Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 19:47
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Najnowsza publikacja świętującej 20-lecie Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu

„Jest takie miejsce, jest taki kraj” – tak nazywa się najnowsza publikacja świętującej jubileusz 20-lecia Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu. Jej promocja odbyła się 30 marca.
Wśród gości nie zabrakło dyrektora Książnicy Zamojskiej Piotra Bartnika (z prawej strony).
Wśród gości nie zabrakło dyrektora Książnicy Zamojskiej Piotra Bartnika (z prawej strony).

Książka „Jest takie miejsce, jest taki kraj”, która powstała we współpracy bursy z Książnicą Zamojską oraz chełmskim Wydawnictwem TAWA, to plon ogłoszonego w 2020 r. Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego dla Burs i Internatów pod tym samym tytułem, któremu patronowali prezydent Zamościa i Lubelski Kurator Oświaty.

Tematyka konkursu nawiązywała do miejsc historycznie ważnych dla danego regionu. Wśród nadesłanych prac znalazło się 9 opowiadań, 12 wierszy oraz komiks. Wszystkie pojawiły się w omawianej publikacji. Dodatkowo znalazły się tam relacje i wspomnienia osób, które przeżyły II wojnę światową na Zamojszczyźnie i Kresach Południowo-Wschodnich albo ich najbliższych. Ich autorami są: Petronela Władyga (z domu Rusiecka), Stefania Krzaczek, Marian Sirko oraz Henryk Rusiecki.

– Spisane wspomnienia to ważna lekcja historii dla potomnych, o której nie dowiemy się na lekcji czy z podręcznika – informuje Waldemar Leszczyński, dyrektor bursy. – Emocje, łzy, drżące ręce czy zaduma towarzyszyły każdemu z opowiadających swoją historię.

Całość uzupełniają wywiady z przewodniczącym Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marianem Królem oraz Markiem Walewandrem, przewodniczącym Okręgu Zamość NSZZ „Solidarność”.

Bursa Międzyszkolna nr 2 w Zamościu od wielu lat zbiera i gromadzi wspomnienia związane z historią regionu, zajmuje się ich upowszechnianiem w formie publikacji, a ponadto na bieżąco realizuje ciekawe projekty ogólnopolskie i międzynarodowe.

W spotkaniu promującym najnowszą publikację wzięli udział studenci Akademii Zamoyskiej oraz młodzież z bursy. Wśród gości nie zabrakło m.in. dyrektora Książnicy Zamojskiej Piotra Bartnika oraz współpracującej z bursą od lat Janiny Gąsiorowskiej, która wraz z dyrektorem Waldemarem Leszczyńskim szerzy wśród wychowanków miłość do morza. Uczestnicy zorganizowanego spotkania otrzymali książki oraz słodycze.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama