Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 23:49
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Zamojskie ulice. Modelowa jednostka PR 5

Ulica Jana Zamoyskiego w Zamościu powstała pod koniec lat 70. ub. wieku jako obwodnica osiedla PR 5, zwanego także Nowe Miasto II. W czasach "schyłkowego PRL-u" wybudowano przy niej wzorcowe, modelowe osiedle mieszkaniowe. Zmieniło ono życie tysięcy mieszkańców miasta. Nadal żyje się tam podobno dobrze.
Zamojskie ulice. Modelowa jednostka PR 5
Dawne PR5 to jedna z największych "sypialni" Zamościa.

Wszędzie jest stąd blisko. Mamy niedaleko sklepy, kino, McDonald`s, a niedługo powstanie także restauracja KFC – podkreślają Artur Kawalec i Paweł Szykuła, nastoletni mieszkańcy dawnego osiedla PR 5, które dzisiaj nosi imię Jana Zamoyskiego. – W całej okolicy jest dużo zieleni, mamy boiska, jedno obok naszych bloków. Co można byłoby zmienić? Przydałoby się te boiska odnowić i wstawić wreszcie siatki w bramkach. Poza tym żyje się w porządku. Nieźle projektanci to osiedle wymyślili. 

Humanizacja przestrzeni

 – Przed budową osiedla ta część Zamościa wyglądała inaczej. Cały teren zajmowały nieużytki, nie było tutaj drzew. Podczas roztopów okolica tonęła w błocie. Organizowano tutaj jednak duże jarmarki. Przyjeżdżały na nie wozy konne z całej okolicy – opowiada 77-letni Stanisław Konwalik, mieszkaniec jednego z wieżowców na os. Zamoyskiego. – Budowa osiedli wszystko zmieniła. Były one uznawane w latach 80. ub. wieku za bardzo nowoczesne.

Nie bez powodu. Koncepcja budowy osiedla Nowe Miasto II, zwanego także PR 5 zrodziła się w 1972 r. na szczeblu centralnym. W ramach programu rządowego, pod numerem piątym wpisano wówczas projekt "Kompleksowego rozwoju budownictwa mieszkaniowego". Zmiany były rewolucyjne. Na nowych osiedlach mieszkaniowych chciano wprowadzić: "humanizację przestrzennego wyrazu zabudowy poprzez respektowanie skali człowieka". Bloki miały zyskać kameralny charakter i być zróżnicowane. W efekcie, zamiast potężnych molochów z wielkiej płyty (takich jak np. na warszawskim Bródnie) chciano wybudować budynki jedno-, dwu-, trzy- i czterokondygnacyjne. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
sd 22.08.2021 15:31
Czyli co? Komuno wróć?

Darek 31.08.2019 16:54
To prawda mieszkam na przeciw elektryka a tam parkingu nie znajdziesz w roku szkolnym! . Rozmawiałem z dyrektorem elektryka, ale człowiek nie widzi problemu. W elektryku uczą się luzie pełnoletni (i nie tylko) uzależni od tytoniu. Szkoła nie zapewnia miejsca do palenia dla uczniów, którzy na przerwach palą pod balkonami i klatkami, rzucają niedopałki pod nogi... obraz nędzy i rozpaczy. Gdzie ta nowoczesność ?

Mieszkaniec 25.08.2019 09:47
Zmienić całe prezesostwo niech młodsi wejda na ich stanowiska co niektorzy na emeryture powinni isc zamiast isc rzadza jakby byli panami!!! Wynocha!!! Wielkie państwo chodzące az okulary wam zaparują!

Ja 23.08.2019 23:55
Hetmana Jana Zamoyskiego .

zibi 22.08.2019 08:33
Budynek „Elektryka” wybudowano jako szkołę podstawową, a położony vis a vis obiekt PWSZ im. Szymona Szymonowica to … przedszkole. Przedszkolaki samochodami nie jeżdżą. Natomiast pracownicy, uczniowie i studenci przyjeżdżają na zajęcia autami i parkują utrudniając życie mieszkającym w sąsiedztwie. Wsparcie włodarzy tych instytucji dla Zarządu Osiedla winno doprowadzić do wybudowania zespołu parkingów w sąsiedztwie Krytej Pływalni położonej nieopodal. Terenu należącego do Miasta Zamościa przy Obwodnicy Hetmańskiej jest pod dostatkiem. Prezydent Wnuk w kampanii samorządowej obiecywał inwestycje miejskie w nowych częściach miasta. Na PR 5 za poprzedniej kadencji poszerzono o metr 100 m drogi osiedlowej, na której nie mieściły się 2 auta osobowe i wybudowano miejsca parkingowe w ramach budżetu obywatelskiego. Tutaj budżet obywatelski nie wystarczy.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama