„Kupując nowy telewizor upewnij się, że będzie on poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC.” – uczula UKE, zapowiadając zmianę standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Zajdzie to już w drugim kwartale przyszłego roku i może sprawić, że część widzów nie będzie mogła oglądać swoich ulubionych programów. Eksperci urzędu wyjaśniają, że zamiana „nie powinna” spowodować konieczności wymiany anteny, ale może pojawić się potrzeba zmiany jej kierunku odbioru. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy telewizor jest dostosowany do nowego standardu.
O co dokładnie chodzi? „Stosowane będzie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Warto zapamiętać te nazwy, ponieważ tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać programy telewizyjne nadawane drogą naziemnej telewizji cyfrowej.” – wyjaśnia UKE i przyznaje, że wiele dostępnych na rynku odbiorników telewizyjnych, jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, a jednak mogą one odczytać jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem. „Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną 'rozpoznawać'
Jak sprawdzić?
Dlatego kupując nowe urządzenie, najlepiej sprawdzić, czy będzie dekodował sygnał DVB-T2 z kodekiem HEVC i dodatkowo przetwarzał dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 (zwanym też Dolby Digital Plus lub DD+). Dobrze jest też pod tym kątem sprawdzić telewizor, który ma się w domu. Jak przetestować swój sprzęt? Już teraz zostały uruchomione testowe programy, nadawane w nowym standardzie. Aby sprawdzić urządzenie, trzeba polecić mu wyszukać nowe kanały. Jeśli je wyłapie, to wszystko jest w porządku. „Na testowym multipleksie Telewizji Polskiej poszukaj takich kanałów jak TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na testowym multipleksie TVN-Discovery wyszukaj TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła i Metro.” – podpowiada UKE.
Jeśli to nie przyniesie efektu, należy dokupić zewnętrzny dekoder, który kosztuje około 100 zł.
Po co to wszystko?
Dzięki zmianom użytkownik telewizji naziemnej otrzyma więcej programów w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Wszystkie będą nadawane w jakości HD. Będzie także możliwa usługa telewizji hybrydowej HbbTV, czyli m.in. wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie, składach drużyn piłkarskich czy też możliwość zakupu produktów podczas ich prezentacji od razu z poziomu telewizora.
Napisz komentarz
Komentarze