Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:57
Reklama
Reklama

Susiec: Magiczny wieczór na Zamczysku

Kilkunastu 7- i 8-klasistów z gminy Susiec wcieliło się w rolę bohaterów legendy o pięknej Tanewie i jej ojcu – rycerzu Gołdapie. Perfekcyjnie przygotowane widowisko można było oglądać na Zamczysku. Taka inicjatywa została zrealizowana w ramach programu „Równać Szanse 2021”.
Susiec: Magiczny wieczór na Zamczysku

Autor: Fot. GOK Susiec

Dawno temu, na górze noszącej teraz nazwę Zamczysko rycerz Gołdap zbudował imponujący zamek. Warownia miała chronić przed niebezpieczeństwami jego ukochaną jedyną córkę – Tanewę. Ponoć dziewczyna była piękna jak ukwiecone roztoczańskie łąki. Rycerza wezwały powinności. W czasie gdy Gołdap ze swoją drużyną był na wojennej wyprawie, na zamek wtargnął obcy książę, który zapragnął zdobyć Tanewę, gdyż słyszał o jej niesłychanej urodzie. Dziewczyna za nic nie chciała się mu oddać. Zamiast hańby, wybrała śmierć, rzucając się z zamkowej wieży. Jej ciało stoczyło się po stromym zboczu góry do opływającej zamek rzeki. Gołdap, gdy dowiedział się o stracie córki, załamał się. Nakazał zburzyć zamek, odejść służbie, a sam do końca życia wiódł życie pustelnika na zamkowej górze. Przez wieki okoliczni mieszkańcy nazywali górę zamkową od jego imienia – Gołdą, a rzekę Tanwią, aby pamięć o pięknej córce rycerza przetrwała do skończenia świata. Po zburzonym zamku został tylko ślad w postaci skalnych progów na Tanwi, które kiedyś były schodami na zamkowe wzgórze.

Tę chwytającą za serce legendę, która na Roztoczu przetrwała wiele stuleci, zapisał lata temu Kazimierz Janczykowski, nieżyjący już miłośnik dziejów ojczystych, chełmianin. Ostatnio przedstawiła ją młodzież ze szkoły w Suścu w ramach podsumowania projektu „Równać Szanse 2021” Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację Civis Polonus.

Udział w nim od września ub. roku brało 13 uczniów z klas siódmych i ósmych: Sandra Caryk, Łukasz Gałan, Michał Gałan, Jakub Gęborys, Sandra Kołodziejczyk, Karol Korkosz, Amelia Koper, Agata Kudyba, Paula Litwin, Miłosz Łasocha, Aleksandra Marek, Amelia Nieścior, Kamil Gałan.

Cały artykuł przeczytasz w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zawisza Ciemny 03.02.2022 18:49
Ta pierwsza z lewej to siedmioklasistka z Marsa

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama