Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:07
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Profesor patronuje bibliotece

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju będzie miała patrona. Został nim prof. Jerzy Markiewicz.
Biłgoraj: Profesor patronuje bibliotece

Nadanie imienia jest sprawą prestiżową, potwierdza rangę instytucji oraz nadaje tożsamość. – Miejska Biblioteka Publiczna w Biłgoraju działa od 1945 r. Ma bogatą ofertę czytelniczą oraz spełnia ważną rolę edukacyjną i kulturalną w naszym mieście. Zasadnym jest nadanie jej imienia, które wyróżni ją spośród innych placówek – twierdzi burmistrz Janusz Rosłan

 W marcu minionego roku do miejskiego urzędu wpłynął wniosek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego o nadanie Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju imienia Profesora Jerzego Markiewicza. Podczas sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbyła się 31 stycznia, miejscy radni poparli taką decyzję.

Jerzy Markiewicz urodził się 2 marca 1928 r. w Biłgoraju. Studiował na Wydziale Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 1951 r. uzyskał tytuł magistra prawa. W okresie 1955-2001 wykonywał zawód adwokata, do 1958 r. w Lublinie, a następnie do 30 września 2001 r. w rodzinnym Biłgoraju. W czasie pobytu w Biłgoraju, który przypadł na lata 1957-2001, nie zaniechał pracy naukowo-badawczej oraz publicystycznej, zdobywając jednocześnie kolejne stopnie naukowe: doktora i doktora habilitowanego. W tym czasie przeszedł również wszystkie szczeble kariery adwokackiej. Pełnił funkcję kierownika Zespołu Adwokackiego, dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie i członka Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie. W 2001 r. został mianowany został profesorem nadzwyczajnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a następnie objął kierownictwo Katedry Historii Prawa Sądowego Polski na Tle Powszechnym Wydziału Zamiejscowego Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim.

Obok pracy zawodowej prowadził bogatą działalność naukową w dziedzinie historii najnowszej, czego wyrazem jest ponad 150 pozycji naukowych i publicystycznych. Tematem szczególnym jego zainteresowań były dzieje Zamojszczyzny lat wojny i okupacji 1939-1944. Stąd też jest autorem cyklu wydawnictw i publikacji poświęconych walce i martyrologii okupowanej Zamojszczyzny. Wynikiem zainteresowań i działalności historycznej jest jego współautorstwo w monografii „Dzieje Biłgoraja”. Jest to jedyna jak dotąd tak obszerna monografia poświęcona Biłgorajowi. Prof. Jerzy Markiewicz w latach 1958-1968 był przewodniczącym Powiatowego Zarządu Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Biłgoraju oraz Towarzystwa Regionalnego w Biłgoraju. Przez okres 20 lat (1968-1988) pełnił funkcję prezesa Zarządu Towarzystwa Regionalnego w Biłgoraju.

Doceniając wieloletnią działalność profesora Jerzego Markiewicza, jako adwokata, historyka, regionalisty i pisarza, w 2008 r. Rada Miasta Biłgoraja przyznała mu tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraja”. – Nadanie imienia profesora Jerzego Markiewicza Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju podkreśli jej rangę w lokalnym środowisku oraz uhonoruje jego pamięć – twierdzi burmistrz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama