Od 14 lipca w muzeum w Hrubieszowie można obejrzeć nową wystawę czasową: "Stefan Du Chateau. Malarstwo/Painting/Peinture". Została ona dofinansowana z Programu Dotacyjnego Biura „Niepodległa". Zaprezentowano w niej malarstwo wybitnego architekta i żołnierza, ukazuje ona jego mniej znany talent artystyczny.
Przeczytaj: Wyludnia się Hrubieszów i cały powiat hrubieszowski. Ubyło ponad 1 tys. mieszkańców
W hrubieszowskim muzeum obejrzeć można obrazy Stefana Du Chateau, które zyskały nowe oprawy. Ekspozycja ukazuje prace malarskie Du Chateau w nowej odsłonie. Zwiedzający mogą odkryć talent artystyczny tego wybitnego człowieka. Oprócz wystawy, muzeum przygotowało również katalog (w języku polskim, angielskim i francuskim), zawierający reprodukcje obrazów Stefana Du Chateau oraz informacje o jego życiu i twórczości. Katalog można zakupić zakupu w muzeum.
Partnerami projektu są: Fundacja Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Krystyny i Stefana Du Chateau w Hrubieszowie, I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Jego koordynatorką jest Dorota Grzymała, kustoszka działu sztuki hrubieszowskiego muzeum.
– Wystawa, którą będziemy prezentowali do końca września, to zestaw czterdziestu jeden prac malarskich prof. Stefana Du Chateau. Znany jest on głównie jako wybitny architekt oraz założyciel Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Krystyny i Stefana Du Chateau w Hrubieszowie. Ale zbyt mało wiemy o nim jako dobrym malarzu. Malarstwo, które prezentujemy, to dzieła, które powstały w latach 40. XX w. i zostały namalowane technikami akwareli i gwaszu. Są to widoki różnych europejskich miast, głównie we Francji. Wyróżnia je duże kolorystyczne wyczucie oraz doskonałe studium światła i cienia. Możemy zobaczyć pojedyncze budynki oraz całe ulice z malowniczymi widokami w tle. To naprawdę ciepłe, nastrojowe i doskonałe technicznie prace – mówi Dorota Grzymała z hrubieszowskiego muzeum.
Stefan Du Chateau urodził się w rodzinie polskiego zesłańca o korzeniach francuskich. Po powrocie z Syberii rodzina Stefana zamieszkała we Władzinie koło Uchań. Stefan ukończył studia na Politechnice Lwowskiej. Po wybuchu II wojny światowej uczestniczył w kampanii wrześniowej, a po zakończeniu wojny wyjechał do Francji. W Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu, a potem w Montrealu (Kanada) Stefan Du Chateau wykładał architekturę nowoczesną. Był wynalazcą nowatorskich rozwiązań konstruktorskich i architektonicznych, dzięki którym trafił do grona najsłynniejszych Polaków tworzących poza granicami naszego kraju. Projektował dworce kolejowe i lotnicze, stadiony, pływalnie, centra handlowe, biblioteki, hotele, kościoły, meczety hale tenisowe. Jego dziełem jest piramida wieńcząca wieżowiec Crédit Lyonnais w Lyonie. W 1988 r. nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Hrubieszowa. Stefan Du Chateau był również kolekcjonerem. Swoją okazałą kolekcję w części przekazał Muzeum im. Stanisława Staszica i Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Hrubieszowie.
Czytaj też: Hrubieszów: Wypadek z udziałem zwiadowców. Rannych zostało 3 żołnierzy
Napisz komentarz
Komentarze