W Polsce miód fasolowy jest wciąż mało znany. Produkuje się go głównie na Roztoczu. To region najlepiej nasłoneczniony w okresie letnim i przez to najodpowiedniejszy do hodowli fasoli „Piękny Jaś” i wielokwiatowej, z których pszczoły zbierają nektar. W rejonie tomaszowskim fasola rośnie głównie w gminach Telatyn, Łaszczów i Ulhówek, a w hrubieszowskim w gminach Dołhobyczów i Mircze. Rodzina Liseckich, właścicieli rodzinnej pasieki Dary Pszczół, wozi pszczoły m.in. w tamte okolice. Z jednego ula zbiera ok. 20 kg miodu fasolowego.
– Kilkanaście lat temu miód fasolowy nie był ani znany, ani doceniany. W tej chwili się to zmienia. To jego sprzedajemy najwięcej – mówi Andrzej Lisecki, pszczelarz, właściciel pasieki.
Miód fasolowy ma kolor słomkowożółty, po skrystalizowaniu białokremowy. W odróżnieniu od innych miodów odmianowych posiada charakterystyczny smak (słodki i lekko kwaskowaty), zapach (fasoli) i właściwości.
Odbudowuje florę bakteryjną żołądka i jelit. Zalecany jest przy refluksie i wrzodach żołądka. Wzmacnia układ odpornościowy. Polecany jest cukrzykom.
– Nadaje się do słodzenia kawy i herbaty, bo nie daje i nie zabiera smaku. Co warto powiedzieć, to miód fasolowy w porównaniu z innymi miodami najdłużej się nie krystalizuje – zachwala produkt Andrzej Lisecki.
Miód fasolowy z pasieki Dary Pszczół sprzedawany jest lokalnie oraz na terenie Polski południowo-wschodniej m.in. na wysepkach handlowych w marketach E.Leclerc, Galerii Handlowej Olimp i Venus. Można go też zamówić przez Internet.
W naszym plebiscycie Perły Biznesu miód fasolowy został zgłoszony jako Produkt Roku.
Napisz komentarz
Komentarze