„Bitwa Regionów” to konkurs kulinarny, którego celem jest promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Finał wojewódzki konkursu odbył się 10 sierpnia podczas Dnia Konia Arabskiego na terenie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Tego dnia do konkursu przystąpiło 12 najlepszych kół gospodyń wiejskich z terenu województwa lubelskiego, w tym KGW Niedzieliska (pow. zamojski) i KGW „Iskry” z Rabinówki (pow. tomaszowski).
Kaczka na talerzu
Koła przygotowały regionalne potrawy w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty, które prezentowały przed komisją konkursową. Ta ostatnia oceniła je biorąc pod uwagę m. in. związek potrawy z regionem i jego tradycjami, walory degustacyjne, w tym przede wszystkim smak, aromat, teksturę poszczególnych elementów, wykonanie i sposób prezentacji.
PRZECZYTAJ TEŻ: Szczebrzeszyn: 50 lat w poszukiwaniu skarbów. Historia życia małżeństwa z Roztocza [ZDJĘCIA]
Okazało się, że najlepiej ze spełnieniem tych kryteriów poradziło sobie KGW w Niedzieliskach, które za kaczkę po zamojsku z sodziakami i sosem śliwkowym otrzymało pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 5 tys. zł. Drugie miejsce wywalczyło KGW „Górzanie” z Przedmieścia Góry, a trzecie KGW z Gołębia. Zwycięskie koło będzie reprezentowało województwo lubelskie podczas etapu finałowego „Bitwy Regionów”. Nagrody zwycięzcom wręczali wspólnie dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz, dyrektor oddziału terenowego KOWR w Lublinie Stanisław Żmijan oraz dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa Andrzej Romańczuk.
Co ciekawe, nasz drugi reprezentant w finale wojewódzkim również postawił na ten sam drób, co zwycięzca ( KGW „Iskry” z Rabinówki przygotowało w Janowie Podlaskim danie „kaczka z taczki” – przyp. red.).
Młode koło
KGW Niedzieliska to bardzo młode koło, bo powstało na przełomie kwietnia i maja br. przy remizie OSP Niedzieliska.
– Koło powstało by reprezentować mieszkańców wsi na zewnątrz, jak i by działać dla społeczności Niedzielisk, organizując imprezy prospołeczne – wyjaśnia Marcin Sikora, prezes KGW Niedzieliska, które liczy 23 członkiń i… członków, bo panowie również garną się do tego, aby działać na rzecz swojej malej ojczyzny. – Bierzemy udział w imprezach charytatywnych, piknikach, zawodach strażackich i imprezach organizowanych przez nasza gminę. Zorganizowaliśmy letnie kino plenerowe dla mieszkańców naszej wsi i okolic, ale największym sukcesem jest wygranie wojewódzkiego etapu konkursu „Bitwa Regionów”. Wszyscy jesteśmy dumni z naszych dziewczyn!
Warto podkreślić, że w tym roku do konkursu zgłosiło się aż 263 kół z Lubelszczyzny. 31 sierpnia KGW Niedzieliska organizuje w swojej wsi imprezę „Pożegnanie wakacji”.
Przepis na sukces
Kaczka po zamojsku nawiązuje do wielokulturowości miasta założonego przez hetmana Jana Zamoyskiego, łącząc kuchnie polską, żydowską i ormiańską. Przepis powstał przed wiekami. Jest to danie przygotowane na bazie trybowanej tuszy kaczki, faszerowanej siekanym mięsem z drugiej kaczki, z dodatkiem suszonych owoców, orzechów, ziół, miodu oraz pomarańczy. Kaczka podawana jest z sodziakami, czyli staropolskimi plackami, przygotowywanymi na bazie kwaśnego mleka, z dodatkiem jajka, sody, cukru i mąki, smażonymi na oleju. Kolejnym dodatkiem do kaczki jest sos śliwkowy przygotowany na bazie sosu, z dodatkiem suszonych i świeżych śliwek, miodu gryczanego, czerwonego wina i ziół. Dodatkowo danie okraszone jest olejem rzepakowym, tłoczonym na zimno.
Napisz komentarz
Komentarze