Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 19:34
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Zamość: Plan dla Starego Miasta

Podczas ostatniej sesji (26 lutego) Rady Miejskiej radni uchwalili dokument pn. "Stare Miasto w Zamościu. Plan zarządzania dobrem światowego dziedzictwa UNESCO ".

 Parkowania na staromiejskich uliczkach, "martwy" turystyczne amfiteatr czy zbyt małe wykorzystanie parku miejskiego. To problemy na jakie zwrócili uwagę autorzy przyjętego właśnie przez miejskich radnych "Planu zarządzania dobrem światowego dziedzictwa UNESCO". Dokument ten ma także przybliżyć miasto do budowy Filharmonii przy ul. Sadowej.

Jestem bardzo wdzięczny i dziękuję radnym za uchwalenie "Planu zarządzania". Wreszcie, po 27 latach od wpisania Starego Miasta na listę UNESCO mamy dokument, który uporządkuje wiele spraw – powiedział podczas sesji Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa. 

Uchwalony przez radnych dokument ma 173 strony i podzielony jest na 3 części: 1. część "Diagnoza", 2. część "Charakterystyka systemu ochrony i zarządzania dobrem" i 3. część "Charakterystyka używania dobra". Został opracowany przez trójkę specjalistów z dziedziny ochrony zabytków i architektury: Bogusława SzmyginaAnnę Fortuna-Marek i Andrzeja Siwka. Swoje uwagi dotyczące planu mogli wyrażać także mieszkańcy miasta, za pośrednictwem poczty e-mail i na spotkaniach otwartych, które odbywały się w ratuszu pod koniec ub. roku.   

 

 Pomysły na Stare Miasto

Jedną z ważniejszych zmian proponowanych przez autorów dokumentu jest stopniowe zmniejszanie ruchu samochodowego na Starym Mieście.

"Postuluje się stopniowe, przynajmniej częściowe ograniczenie ruchu na tym obszarze, np. poprzez – wprowadzenie zakazu wjazdu autokarów na ulicę Zamkową; wprowadzenie zakazu poruszania się samochodów od placu dzwonnicy przy katedrze do Bramy Szczebrzeskiej. Docelowo dążyć należy do wyprowadzenia ruchu tranzytowego z miasta" – czytamy w dokumencie. 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qwertyTreść komentarza: Właśnie ujawniono, że władze Chełma wywaliły na ten cel 615 tys. złotych (a na remonty dróg brakło). Ciekawe ile z tej kasy przytulą kolesie Sakiewicza.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 17:28Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Godzina 17.10 poniedziałek 23.12.2024 drzwi w dalszym ciągu nie ma......ciepłych świąt życzęData dodania komentarza: 23.12.2024, 17:11Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama