projekt, aby historię tego miejsca rozpropagować – mówi Kinga Łuczak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Podhorcach.

Projekt: "Odkryjmy na nowo grodzisko Medno na Białej Górze" spodobał się. Otrzymał wsparcie z programu "Młodzi LUBią Kulturę. Lubelska sieć edukacji kulturalnej", którego operatorem jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W ramach projektu 35 dzieci z Sabaudii zbierało informacje i legendy na temat grodziska. Maluchy wysłuchały opowieści Daniela Tereszczuka jak wyglądał gród, jak przebiegało w nim życie. Odbyły się warsztaty teatralne.

O fascynującej historii grodu Medno przeczytają Państwo w najnowszym numerze Kroniki Tygodnia i e-wydaniu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qwertyTreść komentarza: Właśnie ujawniono, że władze Chełma wywaliły na ten cel 615 tys. złotych (a na remonty dróg brakło). Ciekawe ile z tej kasy przytulą kolesie Sakiewicza.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 17:28Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Godzina 17.10 poniedziałek 23.12.2024 drzwi w dalszym ciągu nie ma......ciepłych świąt życzęData dodania komentarza: 23.12.2024, 17:11Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama