Można powiedzieć, że powiat hrubieszowski słynie z numizmatycznych odkryć. Wystarczy wspomnieć odkryty prawie 3 lata temu ważący 5,6 kg depozyt 1767 rzymskich denarów. Odkryto je w 2019 r. w Cichobórzu (gm. Hrubieszów). W maju podczas nocy muzeów odnowione i zakonserwowane monety zaprezentowano na wystawie w hrubieszowskim muzeum. A teraz okazało się, że antyczne monety z mennicy w Rzymie, można znaleźć również w innych miejscach w powiecie hrubieszowskim.
Ostatnio na rzymskie denary natrafiono w jednej z miejscowości w gminie Dołhobyczów. Poszukiwania prowadzono przy pomocy wykrywacza metali. Wcześniej poszukiwacze uzyskali zgodę Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W ornej warstwie gleby natrafili na kilka monet. Denary przekazano do Muzeum w Hrubieszowie.
Niebawem monety trafią do konserwacji. Ale już teraz widać, że dobrym stanem zachowania charakteryzuje się egzemplarz wybity w czasach cesarza Wespazjana, czyli w latach 69-79 naszej ery. - Nie sposób jednak stwierdzić, czy ten denar oraz pozostałe egzemplarze z czasów cesarza Hadriana i Marka Aureliusza, związane są z osadnictwem kultury przeworskiej, utożsamianej m.in. z Wandalami, czy z Gotami z grupy masłomęckiej - zastanawiają się muzealnicy z Hrubieszowa.
- Jednocześnie trudno twierdzić, by Muzeum w Hrubieszowie cierpiało na deficyt rzymskich monet w swoich zbiorach. Ale każde nowe znalezisko w zupełnie nowym miejscu, dokładnie namierzone, a do tego jeszcze poczynione w trakcie poszukiwań i za zgodą konserwatora zabytków - cieszy podwójnie! Niebawem sprawdzimy, co jeszcze kryje się w ziemi w sąsiedztwie odkrytych niedawno monet. Oczywiście podzielimy się wynikami naszych badań w gminie Dołhobyczów - zapewnia dyrektor Muzeum im Stanisława Staszica w Hrubieszowie, Bartłomiej Bartecki.
Napisz komentarz
Komentarze