Obchody Święta Policji rozpoczęły się w czwartek (20 lipca) od mszy świętej w kościele pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju. Po nabożeństwie w komendzie odbył się uroczysty apel, podczas którego 38 funkcjonariuszy odebrało z rąk pierwszego zastępcy lubelskiego komendanta wojewódzkiego policji insp. Roberta Szewca oraz komendanta powiatowego policji w Biłgoraju insp. Ryszarda Piłata nominacje na wyższe stopnie służbowe. To nie koniec, bo 8 mundurowych zostało wyróżnionych za wzorowe wykonywanie zadań służbowych, a ponadto szef biłgorajskiej policji – za zajęcie dwóch czołowych miejsc w plebiscycie na najbardziej rozpoznawalnego dzielnicowego – przyznał nagrody motywacyjne asp. szt. Wojciechowi Oleszczakowi i sierż. Łukaszowi Peciowi.
W uroczystości udział wzięli m.in. starosta biłgorajski Kazimierz Paterak, wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec, a także inni przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych, sądu i prokuratury na co dzień współpracujących z policją.
Kryminalni górą
W ub. roku nastąpił spadek wszczętych przez biłgorajską policję postępowań przygotowawczych z 1153 do 1030. Wskaźnik wykrywalności wyniósł 81,4 proc. (średnia wojewódzka to 73 proc.), co oznacza, że był wyższy o 4,6 proc. od wskaźnika osiągniętego w 2015 r. Warto podkreślić, że nastąpił wzrost wykrywalności sprawców przestępstw kryminalnych z 67,5 proc. do 72,4 proc. (średnia wojewódzka to 62,9, proc.). Dla przykładu: w kategorii bójka i pobicie wykrywalność wyniosła 91,7 proc., rozboje i wymuszenia rozbójnicze – 85,7 proc., a kradzież z włamaniem – 44,9 proc. W kategorii zgwałcenia wykrywalność osiągnęła 100 proc. – policja stwierdziła dwa takie czyny, sprawcy zostali zatrzymani.
Przypomnijmy, że biłgorajska komenda ma najlepszych funkcjonariuszy kryminalnych na Lubelszczyźnie. O miano najlepszej drużyny służby kryminalnej walczyło pod koniec kwietnia 20 zespołów z całego województwa lubelskiego. Pierwsze miejsce zajęła ekipa z Biłgoraja. W kategorii indywidualnej na najlepszego policjanta dochodzeniowo-śledczego drugie miejsce zajął podkom. Piotr Blacha, a podkom. Wiesław Garbacz został najlepszym policjantem sprawującym nadzór nad pracą dochodzeniowo-śledczą.
Sprawy różnej wagi
W ub. roku stwierdzono 71 przestępstwa narkotykowych, a więc o 28 więcej niż rok wcześniej. Ich wykrywalność utrzymuje się na wysokim poziomie. W ub. roku wyniosła 97,2 proc. W prowadzonych postępowaniach przygotowawczych na poczet przyszłych kar majątkowych i grzywien od sprawców przestępstw zabezpieczono mienie na kwotę 271 390 zł. W kategorii przestępstw o charakterze korupcyjnym nastąpił spadek wszczętych postępowań z 9 do 7. Przy spadku wszczęć odnotowano jednak znaczny wzrost ilości stwierdzonych przestępstw. Miało to związek z tzw. aferą łapówkarską, w której główne skrzypce grał b. pracownik biłgorajskiego starostwa. Sprawa znalazła swój finał w sądzie. Inną poważną sprawą było zatrzymanie na terenie Biłgoraja grupy włamywaczy specjalizującej się we włamaniach do domów i mieszkań. Pisaliśmy o dwa tygodnie temu ("Szajka wchodziła na ucho"). Ta sprawa także zakończyła się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia.
Napisz komentarz
Komentarze