Zbigniew Małkowicz pochodzi z Zamościa, a aktualnie mieszka w Poznaniu. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu i Akademii Muzycznej w Warszawie w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej. W latach 1986-1994 pracował jako dyrygent w Teatrze Muzycznym "Roma" w Warszawie. Od 1997 do 2000 roku był dyrygentem i aranżerem w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. W latach 1998-2002 był dyrygentem, aranżerem i doradcą muzycznym w Teatrze Muzycznym "Capitol" we Wrocławiu. Przez 12 lat był też dyrygentem, aranżerem i kierownikiem muzycznym jednej z europejskich agencji koncertowych. W 2003 r. założył Zespół Muzyki Sakralnej „LUMEN”. W 2007 otrzymał stopień doktora sztuki. W tym roku obchodzi 15-lecie pracy z orkiestrą symfoniczną i 35-lecie pracy twórczej.
O tym, by teraz to właśnie Małkowicz dołączył do zacnego grona ludzi kultury uhonorowanych pamiątkową tablicą na ul. Grodzkiej, zdecydowała kapituła.
W zamojskiej Alei Sław swoje ślady butów na wykutych w brązie tablicach odcisnęli już: Jan Machulski, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna, Jan Englert, Tadeusz Wicherek i Zespół VOX, Małgorzata Dybowska, Maria Sarnik-Konieczna. Wszyscy swoją działalność twórczą związali z naszym regionem, na stałe wpisali się w jego historię, a uhonorowani zostali za zasługi dla rozwoju i promocji Zamościa i woj. lubelskiego.
Pomysł stworzenia Alei Sław narodził się w 2008 roku. Jego autorką jest Teresa Madej. Tablice wykonuje rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa. Czternasta już tablica zostanie odsłonięta przez bohatera tegorocznej edycji Alei 2 lipca o godz. 16.
Napisz komentarz
Komentarze