Partnerstwo
Tworzenie i rozwój całej inicjatywy można było śledzić na stronie GOK-u Susiec od maja 2023 roku, kiedy to odbyło się pierwsze spotkanie inicjujące całe przedsięwzięcie. Od tego czasu, uczestnicy projektu przeszli cykl szkoleń przeprowadzonych przez Małgorzatę Misztal – Practicioner in the Art Of NLP, partner zarządzający w Meritum oraz Szkole Coachów Meritum, trener biznesu, związanych z komunikacją w grupie i budowaniem zespołu, po to, by w rezultacie stworzyć partnerstwo oraz finalnie wypracować pomysł na wspólną inicjatywę w oparciu o „Mikrodiagnozę pomysłu na projekt”, opracowaną przez obserwatora Agnieszkę Hałasa, pod okiem mentora z ramienia Narodowego Centrum Kultury – prof. Bohdana Skrzypczaka.
Wszyscy intensywnie pracowali na spotkaniach, podczas których planowali, ustalali i doprecyzowywali w najmniejszych szczegółach swoje sztandarowe przedsięwzięcie, które zgodnie nazwali „Podróże z kulturą po gminie Susiec”. Po kilkunastu tygodniach intensywnej współpracy, 23 września nastąpiła finalizacja całego przedsięwzięcia, będąca żywym przykładem wcielenia w życie słów Theodore'a Roosevelta „czyń to, co możesz, za pomocą tego, co masz, tam, gdzie możesz” – mówi Joanna Kowalczuk, dyrektor GOK-u w Suścu.
Susieckie partnerstwo w oparciu o posiadany potencjał, wiedzę, doświadczenie i umiejętności, zaplanowało, a potem skrupulatnie zrealizowało, wspólną inicjatywę obejmującą szereg zróżnicowanych działań kulturalnych ukierunkowanych na potrzeby i oczekiwania społeczności gminy Susiec.
Na początek, opracowana została mapa zawierająca miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w gminie Susiec. W wybranych miejscowościach umieszczono tabliczki z kodami QR, które zawierają linki do przydanych informacji kulturalnych i przyrodniczych. Wszystkie tabliczki, informacje, zdjęcia, filmy oraz mapę uczestnicy projektu opracowali samodzielnie.
Dla najmłodszych mieszkańców gminy i uczniów szkół z jej terenu ogłoszono konkurs plastyczny pn. „Pocztówka z mojej miejscowości”. Zwycięzców ogłoszono 23 września na finale „PODRÓŻY Z KULTURĄ PO GMINIE SUSIEC”. Laureaci odebrali nagrody, a wszystkie prace (było ich 66) zostały wydane w formie pocztówek.
Finał
Dzień podsumowania „PODRÓŻY Z KULTURĄ PO GMINIE SUSIEC” był bardzo intensywny. Amatorzy aktywnego obcowania z kulturą wyruszyli na rajd pieszy lub rowerowy pod opieką przewodników. Na mecie czekali na nich z regionalnym poczęstunkiem KGW Oseredek, KGW Grabowica, KGW Susiec, KGW Łosiniec I, Spółdzielnia Socjalna ARKA.
Potem w parku im. S. Chęcińskiego w Suścu rozpoczął się piknik rodzinny. W trakcie odbyły się zajęcia z rękodzieła i animacje dla dzieci oraz warsztaty z twórcami ludowymi. Zagrali i zaśpiewali: Kapeli Bełżeckiej i ludowe zespoły śpiewacze – Sopocka Nuta, Kwiaty Roztocza, Grabowiczanki oraz Klub Seniora w Suścu i 29. DH „Bursztynowy Szlak”. Po rozstrzygnięciu konkursu plastycznego przyszła pora na zabawę taneczną na lokalną nutę.
Wszystko to udało się zorganizować za sprawą Susieckiego Partnerstwa, które stworzyli:
• Justyna Mroczkowska – prezes Stowarzyszenia „Nasza Gmina Susiec”
• Rafał Bodys – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Grabowicy
• Bartosz Paska – Sołectwo Wólka Łosiniecka
• Katarzyna Koper – 29. DH „Bursztynowy Szlak” z Majdanu Sopockiego
• Marian Mandziuk – Stowarzyszenie „Dobre Sąsiedztwo” w Łosińcu
• Lucyna Łasocha – KGW „Perełki Roztoczańskie” Oseredek
• Kamila Sobolewska – Zespół „Sopocka Nuta” z Majdanu Sopockiego
• Halina Szymańska – Zespół „Grabowiczanki” z Grabowicy
• Maria Mękal – Klub Seniora z Gminy Susiec
• Joanna Gęborys – reprezentująca Zespół Szkół Publicznych w Suścu
• Monika Słotwińska – reprezentująca Spółdzielnię Socjalną „Arka” w Suścu
Oraz wspierającego partnerstwo zespołu zadaniowego w składzie:
– Patrycja Dudek – psycholog szkolny ZSP Susiec
– Zdzisława Drążek – reprezentująca Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
– Anita Malinowska i Lucyna Łasocha – pracownicy GOK Susiec
– Jesteśmy bardzo dumni, że udało się powołać do życia partnerstwo, które było w stanie przygotować i zrealizować z przytupem tak ciekawą i atrakcyjną wspólną inicjatywę – podsumowuje dyr. Joanna Kowalczuk.
Napisz komentarz
Komentarze