Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 20:18
Reklama
Reklama

Zamość: Sytuacja na rynku pracy. Jak zatrzymać młodzież?

„Rynek pracy w 2023 roku – szanse i wyzwania” – to tytuł konferencji, którą 10 marca zorganizował Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu wspólnie z miastem i powiatem oraz Unią Szefów Firm Zamojszczyzny.
Zamość: Sytuacja na rynku pracy. Jak zatrzymać młodzież?

W konferencji wzięli udział przedsiębiorcy i samorządowcy z całego powiatu zamojskiego. Jej oficjalnego otwarcia w hotelu Carskie Koszary dokonali gospodarze, czyli prezydent Zamościa Andrzej Wnuk i starosta zamojski Stanisław Grześko

Zmiana pokolenia

Pierwszym prelegentem był prof. dr hab. Mirosław Grewiński, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, który w swoim obszernym referacie „Przyszłość pracy, kompetencji i kwalifikacji – dokąd zmierzamy?” odniósł się m. in. do problematyki związanej z rekrutacją pracowników czy budowaniem relacji z pracownikami.

– Na przyszłość rynku pracy i zatrzymanie młodych osób w takich miastach jak Zamość składa się kilka ważnych procesów – powiedział nam prof. Grewiński. – Jeden proces to jest migracja do większych ośrodków, więc na przykład Zamość i okolice Zamościa stoją przed wielkim wyzwaniem, jak zatrzymać młodzież na rynku pracy. Drugi proces to kwestia migrantów z Ukrainy, czyli tych osób, które wypełnią tę lukę. Trzeci aspekt to aspekt młodego pokolenia, a wiec innych aspiracji i innych oczekiwań od pracodawców. Czwarte wyzwanie, to jak pracodawcy chcą dziś traktować pracowników, jak zachęcić kobiety do większej aktywizacji po tych wszystkich świadczeniach 500 Plus i innych. Jest kwestia zapotrzebowania na nowe kompetencje, np. multitask, czyli wielozadaniowość.

Dodał, że młodzi pracownicy asertywnie zachowują się na rynku pracy, ale mniej angażują się w wykonywanie swoich obowiązków pracowniczych niż to było w przypadku młodych osób w latach 90., a poza tym często zmieniają zatrudnienie.

Co przyniesie rok

W dalszej kolejności wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa opowiedział o funduszach europejskich w kontekście rozwoju lubelskich przedsiębiorstw, starosta zamojski omówił inwestycje realizowane w powiecie zamojskim, a dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Zamość Tomasz Kossowski opisał potencjał gospodarczy i inwestycyjny miasta Zamość.

Na koniec dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu Marian Hawrylak przedstawił sytuację na rynku pracy w 2023 r.

– W dalszym ciągu mamy rynek pracownika – powiedział nam dyrektor PUP. – Mamy problem z realizacją każdej oferty pracy, ale istnieje też niedosyt ofert jeśli chodzi o osoby z wyższym wykształceniem i kobiety. Natomiast w pozostałych zawodach nie ma większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia.  

Jak zauważył Tomasz Szewczyk, prezes Stowarzyszenia Unii Szefów Firm Zamojszczyzny, rynek pracy jest bardzo dynamiczny i szybko się zmienia. – Mają na niego wpływ czynniki zewnętrzne, jak choćby koszty energii elektrycznej – wyjaśnił Tomasz Szewczyk. – W wielu gałęziach przemysłu spadły zamówienia. Trudno mówić o stabilizacji. To, co się teraz dzieje, będzie prawdopodobnie odczuwane w drugiej części tego roku.

Warto wspomnieć, że na koniec ub. roku – przy średniej w kraju 5,5 proc. – stopa bezrobocia w Zamościu wynosiła 8,4 proc., a w powiecie zamojskim – 12,3 proc. Na chwilę obecną nie ma zapowiedzi zwolnień grupowych w żadnym zakładzie pracy.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama