Obóz w Błudku budowano w latach 1944-1945. Na jego terenie, otoczonym płotem z drutu kolczastego, znajdowały się trzy baraki. W obozie przetrzymywano Polaków niewygodnych dla ówczesnej władzy, w tym żołnierzy AK. Przetrzymywani w obozie karnym musieli pracować przez 10 godzin dziennie w pobliskich kamieniołomach. Wielu z nich zmarło z wycieńczenia. Załogę obozu stanowiła kompania ludowego wojska pod dowództwem funkcjonariusza NKWD Włodzimierza Konowałowa.
Działalność obozu nie uszła uwadze podziemia akowskiego z Suśca i Józefowa. Ich dowódcy – Marian Warda ps. „Polakowski” i Konrad Bartoszewski ps. „Wir” – postanowili uwolnić przetrzymywanych w nieludzkich warunkach więźniów. Ale Urząd Bezpieczeństwa dowiedział się o zaplanowanej akcji i 25 marca 1945 r. więźniowie zostali stąd wywiezieni. Partyzanci jednak rozbili w nocy z 25 na 26 marca obóz i rozbroili straż wartowniczą. W wyniku podjętej walki zginął Włodzimierz Konowałow. Obozu już nie odbudowano.
W ubiegłym roku, 8 października w Kamieniołomach w Nowinach, zrealizowano rekonstrukcję tych wydarzeń. Zadanie dofinansowane było w ramach Programu „Niepodległa” ze środków finansowych biura „Niepodległa”. W tym roku GOK Susiec starał się o fundusze na rekonstrukcję z „Niepodległej”, ale ich nie dostał. Dlatego tegoroczne obchody rocznicy rozbicia obozu były w porównaniu z poprzednimi skromniejsze. Niemniej jednak równie ważne dla lokalnej społeczności.
- Przeczytaj też: Susiec: Najsmaczniejszym Roztoczańskim Łakociem 2024 roku została... Kukułka
- Jarmark i Bieg nad Tanwią, czyli susieckie otwarcie sezonu turystycznego! ZDJĘCIA
Rozpoczęły się zbiórką przy pomniku na terenie byłego obozu. W przemarszu uczestniczyli: Orkiestra Dęta z Łosińca, Kompania Honorowa z pocztem sztandarowym, poczty sztandarowe: Poczet Sztandarowy Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Suścu, Poczty Sztandarowe Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z Krynic, Łukowej, Poczet Sztandarowy Stowarzyszenia Kombatantów i Osób Represjonowanych Ziemi Józefowskiej, Poczty Sztandarowy Światowego Związku AK Okręg Zamość Koło Rejonowe Komarów, poczty sztandarowe szkół z Suśca, Majdanu Sopockiego i Łosińca, harcerze, władze samorządowe, zaproszeni goście i mieszkańcy.
Po tym, jak dowódca Kompanii Honorowej podporucznik Kamil Pawliszko złożył meldunek podpułkownikowi Wojciechowi Jakubczukowi o gotowości Kompanii Honorowej do uroczystości, odśpiewany został hymn państwowy.
Zgromadzonych powitał wójt Zbigniew Naklicki. Następnie komendant Hufca ZHP w Tomaszowie Lubelskim – Katarzyna Koper odczytała wspomnienia mjr. Bronisława Malca ps. „Żegota”.
Po odczytaniu przez ppor. Martę Owsicką Apelu Poległych oddano salwę honorową.
Kolejną częścią obchodów był występ 29. DH „Bursztynowy Szlak” z Majdanu Sopockiego, którą przygotowała phm. Katarzyna Koper. Po tym wszystkim zebrani wzięli udział we mszy św. odprawionej przez proboszcza parafii Majdan Sopocki ks. dr. Krzysztofa Śnioska.
Na koniec przy pomniku poległych Żołnierzy Armii Krajowej delegacje złożyły wieńce i kwiaty oraz zapaliły znicze.
Organizatorami wydarzenia byli: wójt gminy Susiec – Zbigniew Naklicki, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Zarząd Koła Rejonowego AK w Suścu, proboszcz Parafii w Majdanie Sopockim – ks. dr Krzysztof Śniosek. Współorganizatorami: Szkoła Podstawowa w Majdanie Sopockim i GOK Susiec. Ceremoniał wojskowy zabezpieczał 18 Pułk Przeciwlotniczy w Zamościu.
Napisz komentarz
Komentarze