Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:12
Reklama
Reklama

Lekkoatletyka: Wiktoria Gajosz zdjęła klątwę czwartego miejsca!

We wtorek, 25 lipca Polski Związek Lekkiej Atletyki oficjalnie ogłosił skład reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy Under-20 w Izraelu. W kadrze narodowej na zawody, które od 7 do 10 sierpnia rozgrywane będą na stadionie Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, znalazła się 17-letnia Wiktoria Gajosz z Tomasovii Tomaszów Lubelski.
Od niedawna Wiktoria Gajosz reprezentuje Tomasovię.
Od niedawna Wiktoria Gajosz reprezentuje Tomasovię.

Trener kadry Polski Sebastian Papuga zaskoczył powołaniami na mistrzostwa Europy U20. W reprezentacyjnej sztafecie 4 razy 400 m nie znalazła się ani jedna zawodniczka, urodzona w 2004 r. Nominację otrzymały natomiast po dwie biegaczki z każdego z trzech kolejnych roczników, a w tym gronie – Wiktoria Gajosz (ur. 2006) z Tomasovii Tomaszów Lubelski.

 – Decyzja o powołaniu tak młodego składu na mistrzostwa Europy zapadła po mistrzostwach Polski juniorów do lat 20 w Lublinie. Okazało się, że juniorki biegające na dystansie 400 m nie uzyskały w tych zawodach na tyle zadowalających wyników, by mogły wystartować w Jerozolimie. Trener Papuga zdecydował się powołać aż cztery juniorki młodsze, które niecałe dwa tygodnie wcześniej bardzo dobrze pobiegły w Chorzowie w mistrzostwach Polski juniorek młodszych U18, w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Powołanie Wiktorii do reprezentacji Polski w wyższej kategorii wiekowej – to naprawdę spore zaskoczenie. Spodziewałem się, że trener będzie stawiał na juniorki młodsze, ale nie sądziłem, że zdecyduje się na moją podopieczną – mówi nam trener Damian Leszczyński.

Najważniejsze w tym sezonie dla Wiktorii Gajosz miały być wspomniane przez trenera Leszczyńskiego mistrzostwa Polski juniorów młodszych Under-18 na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Zawodniczka Tomasovii zdobyła na Stadionie Śląskim w Chorzowie trzy medale. Indywidualnie wywalczyła brązowy w biegu na 400 m, a z klubowym zespołem z Tomaszowa Lubelskiego – srebrny w sztafecie 4 razy 400 m i brązowy w biegu rozstawnym 4 razy 100 m. Niespodziewanie okazało się, że przed nią jeszcze bardziej prestiżowy start – debiut w zawodach rangi europejskiej. 

– Przed mistrzostwami U20 w Lublinie trener kadry wypytywał mnie o Wiktorię. Interesowało go przede wszystkim to, czy nadal intensywnie trenuje, choć docelowe w sezonie zawody ma już za sobą. Po lubelskich zawodach potwierdził powołanie do kadry Polski – mówi trener Leszczyński.

Wiktoria Gajosz pochodzi z Chełma. Tam zaczęła się jej świetnie zapowiadająca się przygoda z „królową sportu”. 

– Wiktoria uczyła się w Szkole Podstawowej nr 7 w Chełmie. Jak uczęszczała do II klasy, to zaczęła treningi w ramach programu Lekkoatletyka Dla Każdego. Jej pierwszą trenerką była Dorota Czerniakiewicz. Dziś kształci się w IV Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie – przedstawia nam swoją zawodniczkę trener Leszczyński.

Na początku Gajosz uprawiała skok wzwyż i w dal. Dopiero gdy weszła pod skrzydła trenera Leszczyńskiego zmieniła swoją koronną konkurencję na biegi sprinterskie. 

– Razem z Wiktorią współpracuję już czwarty sezon. Zrezygnowaliśmy z konkurencji technicznych, bo nie mieliśmy w Chełmie odpowiednich warunków, żeby je trenować. Zdecydowaliśmy się na biegi sprinterskie. I to był strzał w dziesiątkę – twierdzi Leszczyński.

Gajosz od początku współpracy z trenerem Leszczyńskim zdradzała predyspozycje do sprintu. Długo nie mogła jednak pozbyć klątwy czwartego miejsca w biegach na różnych dystansach sprinterskich. 

– Wiktoria wybitnie nadaje się do sprintu, bo jest wysoka – ma 178 cm wzrostu, a ponadto wyróżnia się szybkością, dynamicznością i wytrzymałością. To urodzona sprinterka. Bardzo dobrze mi się z nią współpracuje, bo jest choć czasami marudzi, to jednak na zajęciach szkoleniowych niesamowicie pracowita, solidna i rzetelna. Jest ambitna do tego stopnia, że niekiedy trudno jej przetłumaczyć, by robiła mniej, bo jej aktualne możliwości na więcej nie pozwalają. Zawsze z siebie daje wszystko w kluczowych momentach. Są tacy, którzy na treningach i mityngach błyszczą, ale na zawodach mistrzowskich się spalają. A Wiktoria doskonale radzi sobie z presją rywalek, a stawka zawodów jej nie deprymuje. Wymagające przeciwniczki raczej ją nakręcają do tego, by dać z siebie jeszcze więcej. Na siedmiu z rzędu startach na mistrzostwach Polski w różnych kategoriach zajmowała czwarte miejsce. Zaczynała już wątpić w siebie. Zdołałem ją przekonać do tego, że dalsze wysiłki szkoleniowe mają sens. Że trzeba walczyć. Że nie można się poddawać. Dobrze, że posłuchała – mówi trener Leszczyński.

Przełom nastąpił podczas mistrzostw Polski juniorów U18 w 2022 r. w Bielsku-Białej, podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Co prawda w biegu na 100 m była – a jakże! – czwarta, ale za to w sztafecie 4 razy 400 m wywalczyła srebrny medal. Następnie w halowych mistrzostwach Polski U18 w Rzeszowie na początku sięgnęła po srebro w biegu na 300 m. Łącznie ma już pięć medali w rywalizacji o prymat w kraju – trzy srebrne i dwa brązowe. 

– Trzecie miejsce w biegu na 400 m na tegorocznej olimpiadzie młodzieży Wiktoria zajęła ze znakomitym wynikiem – rekordem życiowym 54.66. Poziom tego biegu był naprawdę „kosmiczny”. Rok i dwa lata temu czas 55 sekund z częściami setnymi dawał medal, a na tegorocznych zawodach starczał do zajęcia zaledwie piątego miejsca – podkreśla trener Leszczyński.

Od niedawna Gajosz reprezentuje Tomasovię. 

– Ta zmiana barw klubowych – to skomplikowana historia. Tak w skrócie, to Tomasovia ma jedną świetną zawodniczkę, biegającą na 400 m, a ponadto klub ten dysponuje świetną bazą szkoleniową, jakiej nam brakuje w Chełmie, więc podjęliśmy decyzję o przejściu do klubu z Tomaszowa Lubelskiego. Skusiła nas także możliwość organizowania w tym mieście obozów szkoleniowych. Wypad na kilka dni na Roztocze, by tam potrenować – to naprawdę fantastyczna rzecz. Sekcja lekkoatletyczna w Agrosie Chełm nadal działa. Założyliśmy w Chełmie nowy klub, jednak nie stać nas było na wykupienie zawodniczek z Agrosu, zgodnie z regulaminem zmiany barw klubowych i zawartymi w nim stawkami. Tomasovia miała na to pieniądze, a ponadto była w stanie zapewnić nam doskonałe warunki do trenowania. Po pierwszych miesiącach współpracy z tomaszowskim klubem oraz trenerami Andrzejem Gdańskim, Tomaszem Wawrzusiszynem i Mirosławem Fusem jestem optymistycznie nastawiony przed kolejnymi sezonami startowymi – mówi Leszczyński.

We wtorek, 25 lipca Gajosz rozpoczęła treningi w Karpaczu w ramach zgrupowania kadry narodowej przez mistrzostwami Europy U20. W piątek, 4 sierpnia reprezentacja wyleci z Warszawy do Jerozolimy. 

– Podczas zgrupowania w Karpaczu odbędzie się sprawdzian, który wyłoni skład na bieg eliminacyjny w mistrzostwach Europy i ewentualny finał. Z grona sześciu zawodniczek, powołanych do sztafety 4 razy 400 m, Wiktoria ma czwarty czas, jeśli chodzi o rekord życiowy. Myślę, że będzie miała okazję pobiec w sztafecie w eliminacjach – przewiduje Leszczyński.

MISTRZOSTWA EUROPY UNDER-20

Jerozolima, 7-10 sierpnia 2023.

Bieg na 400 m – najlepsze wyniki zawodniczek powołanych do reprezentacyjnej sztafety 4 razy 400 m:

53.18 – Anastazja Kuś (ur. 2007, KS AZS UWM Olsztyn)

53.84 – Dominika Duraj (2005, LKS Ziemi Puckiej Puck)

54.45 – Lena Pajęcka (2007, UKS Czempion Bełchatów)

54.66 – Wiktoria Gajosz (2006, Tomasovia Tomaszów Lubelski)

54.87 – Milena Thamm (2005, MKS-MOS Katowice)

54.89 – Julia Przewieźlik (2006, MOS CSiR Dąbrowa Górnicza)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pytanie 06.08.2023 18:45
A kiedy o przekrętach u kopaczy? Kto jest kto tam?

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama