Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 20:13
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Roztańczona wizyta z głębi kraju

Takiego najazdu zamościan na Szczecin nie było w historii tego miasta. 17 września 1984 roku na podniesienie bandery masowca "Ziemia Zamojska" przyjechało ponad 850 osób. Każdy jechał czym mógł. Autokarami, nysami, samochodami osobowymi.

Jechali przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, dygnitarze partyjni. Delegacje zakładów pracy, pegeerów, zespoły artystyczne, koła gospodyń wiejskich. Cały przekrój społeczeństwa. Zamościan było tak dużo, że w Szczecinie i okolicy w hotelach zabrakło miejsc. 

 – Dwa tygodnie przed podniesieniem bandery do Szczecina wyruszyło kilkunastu kolarzy z klubu sportowego "Kaktus", który działał przy Zakładach Mięsnych w Zamościu. Żegnałem ich przed ratuszem. Wszystkim działaniom koordynowała rada patronacka statku. Jej długoletnim przewodniczącym był Stanisław Binięda, wicewojewoda zamojski – wspomina Janina Gąsiorowska, matka chrzestna statku.

Od rana 17 września 1984 roku delegacje z Zamościa zwiedzały statek. Około południa rozpoczęła się uroczystość podniesienia bandery. Uczestniczyła w nim delegacja około 100 osób. Zamość, oprócz matki chrzestnej, reprezentował m.in. wojewoda zamojski Marian Wysocki, prezydent miasta Eugeniusz CybulskiBronisław Witkowski i Stefan Kowalik (władze partyjne), Grażyna Welhan – przewodnicząca Ligi Kobiet i wielu innych.

 – Kapitan statku Stefan Raróg złożył meldunek Ryszardowi Kargelowi,dyrektorowi Polskiej Żeglugi Morskiej, że statek jest gotowy do pracy na morzu. Zagrano hymn państwowy, podczas podniesienia bandery wyły syreny okrętowe w całym porcie. Potem były przemówienia. Zaczęłam mówić, że wypuszczam swoje dziecko do pracy, że życzę mu, aby pracowało jak najlepiej i nie mogłam dalej mówić, bo z wzruszenia rozpłakałem się – wspomina ten dzień Janina Gąsiorowska.  

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qwertyTreść komentarza: Właśnie ujawniono, że władze Chełma wywaliły na ten cel 615 tys. złotych (a na remonty dróg brakło). Ciekawe ile z tej kasy przytulą kolesie Sakiewicza.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 17:28Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Godzina 17.10 poniedziałek 23.12.2024 drzwi w dalszym ciągu nie ma......ciepłych świąt życzęData dodania komentarza: 23.12.2024, 17:11Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama