Książka „Jest takie miejsce, jest taki kraj”, która powstała we współpracy bursy z Książnicą Zamojską oraz chełmskim Wydawnictwem TAWA, to plon ogłoszonego w 2020 r. Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego dla Burs i Internatów pod tym samym tytułem, któremu patronowali prezydent Zamościa i Lubelski Kurator Oświaty.
Tematyka konkursu nawiązywała do miejsc historycznie ważnych dla danego regionu. Wśród nadesłanych prac znalazło się 9 opowiadań, 12 wierszy oraz komiks. Wszystkie pojawiły się w omawianej publikacji. Dodatkowo znalazły się tam relacje i wspomnienia osób, które przeżyły II wojnę światową na Zamojszczyźnie i Kresach Południowo-Wschodnich albo ich najbliższych. Ich autorami są: Petronela Władyga (z domu Rusiecka), Stefania Krzaczek, Marian Sirko oraz Henryk Rusiecki.
– Spisane wspomnienia to ważna lekcja historii dla potomnych, o której nie dowiemy się na lekcji czy z podręcznika – informuje Waldemar Leszczyński, dyrektor bursy. – Emocje, łzy, drżące ręce czy zaduma towarzyszyły każdemu z opowiadających swoją historię.
Całość uzupełniają wywiady z przewodniczącym Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marianem Królem oraz Markiem Walewandrem, przewodniczącym Okręgu Zamość NSZZ „Solidarność”.
Bursa Międzyszkolna nr 2 w Zamościu od wielu lat zbiera i gromadzi wspomnienia związane z historią regionu, zajmuje się ich upowszechnianiem w formie publikacji, a ponadto na bieżąco realizuje ciekawe projekty ogólnopolskie i międzynarodowe.
W spotkaniu promującym najnowszą publikację wzięli udział studenci Akademii Zamoyskiej oraz młodzież z bursy. Wśród gości nie zabrakło m.in. dyrektora Książnicy Zamojskiej Piotra Bartnika oraz współpracującej z bursą od lat Janiny Gąsiorowskiej, która wraz z dyrektorem Waldemarem Leszczyńskim szerzy wśród wychowanków miłość do morza. Uczestnicy zorganizowanego spotkania otrzymali książki oraz słodycze.
Napisz komentarz
Komentarze