Zorganizowano ją 1 lipca. Udział w niej wzięło wielu znamienitych gości, m.in.: dyrektor naczelny Archiwów Państwowych dr. Paweł Pietrzyk, władze Zamościa na czele z prezydentem Andrzejem Wnukiem, prezydent Marcin Zamoyski, dyrektor Wojciech Krawczuk z Archiwum Narodowego w Krakowie, rektor Akademii Zamojskiej Paweł Skrzydlewski, dyrygent Tadeusz Wicherek i muzycy Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu dr Jakub Żygawski.
W wydarzeniu uczestniczyli także: przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedstawiciel Ministra Edukacji i Nauki, prelegenci: prof. dr hab. Ryszard Szczygieł z Uniwersytetu M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. dr hab. Mirosław Lenart z Archiwum Państwowego w Opolu, dr hab. Piotr Kondraciuk z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, dr Jacek Feduszka z Muzeum Zamojskiego w Zamościu, dr Ewelina Lilia Polańska z Akademii Zamojskiej.
Przekazaniu aktu lokacyjnego Zamościa towarzyszyła Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Powrót do domu. Akt lokacyjny Zamościa z 10 IV 1580 r.”, której współorganizatorem była Akademia Zamojska.
Dokument z 10 IV 1580r. będzie mógł obejrzeć każdy zainteresowany, ponieważ będzie on zaprezentowany w zamojskim Ratuszu. Przypomnijmy, akt lokacyjny do 1811 roku był przechowywany w zamojskim Ratuszu. Gdy podjęto decyzję o rozbudowie zamojskiej twierdzy, trafił do Szczebrzeszyna, a stamtąd – w 1843 r. do Archiwum Akt Dawnych w Lublinie. Przez 150 lat był uważany za zaginiony. Znaleziono go w zbiorze pergaminów w Archiwum Narodowym w Krakowie skąd kilka dni temu został przetransportowany do Archiwum Państwowego w Zamościu.
Napisz komentarz
Komentarze