Jeszcze kilka lat temu Nadbużański Jarmark Kulinarny miał charakter powiatowego konkursu. Obecnie rywalizują w nim Koła Gospodyń Wiejskich sołectwa z gminy Horodło. W tym roku podczas jarmarku swoje stoiska zaprezentowało 6 KGW z tej gminy.
Czytaj też: Działo się na Dniach Krasnobrodu. Zobacz zdjęcia z imprezy
O kulinarny prymat rywalizowali reprezentanci sołectw: Bereżnica, Janki, Liski, Matcze, Rogalin i Zosin. Każda z drużyn miała przygotować po 3 konkursowe przysmaki: danie główne, a także ciasto/wypiek oraz napój. Zgłoszone do konkursu potrawy musiały nawiązywać do tradycji lokalnej kuchni. Oceniali je jurorzy: Krystyna Szpyrka (GOK Horodło), Joanna Bogucka (restauracja Rusałka) i gminny radny Marek Lawiński.
Po degustacji i długich obradach jury ogłosiło zwycięzców i przyznało nagrody w poszczególnych kategoriach. W kat: produkty regionalne (pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i mieszane) zwyciężyła rolada z królikiem, przyrządzona przez panie z KGW Bereżnica. Druga nagrodę przyznano KGW Rogalin za placek ziemniaczany z wędzonym serem, a trzecią - KGW Liski za "wieprzowe cudeńko".
Przeczytaj: Nowe dyrektorki szkoły i przedszkola w Werbkowicach. Koniec z "eksperymentem" oświatowym
Wśród ciast, chlebów i innych wypieków pierwszą nagrodę zdobyło KGW Liski za: ciastka amoniaczki, drugą nagrodę odebrały gospodynie z Janek za "wypiek janecki", a trzecią - KGW Zosin za pieróg biłgorajski.
W kat. "napoje (alkoholowe i bezalkoholowe)" zwyciężyła "Lemoniada" zgłoszona do konkursu przez KGW Zosin. KGW Matczanki odebrały drugą nagrodę za "Śliwowicę", a miejscowe gospodynie z KGW Bereżnica za "Nalewkę kawową". Nagrody wręczyli zwycięzcom wójt gminy Horodło, Krzysztof Bożek i sekretarz tej gminy, Renata Czekaj.
Po rozstrzygnięciu konkursu wspólnie degustowano potrawy przygotowane na jarmark przez poszczególne sołectwa i KGW: m. in. zupę kurkową, faszerowane pomidory, schab z pieczarkami, roladę z suszonymi pomidorami, pasztet z kurczaka, kurę faszerowaną, piróg zosiński. A na deser były słodycze: amoniaczki, ciastka z “maszynki”, miodownik, czy ciasto "rajski ptak". Spragnieni mogli sięgnąć po lemoniadę cytrynowo – miętową czy arbuzową, Natomiast dla amatorów procentów były "Łzy sołtysa"oraz inne trunki.
Na scenie wystąpiły zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Horodle: Jagiellonki, Nadbużanie, Druga Młodość ze Strzyżowa i Kopyłowianki. Wystąpiła także kapela z Tyszowiec.
Czytaj: Gmina Mircze: Święto suma znowu bez suma. Największą rybą był leszcz
Napisz komentarz
Komentarze