Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:38
Reklama
Reklama

Historia: ORMO, czyli Oni Również Mogą Obić

Ochotniczą Rezerwę Milicji Obywatelskiej (ORMO) powołano 21 lutego 1946 r. na mocy uchwały Rady Ministrów, a potem także zarządzenia ministra bezpieczeństwa publicznego. Miała to być organizacja paramilitarna, wspierająca Milicję Obywatelską. Jej członków rekrutowano głównie wśród członków PZPR. Było ich mnóstwo.
Historia: ORMO, czyli Oni Również Mogą Obić

Autor: PAP/

W maju 1946 organizacja liczyła ponad 40 tys. ormowców, a już w 1979 r. ponad 450 tys. To była prawdziwa armia zdyscyplinowanych lokalnych aktywistów, a często także donosicieli! Społeczeństwo nie szanowało ich. Jednak popularność ORMO nie zmalała nawet po stanie wojennym. 

Dlaczego Polacy tak chętnie zasilali szeregi tej organizacji?

Oddziaływać wychowawczo

"Przyrzekam uroczyście wiernie służyć Ojczyźnie w realizacji zadań, do których powołana została ORMO" – takie ślubowanie nowy członek tej organizacji musiał złożyć na zebraniu jej członków. "A w szczególności: w miejscu pracy i zamieszkania postępowaniem swoim oddziaływać wychowawczo na otoczenie oraz umacniać dyscyplinę społeczną. Udzielać pomocy organom porządku publicznego oraz interweniować wszędzie tam, gdzie naruszony został porządek publiczny lub istnieje groźba jego naruszenia". 

Nowy ormowiec zobowiązywał się także udzielać społeczeństwu pomocy w razie pożarów, klęsk żywiołowych i innych katastrof. Musiał odpowiednio dbać o "dyscyplinę organizacyjną" oraz sumiennie wykonywać wszystkie polecenia przełożonych. 

 

To tylko część artykułu, który ukazał się w najnowszej Kronice Tygodnia. Zachęcamy do pobrania e-wydania. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

robak 28.02.2019 12:47
no tak .... , historia się powtarza.... , znaszli ten kraj.... miodem i.... "( .......)" płynącym

pisowiec etatowy 23.02.2019 09:00
BYŁEM w ZOMO ,byłem ORMO teraz jestem w PiS .

pisowiec etatowy 23.02.2019 09:00
BYŁEM w ZOMO ,byłem ORMO teraz jestem w PiS .

orpismo 19.02.2019 11:44
Dziś PiS jest ORMO .Mało kto ich lubi a poparcie ma spore .Jaka władza tacy członkowie , sztuka dla sztuki .Historia kołem się toczy .

Nie ćmokaj więcej 20.02.2019 09:04
tak, tak rafałku. Jaka to partia teraz ?

PO 26.02.2019 07:19
taaak

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama