Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:43
Reklama
Reklama

Trwały ślad w Alei Sław

Tegoroczną bohaterką XIII edycji zamojskiej Alei Sław była Maria Sarnik-Konieczna. To trzecia kobieta po Beacie Ścibakównie i Małgorzacie Dybowskiej, uhonorowana pamiątkową tablicą na ul. Grodzkiej. Uroczystość na czerwonym dywanie odbyła się 14 sierpnia.
Trwały ślad w Alei Sław

"Miałam szczęście tu pracować i mieszkać przez piętnaście lat. Do Zamościa przyjechałam z rekomendacji profesora Wiktora Zina" – tymi słowami wypowiedzianymi kiedyś przez Marię Sarnik-Konieczną rozpoczęła uroczystość Teresa Madej, pomysłodawczyni i inicjatorka Alei Sław.  – Utalentowana jak architekt miasta Bernardo Morando, a wpływowa i skuteczna jak hetman i jego założyciel Jan Zamoyski – kontynuowała Madej, dodając, że Maria Sarnik-Konieczna to wyjątkowa postać, która odcisnęła trwały ślad w obliczu kulturalnymi i architektonicznym Zamościa.

14 sierpnia na tablicy pamiątkowej z brązu autorstwa artysty rzeźbiarza Bartłomieja Sęczawy przypieczętowała to odciskiem swoich butów, którymi przemierzała ulice i place budowy naszego miasta.

Architekt Maria Sarnik-Konieczna (ur. 1941 r., Szadek) to pierwszy w historii Zamościa miejski konserwator zabytków.  W latach 1979-1984 pełniła funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nadzorowała największy remont Starego Miasta. W latach 1980-1985 była bezpartyjnym posłem na Sejm. Działalność konserwatorska przyniosła efekt w postaci wpisania miasta Zamościa na listę UNESCO w 1992 roku.

 – Nie ma takiego miasta i takich ludzi, którzy tak umieliby się ze sobą jednoczyć. Dziękuję za ten wspaniały dzień. Wszystko, co tutaj się dzieje, jest mi naprawdę bardzo bliskie. Zamość musi mieć ciągłość swojego istnienia – powiedziała podczas uroczystości Maria Sarnik-Konieczna. 

Wyróżniona dołączyła do grona uhonorowanych: Jana MachulskiegoJana "Ptaszyna" WróblewskiegoKrzysztofa Zanussiego, prof. Janusza StannegoStefana Szmidta, prof. Józefa Kowalczyka, prof. Mariana Koniecznego (swojego męża), Pawła DudzińskiegoBeaty Ścibakówny i Jana EnglertaTadeusza Wicherka, grupy Vox i Małgorzaty Dybowskiej.

Wydarzenie uświetnił Inny Kwartet w składzie: Anna Piwko, Magdalena Magoń, Katarzyna Wach i Tomasz Nadolski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama