Prof. Jerzy Markiewicz to prawnik, historyk, regionalista, pracownik lubelskich uczelni i były dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie. Autor ponad 150 pozycji naukowych i publicystycznych z dziedziny historii najnowszej. Prace te w szczególności dotyczą dziejów Południowej Lubelszczyzny, a zwłaszcza Zamojszczyzny oraz polskiego podziemia partyzanckiego na tych terenach w latach lat 1939-1945.
Z okazji nadania imienia bibliotece odsłonięto tablice pamiątkową. Znajduje się ona na elewacji budynku. Odsłonięcia dokonali: Tomasz Wincenty Markiewicz – syn profesora, Barbara Żarnecka – siostra profesora, Wojciech Gleń – burmistrz Biłgoraja, Beata Strzałka – wicestarosta powiatu biłgorajskiego, Janusz Rosłan – burmistrz Biłgoraja w latach 2002 - 2024, Stanisław Rząd oraz Maria Stefania Szeliga – dyrektor Biblioteki.
– Nadanie bibliotece imienia Jerzego Jana Markiewicza to nie tylko symboliczny gest, ale i zobowiązanie do pielęgnowania jego spuścizny oraz kontynuowania jego dzieła badawczego i społecznego. Wierzymy, że Biblioteka im. Jerzego Jana Markiewicza stanie się ważnym centrum edukacyjnym i kulturalnym, promującym wartości patriotyzmu, rzetelności naukowej i zaangażowania w życie lokalnej społeczności. Niech pamięć o Profesorze Jerzym Janie Markiewiczu na zawsze pozostanie w naszych sercach – podkreśliła wicestarosta Beata Strzałka.
Podczas uroczystości profesora wspominali: Tomasz Wincenty Markiewicz, Dorota Skakuj z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, dr Adam Balicki – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju oraz Janusz Rosłan.
W siedzibie Biblioteki otwarta została wystawa poświęcona patronowi. Zawiera ona m.in. wspomnienia z Bitwy pod Osuchami słowami profesora, korespondencję dotyczącą książki pt. "Paprocie zakwitły krwią partyzantów" – listy czytelników pisane do autora przed i po ukazaniu się książki. Przedstawione zostało również kalendarium jego życia i twórczości. Nie zabrakło wspomnień o profesorze, zdjęć, książek, artykułów i statuetek.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju jest jedyna biblioteką w powiecie biłgorajskim, która ma patrona.
Napisz komentarz
Komentarze