Nadanie imienia jest sprawą prestiżową, potwierdza rangę instytucji oraz nadaje tożsamość. – Miejska Biblioteka Publiczna w Biłgoraju działa od 1945 r. Ma bogatą ofertę czytelniczą oraz spełnia ważną rolę edukacyjną i kulturalną w naszym mieście. Zasadnym jest nadanie jej imienia, które wyróżni ją spośród innych placówek – twierdzi burmistrz Janusz Rosłan.
W marcu minionego roku do miejskiego urzędu wpłynął wniosek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego o nadanie Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju imienia Profesora Jerzego Markiewicza. Podczas sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbyła się 31 stycznia, miejscy radni poparli taką decyzję.
Jerzy Markiewicz urodził się 2 marca 1928 r. w Biłgoraju. Studiował na Wydziale Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 1951 r. uzyskał tytuł magistra prawa. W okresie 1955-2001 wykonywał zawód adwokata, do 1958 r. w Lublinie, a następnie do 30 września 2001 r. w rodzinnym Biłgoraju. W czasie pobytu w Biłgoraju, który przypadł na lata 1957-2001, nie zaniechał pracy naukowo-badawczej oraz publicystycznej, zdobywając jednocześnie kolejne stopnie naukowe: doktora i doktora habilitowanego. W tym czasie przeszedł również wszystkie szczeble kariery adwokackiej. Pełnił funkcję kierownika Zespołu Adwokackiego, dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie i członka Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie. W 2001 r. został mianowany został profesorem nadzwyczajnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a następnie objął kierownictwo Katedry Historii Prawa Sądowego Polski na Tle Powszechnym Wydziału Zamiejscowego Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim.
Obok pracy zawodowej prowadził bogatą działalność naukową w dziedzinie historii najnowszej, czego wyrazem jest ponad 150 pozycji naukowych i publicystycznych. Tematem szczególnym jego zainteresowań były dzieje Zamojszczyzny lat wojny i okupacji 1939-1944. Stąd też jest autorem cyklu wydawnictw i publikacji poświęconych walce i martyrologii okupowanej Zamojszczyzny. Wynikiem zainteresowań i działalności historycznej jest jego współautorstwo w monografii „Dzieje Biłgoraja”. Jest to jedyna jak dotąd tak obszerna monografia poświęcona Biłgorajowi. Prof. Jerzy Markiewicz w latach 1958-1968 był przewodniczącym Powiatowego Zarządu Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Biłgoraju oraz Towarzystwa Regionalnego w Biłgoraju. Przez okres 20 lat (1968-1988) pełnił funkcję prezesa Zarządu Towarzystwa Regionalnego w Biłgoraju.
Doceniając wieloletnią działalność profesora Jerzego Markiewicza, jako adwokata, historyka, regionalisty i pisarza, w 2008 r. Rada Miasta Biłgoraja przyznała mu tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraja”. – Nadanie imienia profesora Jerzego Markiewicza Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju podkreśli jej rangę w lokalnym środowisku oraz uhonoruje jego pamięć – twierdzi burmistrz.
Napisz komentarz
Komentarze