W weekend 13, 14 lipca Monika Romaszko miała startować w młodzieżowych mistrzostwach Polski U23 w Lublinie. Została jednak wycofana z obu konkurencji, do których została zakwalifikowana – 100 i 200 m.
Czytaj też: Roksana Kozłowska z Agrosu Zamość pojedzie na mistrzostwa Europy
– Od przeszło tygodnia Monika przygotowuje się do startu na igrzyskach olimpijskich. Trenuje na zgrupowaniu w Spale. Zajęcia są intensywne, dosyć ciężkie. Trener kadry narodowej Jacek Lewandowski zasugerował wycofanie Moniki z mistrzostw Polski U23, żeby nie ryzykować kontuzją przed najważniejszym startem w sezonie, w Paryżu. To była obopólna decyzja – także moja. Myślę, że Monika przyjęła to ze zrozumieniem – wyjaśnia Andrzej Gdański, klubowy szkoleniowiec Moniki Romaszko.
Sportsmenka straciła więc szansę na kolejne medale mistrzostw Polski. Na krajowych listach najlepszych w tym sezonie wyników w kategorii do lat 23 była pierwsza w biegu na 200 m (23.76) i trzecia na 100 m (11.60). Rok temu we Włocławku w mistrzostwach Polski U23 wywalczyła złoto w biegu na 100 m (11.32) i brąz na 200 m (23.31).
– Szczerze mówiąc, te medale ani zawodniczce, ani mi nie dadzą tyle, co start w igrzyskach olimpijskich. Monika zapewne nie dostanie stypendium za wyniki w mistrzostwach Polski, ale otrzyma finansowanie olimpijskie. Zresztą, stypendia od marszałka i prezydenta miasta nie są tak duże, by warto było ryzykować kontuzją w perspektywie najważniejszego dla sportowca startu na igrzyskach olimpijskich – twierdzi trener Gdański.
Mistrzostwa Polski U23 są natomiast wysoko punktowane w ministerialnym systemie sportu młodzieżowego, do którego ogromną wagę przykładają kluby sportowe.
– Punkty wywalczone przez kluby w ramach tego systemu decydują o finansowaniu kadr wojewódzkich i klubowych limitach miejsc dla zawodników na zgrupowaniach. Nie odpuściliśmy punktów, których nie dostaniemy z powodu wycofania Moniki Romaszko z mistrzostw Polski. Zwróciliśmy się do zespołu analiz Instytutu Sportu z prośbą o zaliczenie nam punktów, które była w stanie wywalczyć w Lublinie nasza zawodniczka. Za zwycięstwo w konkurencji dostałaby 25 punktów. Liczymy na to, że zostanie nam przyznana podwójna stawka, bo przecież mogła wygrać biegi na obu dystansach. Otrzymaliśmy wstępne zapewnienie, że z końcem sezonu te punkty zostaną nam zaliczone. Dla naszego klubu jest to naprawdę bardzo ważna sprawa – tłumaczy Konrad Firek, prezes zamojskiego Agrosu.
W czwartek, 18 lipca w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie Monika Romaszko miała złożyć ślubowanie olimpijskie. Na igrzyska do Paryża udadzą się także inni lekkoatleci, związani w przeszłości z klubami sportowymi z Zamojszczyzny. W maratonie wystartuje Angelika Mach z Babic (gm. Obsza), wychowanka Znicza Biłgoraj, a obecnie reprezentantka AZS UMCS Lublin.
W chodzie na 20 km weźmie udział Artur Brzozowski, były zawodnik biłgorajskiego Znicza. Natomiast w konkursie rzutu młotem wystąpi Paweł Fajdek, były zawodnik Agrosu. W Paryżu konkurencje lekkoatletyczne rozgrywane będą od 1 do 11 sierpnia.
– Monika jest w wyśmienitej formie. Mam nadzieję, że w Paryżu będziemy ją oglądać nie tylko w biegu eliminacyjnym, ale też w półfinale i finale. Pozostałe dziewczyny, zgłoszone do sztafety, także są w swojej optymalnej dyspozycji. Wszystkie solidnie przygotowywały się do olimpijskiego startu. Jestem dobrej myśli – mówi trener Gdański.
W mistrzostwach Polski U23 w Lublinie, pod nieobecność Moniki Romaszko, bieg na 100 m wygrała Aleksandra Piotrowska (AZS AWFiS Gdańsk, 11.34), drugie miejsce zajęła Magdalena Niemczyk (UKS Tiki-Taka Kolbuszowa, 11.39), a trzecie – Maja Łyskowska (AZS UMCS Lublin, 11.62). Z kolei w finale biegu na 200 m najszybsza była Judyta Zwolińska (Resovia Rzeszów, 23.98), srebrny medal zdobyła Marta Zimna (AZS Poznań, 24.08), a brązowy – Julia Dziamska (AZS Poznań, 24.18).
Przeczytaj: Wiktoria Gajosz jest w wybornej formie. Sprinterka Tomasovii może zdobyć 3 złote medale!
Napisz komentarz
Komentarze