Czarna herbata
Swoją nazwę zawdzięcza ciemnemu kolorowi sfermentowanych liści herbaty, z których jest przygotowywana. Ciemnopomarańczowy lub czerwony napar działa pobudzająco za sprawą zawartości teiny, dlatego z powodzeniem może zastąpić poranną kawę. Picie tej herbaty korzystnie wpływa na układ krążenia i naczynia krwionośne. Uwaga: należy ją parzyć świeżo zagotowaną wodą, o temperaturze 100°C i nie dłużej niż pięć minut. Herbata parzona dłużej nabierze charakterystycznej goryczki i straci swoje właściwości zdrowotne. Można ją pić bez niczego, albo doprawić dodając miód, cytrynę czy imbir. To wersja bardzo rozgrzewająca.
Zielona herbata
Herbata zielona wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne, korzystnie wpływa na serce oraz kondycję umysłową. Jest polecana także osobom, które pilnują wagi ciała, ponieważ przyspiesza metabolizm i wspomaga proces odchudzania. Żeby jednak zachować te właściwości zdrowotne, należy ją właściwie zaparzyć. Uwaga: nie ma jednego sposobu parzenia dla każdego rodzaju herbat. Jest on różny ze względu na postać herbaty i na jej poszczególne odmiany, dlatego najlepiej stosować się do przepisu podanego na opakowaniu. Warto wiedzieć, że liście zielonej herbaty można parzyć nawet trzy razy (nie stracą one właściwości, o ile zaparzymy je w odpowiedniej temperaturze).
Czerwona herbata
Napar z liście czerwonej herbaty ma charakterystyczny, głęboki smak. Zaletą tej odmiany jest bardzo dobry wpływ na metabolizm, dlatego jest idealna dla osób na diecie. Ponadto czerwona herbata pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a także wspomaga pamięć i koncentrację. Czerwoną herbatę należy parzyć nawet do 7 minut (im dłużej, tym będzie miała bardziej gorzki smak).
Biała herbata
Powstaje z dopiero co rozwijających się pączków liści, które chroni się przed słońcem, by nie nabrały zielonego barwnika. To prawdziwy eliksir młodości. Biała herbata chroni organizm przed wolnymi rodnikami, zawiera antyoksydanty. Wspiera działanie układu odpornościowego, pomaga łagodzić nerwy oraz działa orzeźwiająco. Bardzo dobrze wpływa na pracę umysłu oraz zdolność koncentracji. Herbatę białą parzy się na ogół do pięciu minut. Odpowiednia temperatura wody do zaparzenia tej herbaty jest niższa o dziesięć – kilkanaście stopni od temperatury wrzenia, dlatego po zagotowaniu się wody należy chwilę odczekać przed zalaniem herbaty. Białej herbaty nie powinno się niczym doprawiać czy słodzić.
Można pić każdy rodzaj herbaty, rano zaczynać od czarnej, w dzień popijać białą i czerwoną. A na wieczór rozgrzać się, np. popijając zieloną herbatkę.
Napisz komentarz
Komentarze