Zwierzęta też chorują. Na serce, cukrzycę, choroby zakaźne, wewnętrzne. Też psują im się zęby i miewają problemy skórne. Ich właściciele powinni być wyczuleni na nietypowe zachowania pupili i inne niepokojące objawy chorób. Bagatelizowanie ich wiąże się z narażaniem zwierzęcia na niepotrzebne cierpienie. Jakie są najczęstsze choroby kotów?
Kocie choroby bywają bardzo niebezpieczne. Do tych najczęstszych należą choroby układu pokarmowego, moczowego, otyłość, cukrzyca czy schorzenia stomatologiczne. Są niebezpieczne, bo zwykle objawiają się w zaawansowanym stadium. Koty nie zawsze się skarżą, ale potrafią to robić. Jeśli ktoś dobrze zna swojego futrzaka, jest w stanie to zauważyć. W jaki sposób koty sygnalizują chorobę? Na przykład miaucząc częściej niż mają w zwyczaju. W przypadku młodych kotek ciągłe miauczenie może być jedynie oznaką trwającej rujki. Ale powodem tego, że kot "za dużo" gada, może być też nadczynność tarczycy albo osłabienie zmysłu wzroku czy słuchu. Kot, który gorzej słyszy czy widzi będzie czuł się zagubiony i na głos będzie to wyrażał. Miauczenie może być również reakcją na ból – może chodzi o niegojącą się ranę albo chorobę w zaawansowanym stadium? Powodów, dla których koty natrętnie miauczą, jest jak widać mnóstwo. Nie można ich lekceważyć. Jeśli chcemy być dobrymi opiekunami swojego zwierzęcia, słuchajmy go. Każde niepokojące zachowanie warto skonsultować z lekarzem weterynarii. W naszym gabinecie służymy pomocą przez 24 godziny na dobę – mówi lek. wet. D. Brania z gabinetu weterynaryjnego Zdrowy Zwierz w Zamościu.
I dodaje: – Luty to okres kiedy bardzo łatwo o katar, którego przyczyną są wirusy. To uciążliwe dla zwierzęcia, dlatego reagujmy szybko. Pamiętajmy, że ważna jest profilaktyka. Na choroby wirusowe tj. tyfus koci czy koci katar, białaczkę kotów istnieją naprawdę skuteczne szczepionki. Warto o tym pomyśleć, a w razie niepewności przedyskutować temat z lekarzem weterynarii. Pamiętajmy też, że zbliża się marzec i właściciele czworonogów powinni odpowiedzialnie podejść do kwestii rozmnażania zwierząt. Przez cały marzec będziemy prowadzić akcję sterylizacji. To nie krzywdzi zwierząt, a jedynie pozwala ochronić niechciane czworonogi przed bezdomnością i cierpieniem.
W kocie święto i nie tylko tego dnia drodzy właściciele kotów, nie zapomnijcie porozpieszczać swoich futrzastych przyjaciół.
Warto też zastanowić się nad swoim udziałem w poprawie losu bezdomnych zwierząt. A może to nietypowe święto będzie dla kogoś pretekstem do przyjrzenia się swojemu pupilowi dokładniej i zauważenia symptomów choroby, której dotychczas nie dostrzegał?