Historia Domu Towarowego Hetman sięga lat 70. XX w. 45 lat temu Prezydium Miejskiej Rady w Zamościu wydało decyzję i zatwierdziło realizację pawilonu wielofunkcyjnego. 1 lipca 1979 r. obiekt oddano do użytku. Rok później Zamość miał być gospodarzem dożynek centralnych. Hetman był jednym z tzw. "dożynkowych" budynków.
– Hetman był budowany w konstrukcji uprzemysłowionej. Nazywało się to U 75. Pawilon o konstrukcji stalowej, docieplony wełną, z dachem na twardych płytach wełny mineralnej pokrytym blachą trapezową. To był jeden z większych, a może największy obiekt handlowy w mieście. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 3909 m kwadratowych. Hetman ma parter, pierwszą kondygnację i podpiwniczenie – tłumaczy Jerzy Nizioł, prezes SM im. W. Łukasińskiego.
Po oddaniu do użytku budynek przejęła Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Łukasińskiego i oddała w dzierżawę ogólnopolskiemu przedsiębiorstwu Domy Towarowe Centrum. W 1992 r. tę umowę wypowiedziała i ogłosiła przetarg na dzierżawę Hetmana. Zgłosił się tylko jeden podmiot gospodarczy.
– W 1996 roku po różnych analizach i pewnym rozpoznaniu, spółdzielnia i tę umowę wypowiedziała. Przejęła zarządzanie obiektem we własnym zakresie. I tak jest do dzisiaj – wspomina prezes.
Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze