Generalny remont zabytkowego, secesyjnego gmachu dawnego Syndykatu Rolniczego w Hrubieszowie rozpoczęto w marcu tego roku. Zaplanowano odnowienie elewacji, klatek schodowych, przebudowę pomieszczeń, naprawę i wymianę dachu oraz dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pomyślano o zagospodarowaniu placu wokół gmachu.
Po zakończeniu przebudowy kamienicy zostanie tam urządzone Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa. Wewnątrz będą sale konferencyjne. Do gmachu przeniesie się Miejska Biblioteka Publiczna, która obecnie mieści się w HDK-u. Swoją siedzibę wciąż będzie miała tu Fundacja Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Stefana i Krystyny Du Chateau. Szacowany koszt inwestycji to prawie 12 mln zł, w tym 10 mln zł to unijne dofinansowanie.
Na początku realizacji inwestycji termin zakończenia prac wyznaczono na 30 listopada tego roku. Potem wykonawca zwrócił się do władz miejskich Hrubieszowa o jego wydłużenie. Podczas robót trzeba było wprowadzać zmiany, których nie uwzględniała dokumentacja. Miasto przesunęło datę zakończenia prac na 16 stycznia 2021 r. Ten termin też okazał się trudny do dotrzymania. W ub. tygodniu firma budowlana po raz drugi wystąpiła do burmistrza Hrubieszowa o wyznaczenie nowej daty zakończenia prac.
– Czekamy na uzasadnienie wniosku. Po zapoznaniu się z argumentami wyjaśniającymi opóźnienia, podejmiemy decyzję o wyznaczeniu nowego terminu. Na pewno nie będzie to kilka kolejnych miesięcy – uważa burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska.
Gmach Syndykatu Rolniczego w Hrubieszowie wzniesiono w 1914 r. Początkowo był to jednopiętrowy budynek. W 1920 r. dobudowano piętro. W latach 1934-1936, w jednym z apartamentów na pietrze mieszkał mjr Henryk Dobrzański ps. Hubal. Po wojnie mieścił się tam dom handlowy. W 1999 r. gmach kupiła Fundacja Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Stefana i Krystyny Du Chateau. A w 2018 r. fundacja przekazała miastu budynek za symboliczną złotówkę.
Napisz komentarz
Komentarze