Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:18
Reklama
Reklama

„Królowa sportu” w Tomasovii Tomaszów Lubelski

Do Gorzowa Wielkopolskiego na mistrzostwa Polski pojedzie tylko jeden reprezentant Tomasovii Tomaszów Lubelski. Na dystansie 800 m wystartuje Robert Wiatrzyk (ur. 2000).
Zawodniczki klubu Tomasovia Tomaszów Lubelski na bieżni.
Sekcja „królowej sportu” w Tomasovii Tomaszów Lubelski skupia około 30 zawodniczek i zawodników, posiadających licencję startową PZLA.

Pochodzący z miejscowości Pieniany (gm. Łaszczów) biegacz jest jedynym seniorem w lekkoatletycznej sekcji Tomasovii. Pod koniec maja podczas mityngu „Lubelskie Koziołki 2023” na stadionie lekkoatletycznym MOSiR Bystrzyca przy Alei Piłsudskiego w Lublinie uzyskał na swoim koronnym dystansie czas 1:51.47. Z takim wynikiem zawodnik Tomasovii zajmuje aktualnie na krajowej liście rankingowej w biegu na 800 m dwudzieste miejsce.

– Medali mistrzostw Polski nigdy nie zdobył, nawet w kategoriach młodzieżowych i juniorskich, ale nieraz plasował się w czołowej dziesiątce w kraju. W czerwcu ustanowił nowy rekord województwa lubelskiego w biegu na 600 m, niepoprawiony od 21 lat. Ten dobry wynik na tym dystansie rozbudził nadzieje na kolejne udane starty. Studiuje w Białej Podlaskiej, dlatego trenujemy w systemie zdalnym, ale jest zdyscyplinowanym, zaawansowanym zawodnikiem. Wie, co ma robić, żeby utrzymać dobrą formę. Jak przebywa w Tomaszowie lubelskim, to regularnie uczestniczy we wszystkich zajęciach szkoleniowych w klubie – mówi Tomasz Wawrzusiszyn, wiodący trener sekcji lekkoatletycznej Tomasovii.

Wspomniany przez trenera Wawrzusiszyna najlepszy wynik w historii Lubelszczyzny w biegu na 600 m wynosi obecnie za sprawą Wiatrzyka 1:18.23. Poprzedni rekord należał do Przemysława Bobrowskiego. Zawodnik, którego w Agrosie Zamość szkolił trener Jerzy Mydlarz, w maju 2002 r. uzyskał w Bielsku-Białej czas 1:18,98.

Postacią numer jeden w Tomasovii jest Magdalena Kata (ur. 2006) z Tomaszowa Lubelskiego. Na początku lipca zawodniczka wywalczyła na Stadionie Śląskim w Chorzowie dwa medale mistrzostw Polski juniorów do lat 18, rozgrywanych w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Została mistrzynią Polski Under-18 w rzucie oszczepem z wynikiem 48.01, a także zdobyła brązowy medal w konkursie pchnięcia kulą, osiągając rekord życiowy 14.34. Z kolei w sezonie halowym wywalczyła w pchnięciu kulą brązowy medal MP U18 w Rzeszowie (wynik 14.28).

– To jej pierwsze medale mistrzostw Polski. Rok temu na olimpiadzie młodzieży była czwarta w rzucie oszczepem i piąta w pchnięciu kulą. To perspektywiczna zawodniczka. W sobotę pojechała z reprezentacją Polski pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego do Mariboru na Słowenii, na Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy, znany jako EYOF – informuje trener Wawrzusiszyn.

Do najlepszych zawodniczek Tomasovii należy też Wiktoria Gajosz, która w tym roku przybyła do tomaszowskiego klubu wraz z Julią Kawałek i Natalią Wójcik z Agrosu Chełm. Gajosz (ur. 2006) zdobyła w mistrzostwach Polski U18 trzy medale – brązowy w biegu na 400 m, srebrny w sztafecie 4 razy 400 m i brązowy w biegu rozstawnym 4 razy 100 m.

– Porozumieliśmy się z klubem z Chełma w sprawie zmiany barw klubowych tych trzech zawodniczek. Pozyskaliśmy je do naszej klubowej sztafety, jak widać – z medalowymi efektami – mówi trener Wawrzusiszyn.

Czwartą zawodniczką medalowej sztafety była Joanna Fus (ur. 2006), córka Mirosława Fusa – jednego z klubowych szkoleniowców, wiceprezesa Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, nowego dyrektora OSiR Tomasovia.

– Miała bardzo duży wkład w wyniki, które uzyskała nasza sztafeta. Dobrze wystartowała na początku sezonu w hali. W halowych mistrzostwach Polski w Rzeszowie, w biegu na 200 m zajęła pierwsze miejsce w finale B, ale uzyskała świetny wynik – 25.64. Tylko trzy zawodniczki uzyskały w finale A lepszy czas. W tym roku poczyniła niebywałe postępy. Rok temu nie było jej na olimpiadzie młodzieży, a w tym roku, w biegu na 100 m zajęła piąte miejsce – mówi trener Wawrzusiszyn.

Sekcja „królowej sportu” w Tomasovii skupia około 30 zawodniczek i zawodników, posiadających licencję startową PZLA. Zajęcia szkoleniowe prowadzą z nimi trenerzy Wawrzusiszyn, M. Fus i współpracujący także z zamojskim Agrosem Andrzej Gdański.

– Trenujemy na obiektach sportowych OSiR Tomasovia i jeszcze przez miesiąc, może dwa będziemy korzystali ze stadionu Zespołu Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych w Tomaszowie Lubelskim. Wkrótce zostanie otwarty nowy stadion OSiR Tomasovia, z bieżnią tartanową. I będziemy trenowali już tylko na nim – informuje Wawrzusiszyn.

Z sekcją współpracują dwie tomaszowskie szkoły podstawowe – nr 2 i 3. Nauczycielki tych szkół Ewa Wolanin-Bukała i Małgorzata Gdańska prowadzą zajęcia szkoleniowe z dwiema kilkunastoosobowymi grupami dzieci (z klas I-IV i V-VIII) w ramach programu Lekkoatletyka Dla Każdego.

– Trener Fus, ze względu na objęcie posady dyrektora OSiR Tomasovia i wynikające z tego liczne obowiązki, zapewne nie będzie mógł się już tak angażować w prowadzenie zajęć szkoleniowych jak do tej pory, ale za to mamy nadzieję na dalszą dobrą współpracę z ośrodkiem, jaką mieliśmy z dotychczasowym dyrektorem Stanisławem Pryciukiem. Na żadną uprzywilejowaną pozycję sekcji lekkoatletycznej w klubie nie liczymy. Wiadomo, że ze względu na zainteresowanie społeczne i liczne grono zrzeszonych zawodników, priorytetowa w Tomasovii będzie piłka nożna. Liczymy na to, że lekkoatletyka zachowa w Tomaszowie wraz z siatkówką drugą pozycję – mówi trener Wawrzusiszyn.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama