Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:14
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Biblioteka ma patrona

22 maja był dla Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju dniem wyjątkowym. Tego dnia odbyły się uroczystości związane z nadaniem jej imienia zasłużonego biłgorajanina, prof. Jerzego Markiewicza.
Biłgoraj: Biblioteka ma patrona
Z okazji nadania imienia bibliotece odsłonięto tablice pamiątkową.

Prof. Jerzy Markiewicz to prawnik, historyk, regionalista, pracownik lubelskich uczelni i były dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie. Autor ponad 150 pozycji naukowych i publicystycznych z dziedziny historii najnowszej. Prace te w szczególności dotyczą dziejów Południowej Lubelszczyzny, a zwłaszcza Zamojszczyzny oraz polskiego podziemia partyzanckiego na tych terenach w latach lat 1939-1945.

Z okazji nadania imienia bibliotece odsłonięto tablice pamiątkową. Znajduje się ona na elewacji budynku. Odsłonięcia dokonali:  Tomasz Wincenty Markiewicz – syn profesora, Barbara Żarnecka – siostra profesora, Wojciech Gleń – burmistrz Biłgoraja, Beata Strzałka – wicestarosta powiatu biłgorajskiego, Janusz Rosłan – burmistrz Biłgoraja w latach 2002 - 2024, Stanisław Rząd oraz Maria Stefania Szeliga – dyrektor Biblioteki.

– Nadanie bibliotece imienia Jerzego Jana Markiewicza to nie tylko symboliczny gest, ale i zobowiązanie do pielęgnowania jego spuścizny oraz kontynuowania jego dzieła badawczego i społecznego. Wierzymy, że Biblioteka im. Jerzego Jana Markiewicza stanie się ważnym centrum edukacyjnym i kulturalnym, promującym wartości patriotyzmu, rzetelności naukowej i zaangażowania w życie lokalnej społeczności. Niech pamięć o Profesorze Jerzym Janie Markiewiczu na zawsze pozostanie w naszych sercach – podkreśliła wicestarosta Beata Strzałka.

Podczas uroczystości profesora wspominali: Tomasz Wincenty Markiewicz, Dorota Skakuj z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, dr Adam Balicki – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju oraz Janusz Rosłan.

W siedzibie Biblioteki otwarta została wystawa poświęcona patronowi. Zawiera ona m.in. wspomnienia z Bitwy pod Osuchami słowami profesora, korespondencję dotyczącą książki pt.  "Paprocie zakwitły krwią partyzantów" – listy czytelników pisane do autora przed i po ukazaniu się książki. Przedstawione zostało również kalendarium jego życia i twórczości. Nie zabrakło wspomnień o profesorze, zdjęć, książek, artykułów i statuetek.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju jest jedyna biblioteką w powiecie biłgorajskim, która ma patrona. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama