Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 18:22
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Zamość: O transplantacji w UPZ

Zakład Pedagogiki i Zakład Pielęgniarstwa Uczelni Państwowej w Zamościu zorganizowały konferencję online pt. „Transplantacja – podaruj drugie życie”, która odbyła się 27 maja.
Pracownia pielęgniarstwa UPZ

Autor: Fot. UPZ

Spotkanie otworzyła dr inż. Agata Waszek, dyrektor Instytutu Humanistyczno-Medycznego UPZ i kierownik Zakładu Pedagogiki, która powitała gości i uczestników konferencji. Następnie głos zabrał rektor UPZ dr hab. Andrzej Samborski, który życzył udanych obrad i owocnych wniosków w dyskusjach nad tak ważnym tematem, jakim jest transplantacja. Podkreślił przy tym, że cieszy się, iż studenci mogą czerpać wiedzę od specjalistów w tej tematyce, którzy chętnie dzielą się zdobytym doświadczeniem.

Jako pierwszy wystąpił ks. dr Paweł Jasina, prefekt i wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu, który zaprezentował stanowisko Kościoła katolickiego w kwestii transplantacji. Następnie o życiu przed i po przeszczepie opowiedziała Małgorzata Samborska, współzałożycielka jednej z organizacji wspierających osoby po transplantacji, która podzieliła się z uczestnikami własnymi doświadczeniami.

O pozytywnych aspektach transplantacji mówiły Alicja Chachaj z Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i Jolanta Kruczkowska z Fundacji Organiści w Gdyni. Następnie Edyta Bączkowska-Skiba, koordynator akcji „Tak dla transplantologii” opowiedziała o doświadczeniach pedagoga specjalnego i matki dziecka po przeszczepie. Na koniec pierwszej części konferencji wystąpiła Anna Gradziuk, koordynator ds. transplantacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

W drugiej części konferencji swoje prelekcje zaprezentowali studenci z Koła Naukowego Studentów Pielęgniarstwa UPZ i Studenckiego Koła Naukowego Pedagogów UPZ: Diana Drygiel vel Dryglak, Anna Żygawska, Dariusz Kostrubiec, Ewelina Romańczuk, Stefania Kościelniak, Iwona Redka, Małgorzata Oryszczak.

- Pierwsze próby przeszczepiania skóry podejmowano już w starożytności, a w XIX wieku podejmowano próby transplantacji rogówki, tarczycy, tkanki nerwowej. Transplantologia rozwinęła się dopiero w XX wieku dzięki rozwojowi nowych gałęzi nauk medycznych takich jak: genetyka, immunologia, anestezjologia czy farmakologia. Chirurgia transplantacyjna jest standardową metodą akceptowaną przez wielkie religie, lekarzy i dużą część opinii publicznej. Jednak ciągle wzbudza wiele wątpliwości i obaw o charakterze moralnym. Organ, który jest pobrany od zmarłego w celu ratowania życia bliźniego jest wielkim darem, ponieważ umożliwia uniknięcie śmierci i daje szansę na „drugie życie” – tłumaczy dr n med. Maria Dorota Kwika z Zakładu Pielęgniarstwa UPZ. - Starzejące się społeczeństwa pragną jak najdłużej zachować sprawność i niezależność, dlatego naukowcy nie ustają w poszukiwaniu nowych obszarów wykorzystania metod transplantacyjnych. Polska transplantologia jest w czołówce światowej, dysponuje pełną zaangażowania kadrą, gwarantując pacjentom poddawanym przeszczepom bardzo dobre wyniki leczenia. – dodaje dr n med. Maria Dorota Kwika.

Zaznaczyła przy tym, że ogromną bolączką jest nadal zbyt mała liczba dawców. Dotyczy to zarówno tych oddających swoje organy po śmierci, jak również tych kwalifikowanych do dawstwa żywego.

- Poza informacjami dotyczącymi kwestii etycznych i medycznych związanych z transplantacją, uczestnicy konferencji mieli możliwość dowiedzieć się, jak przedstawia się sprawa edukacji dzieci po przeszczepach. Uzyskali informacje o możliwych formach realizacji obowiązku szkolnego i edukacji przedszkolnej tj. indywidualnym nauczaniu lub zindywidualizowanej ścieżce kształcenia. Poznali realia kształcenia w szkołach przyszpitalnych – wylicza aspekty przydatne w pracy przyszłym pedagogom mgr Monika Cieślak z Zakładu Pedagogiki UPZ.


Fot. UPZ

Fot. UPZ

Pracownia pedagogiki UPZ.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qwertyTreść komentarza: Właśnie ujawniono, że władze Chełma wywaliły na ten cel 615 tys. złotych (a na remonty dróg brakło). Ciekawe ile z tej kasy przytulą kolesie Sakiewicza.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 17:28Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Godzina 17.10 poniedziałek 23.12.2024 drzwi w dalszym ciągu nie ma......ciepłych świąt życzęData dodania komentarza: 23.12.2024, 17:11Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama