Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 05:52
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Lubelskie: Bitwa Regionów wygrana. KGW Niedzieliska rządzą!

W eliminacjach wojewódzkich „Bitwy Regionów” udział wzięło 12 ekip. Zmagania wygrało Koło Gospodyń Wiejskich w Niedzieliskach k. Szczebrzeszyna za kaczkę po zamojsku z sodziakami i sosem śliwkowym. W nagrodę koło „przytuliło” 5 tys. zł i będzie reprezentowało województwo lubelskie podczas etapu finałowego konkursu.
W eliminacjach wojewódzkich „Bitwy Regionów” udział wzięło 12 ekip. Pierwsze miejsce zdobyło KGW Niedzieliska za kaczkę po zamojsku z sodziakami i sosem śliwkowym.
W eliminacjach wojewódzkich „Bitwy Regionów” udział wzięło 12 ekip. Pierwsze miejsce zdobyło KGW Niedzieliska za kaczkę po zamojsku z sodziakami i sosem śliwkowym.

„Bitwa Regionów” to konkurs kulinarny, którego celem jest promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Finał wojewódzki konkursu odbył się 10 sierpnia podczas Dnia Konia Arabskiego na terenie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Tego dnia do konkursu przystąpiło 12 najlepszych kół gospodyń wiejskich z terenu województwa lubelskiego, w tym KGW Niedzieliska (pow. zamojski) i KGW „Iskry” z Rabinówki (pow. tomaszowski).

Kaczka na talerzu

Koła przygotowały regionalne potrawy w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty, które prezentowały przed komisją konkursową. Ta ostatnia oceniła je biorąc pod uwagę m. in. związek potrawy z regionem i jego tradycjami, walory degustacyjne, w tym przede wszystkim smak, aromat, teksturę poszczególnych elementów, wykonanie i sposób prezentacji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Szczebrzeszyn: 50 lat w poszukiwaniu skarbów. Historia życia małżeństwa z Roztocza [ZDJĘCIA]

Okazało się, że najlepiej ze spełnieniem tych kryteriów poradziło sobie KGW w Niedzieliskach, które za kaczkę po zamojsku z sodziakami i sosem śliwkowym otrzymało pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 5 tys. zł. Drugie miejsce wywalczyło KGW „Górzanie” z Przedmieścia Góry, a trzecie KGW z Gołębia. Zwycięskie koło będzie reprezentowało województwo lubelskie podczas etapu finałowego „Bitwy Regionów”. Nagrody zwycięzcom wręczali wspólnie dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz, dyrektor oddziału terenowego KOWR w Lublinie Stanisław Żmijan oraz dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa Andrzej Romańczuk.

Co ciekawe, nasz drugi reprezentant w finale wojewódzkim również postawił na ten sam drób, co zwycięzca ( KGW „Iskry” z Rabinówki przygotowało w Janowie Podlaskim danie „kaczka z taczki” – przyp. red.).

Młode koło

KGW Niedzieliska to bardzo młode koło, bo powstało na przełomie kwietnia i maja br. przy remizie OSP Niedzieliska. 

– Koło powstało by reprezentować mieszkańców wsi na zewnątrz, jak i by działać dla społeczności Niedzielisk, organizując imprezy prospołeczne – wyjaśnia Marcin Sikora, prezes KGW Niedzieliska, które liczy 23 członkiń i… członków, bo panowie również garną się do tego, aby działać na rzecz swojej malej ojczyzny. – Bierzemy udział w imprezach charytatywnych, piknikach, zawodach strażackich i imprezach organizowanych przez nasza gminę. Zorganizowaliśmy letnie kino plenerowe dla mieszkańców naszej wsi i okolic, ale największym sukcesem jest wygranie wojewódzkiego etapu konkursu „Bitwa Regionów”. Wszyscy jesteśmy dumni z naszych dziewczyn!

Warto podkreślić, że w tym roku do konkursu zgłosiło się aż 263 kół z Lubelszczyzny. 31 sierpnia KGW Niedzieliska organizuje w swojej wsi imprezę „Pożegnanie wakacji”.

Przepis na sukces

Kaczka po zamojsku nawiązuje do wielokulturowości miasta założonego przez hetmana Jana Zamoyskiego, łącząc kuchnie polską, żydowską i ormiańską. Przepis powstał przed wiekami. Jest to danie przygotowane na bazie trybowanej tuszy kaczki, faszerowanej siekanym mięsem z drugiej kaczki, z dodatkiem suszonych owoców, orzechów, ziół, miodu oraz pomarańczy. Kaczka podawana jest z sodziakami, czyli staropolskimi plackami, przygotowywanymi na bazie kwaśnego mleka, z dodatkiem jajka, sody, cukru i mąki, smażonymi na oleju. Kolejnym dodatkiem do kaczki jest sos śliwkowy przygotowany na bazie sosu, z dodatkiem suszonych i świeżych śliwek, miodu gryczanego, czerwonego wina i ziół. Dodatkowo danie okraszone jest olejem rzepakowym, tłoczonym na zimno.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pomocna 16.08.2024 08:59
Drugie miejsce należy do KGW Górzanie z Przedmieścia Góry Krasnystaw należy to sprostować

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama