Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:23
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Gm. Hrubieszów: Moroczyn - ocalić od zapomnienia

Na początku lipca ukazała się monografia „Wtopieni w historię dworu w Moroczynie”. Jej autorką jest Ilona Winogrodzka z domu Rutkowska. Na promocję książki (11 lipca) do Moroczyna przyjechała z Krakowa rodzina Chrzanowskich, potomkowie właścicieli tamtejszego dworu i majątku.
Gm. Hrubieszów: Moroczyn - ocalić od zapomnienia

Ilona Winogrodzka jest nauczycielką jęz. angielskiego w jednej ze szkół w Hrubieszowie. Przez 5 lat zbierała materiały do monografii dworu w Moroczynie. W pękatym brudnopisie znalazły się nie tylko rodzinne historie autorki. Jej dziadkowie byli powiązani z dworem, jego przedwojenną i powojenną historią, a także z rodziną Chrzanowskich, dawnymi właścicielami majątku ziemskiego w tej miejscowości i okolicy.

Rodzina Chrzanowskich kupiła majątek w Moroczynie w 1850 r. Niedługo potem wzniesiono tam murowany dwór. Na przełomie XIX i XX w. został on przebudowany według projektu architekta Stanisława Czachórskiego. Chrzanowscy gościli w Moroczynie wiele znamienitych postaci z życia kulturalnego i politycznego przedwojennej Polski. Edward Chrzanowski (1843-1922) zgromadził tu bardzo cenną bibliotekę. Liczący 5 tys. tomów księgozbiór I wojnę światową przetrwał w Kijowie. Stamtąd powrócił po 1920 r. A przed II wojną światową, syn Edwarda, Wincenty również bibliofil, przekazał zbiory w depozyt do Biblioteki Ossolineum we Lwowie. Po wojnie tylko nieznaczna część księgozbioru znalazła się w zbiorach Ossolineum we Wrocławiu. Dwór w Moroczynie przetrwał II wojnę światową. Zaraz po niej mieścił się w nim Państwowy Ośrodek Maszynowy. Później dwór był siedzibą szkoły podstawowej. Obecne jego ruiny są własnością prywatną.

 – Napisałam tę monografię, aby ocalić od zapomnienia bogatą historię i tradycję moroczyńskiego dworu, a także znaczące zasługi członków rodziny Chrzanowskich. Zarówno dla tego miejsca, jak i dla całej ówczesnej Polski – tłumaczy Ilona Winogrodzka.

W bogato ilustrowaną monografię autorka wpisuje losy swoich przodków związanych z dworem w Moroczynie. Na promocję książki „Wtopieni w historię dworu w Moroczynie” z Krakowa przyjechały potomkinie Chrzanowskich: prof. dr hab. Elżbieta Chrzanowska-Kluczewska i Agnieszka Chrzanowska-Kozak z rodzinami. Na razie wydano 500 egzemplarzy monografii. Było to możliwe dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie i wójta gminy Hrubieszów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

jk 02.08.2020 20:03
lans!

mieszkaniec 31.07.2020 20:49
Oczywiście, tak jak i wiele innych miejsc i zabytków.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama