Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:14
Reklama
Reklama

Koronawirus a gospodarka. Szersza tarcza antykryzysowa

W sobotę, 18 kwietnia weszły w życie zmiany do tzw. tarczy antykryzysowej. Prawo do zwolnienia ze składek będzie miało teraz więcej przedsiębiorców, więcej osób skorzysta również ze świadczeń postojowych.
Koronawirus a gospodarka. Szersza tarcza antykryzysowa

Do tej pory do zwolnienia z całości nieopłaconych składek za marzec, kwiecień i maj miały prawo dwie grupy przedsiębiorców: samozatrudnieni, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą, które opłacają składki tylko za siebie i których przychód nie przekroczył 15 681 zł oraz przedsiębiorcy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń społecznych do 9 osób.

Nowa wersja tarczy antykryzysowej zwalnia ze składek również firmy zgłaszające do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 osób.

– W przypadku tych firm zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych – wyjaśnia Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Trzymiesięczne umorzenie całości nieopłaconych składek przysługuje też spółdzielniom socjalnym i to bez względu na liczbę zatrudnionych osób.

Obecnie ze zwolnienia ze składek skorzystają również firmy założone w lutym i marcu (w pierwszej wersji ulga przysługiwała wyłącznie firmom założonym przed 1 lutego br. – przyp. red.).

– Do liczby osób ubezpieczonych nie wlicza się teraz pracowników młodocianych – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik regionalny ZUS w województwie lubelskim.

Przepisy nowej wersji tarczy pozwalają na zwolnienie ze składek za marzec także tych przedsiębiorców, którzy już te składki opłacili.

Zmiany wprowadzono także jeśli chodzi o świadczenie postojowe. Przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne będą mogli otrzymać to świadczenie ponownie (do trzech razy). Warunkiem będzie oświadczenie, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie.

Zmieniły się też warunki przyznawania pierwszego świadczenia postojowego. Przedsiębiorcy otrzymają je bez względu na osiągany przychód, pod warunkiem że spadł on o co najmniej 15 proc. i że rozpoczęli działalność przed 1 lutego br., a osoby wykonujące umowy zlecenia lub o dzieło skorzystają z postojowego także, gdy zawarły umowy w lutym lub marcu (wcześniej również obowiązywała granica 1 lutego).

Na wniosek przedsiębiorcy, ZUS będzie mógł odstąpić od pobierania odsetek za okres od stycznia br. – To rozwiązanie dla płatników, którzy mają trudności w terminowym opłaceniu składek w wyniku epidemii COVID-19 – dodaje Małgorzata Korba.

Ulga będzie dotyczyła wszystkich płatników, bez względu na wielkość przedsiębiorstwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama