W konferencji wzięli udział przedsiębiorcy i samorządowcy z całego powiatu zamojskiego. Jej oficjalnego otwarcia w hotelu Carskie Koszary dokonali gospodarze, czyli prezydent Zamościa Andrzej Wnuk i starosta zamojski Stanisław Grześko.
Zmiana pokolenia
Pierwszym prelegentem był prof. dr hab. Mirosław Grewiński, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, który w swoim obszernym referacie „Przyszłość pracy, kompetencji i kwalifikacji – dokąd zmierzamy?” odniósł się m. in. do problematyki związanej z rekrutacją pracowników czy budowaniem relacji z pracownikami.
– Na przyszłość rynku pracy i zatrzymanie młodych osób w takich miastach jak Zamość składa się kilka ważnych procesów – powiedział nam prof. Grewiński. – Jeden proces to jest migracja do większych ośrodków, więc na przykład Zamość i okolice Zamościa stoją przed wielkim wyzwaniem, jak zatrzymać młodzież na rynku pracy. Drugi proces to kwestia migrantów z Ukrainy, czyli tych osób, które wypełnią tę lukę. Trzeci aspekt to aspekt młodego pokolenia, a wiec innych aspiracji i innych oczekiwań od pracodawców. Czwarte wyzwanie, to jak pracodawcy chcą dziś traktować pracowników, jak zachęcić kobiety do większej aktywizacji po tych wszystkich świadczeniach 500 Plus i innych. Jest kwestia zapotrzebowania na nowe kompetencje, np. multitask, czyli wielozadaniowość.
Dodał, że młodzi pracownicy asertywnie zachowują się na rynku pracy, ale mniej angażują się w wykonywanie swoich obowiązków pracowniczych niż to było w przypadku młodych osób w latach 90., a poza tym często zmieniają zatrudnienie.
Co przyniesie rok
W dalszej kolejności wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa opowiedział o funduszach europejskich w kontekście rozwoju lubelskich przedsiębiorstw, starosta zamojski omówił inwestycje realizowane w powiecie zamojskim, a dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Zamość Tomasz Kossowski opisał potencjał gospodarczy i inwestycyjny miasta Zamość.
Na koniec dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu Marian Hawrylak przedstawił sytuację na rynku pracy w 2023 r.
– W dalszym ciągu mamy rynek pracownika – powiedział nam dyrektor PUP. – Mamy problem z realizacją każdej oferty pracy, ale istnieje też niedosyt ofert jeśli chodzi o osoby z wyższym wykształceniem i kobiety. Natomiast w pozostałych zawodach nie ma większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia.
Jak zauważył Tomasz Szewczyk, prezes Stowarzyszenia Unii Szefów Firm Zamojszczyzny, rynek pracy jest bardzo dynamiczny i szybko się zmienia. – Mają na niego wpływ czynniki zewnętrzne, jak choćby koszty energii elektrycznej – wyjaśnił Tomasz Szewczyk. – W wielu gałęziach przemysłu spadły zamówienia. Trudno mówić o stabilizacji. To, co się teraz dzieje, będzie prawdopodobnie odczuwane w drugiej części tego roku.
Warto wspomnieć, że na koniec ub. roku – przy średniej w kraju 5,5 proc. – stopa bezrobocia w Zamościu wynosiła 8,4 proc., a w powiecie zamojskim – 12,3 proc. Na chwilę obecną nie ma zapowiedzi zwolnień grupowych w żadnym zakładzie pracy.
Napisz komentarz
Komentarze