Dwudniowe święto rozpoczęło się 13 lipca, mszą świętą w kościele garnizonowym w Hrubieszowie. Po nabożeństwie przy obelisku 2. Pułku Strzelców Konnych na terenie koszar 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, odczytano apel pamięci.
Czytaj też: Festiwal Piosenki Biesiadnej w Zawadzie. Wybierali sobowtóra Maryli Rodowicz
Mistrzowskie władanie lancą i szablą
Dowódca jednostki, pułkownik Krzysztof Sarnowski, w swoim przemówieniu podkreślił, że chwała polskiej kawalerii opierała się nie tylko na odwadze i fantazji, ale również na doskonałym wyszkoleniu. Dodał, że zaangażowanie kawalerzystów w służbę stanowi wzór do naśladowania dla współczesnych żołnierzy.
Drugiego dnia głównymi atrakcjami były pokazy kawaleryjskie. W ramach festynu patriotycznego „Kontynuacja dziedzictwa kawalerii” odbył się Memoriał majora Michała Radzimińskiego, byłego szefa wyszkolenia sportowego w 2. Pułku Strzelców Konnych.
Zawodnicy rywalizowali w kategorii władania lancą i szablą konno. Zwycięzcą memoriału został starszy wachmistrz Kawalerii Ochotniczej Patryk Sagan ze Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych. Nagrodą była tradycyjna polska szabla oficerska wzór 1921, ufundowana przez Fundację Niepodległości.
Przeczytaj: Hrubieszów: Mniej znane oblicze Stefana Du Chateau
Pokaz sprzętu wojskowego
Oprócz pokazów kawaleryjskich, podczas obchodów można było również zobaczyć sprzęt współczesnego Wojska Polskiego. Swoją obecność zaznaczyły m.in. 18. Dywizja Zmechanizowana, 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy, 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej i 19. Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej.
Święto Strzelca Konnego to wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga miłośników historii i tradycji wojskowej z całej Polski. Jest to również doskonałą okazją, by poznać z bliska bogatą historię 2. Pułku Strzelców Konnych, a także na własne oczy zobaczyć popisy współczesnych kawalerzystów.
Napisz komentarz
Komentarze