Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 10:40
Reklama Baner reklamowy - Dewocjonalia
Reklama Akademia Bialska

Szczepienia w szkołach. „Nigdy nie puszczę na nie dziecka”

Dzieci w szkołach mają być bezpłatnie szczepione przeciwko HPV. Wielu rodziców niestety się na to nie zgadza.
Dzieci w szkołach mają być bezpłatnie szczepione przeciwko HPV. Wielu rodziców niestety się na to nie zgadza.
Dzieci w szkołach mają być bezpłatnie szczepione przeciwko HPV. Wielu rodziców niestety się na to nie zgadza.

Autor: Canva

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy i inne choroby nowotworowe.

Do zakażenia dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. I dodaje: 

„Dlatego szczepienia przeciwko HPV są kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych”.

PRZECZYTAJ: Szczepionek przeciwko COVID nie będzie. Producent unika kontaktów z Polską

Takie szczepienie jest nie tylko dla dziewczynek, ale także dla chłopców. Program bezpłatnych szczepień prowadzony jest od 2023 roku, ale teraz jest w nim poważna zmiana. Została poszerzona grupa dzieci, które mogą skorzystać ze szczepień przeciw HPV. Można zaszczepić dzieci tuż po 9 urodzinach do ukończenia 14 roku życia.

Rodzice są na NIE

Szczepienia już idą w tysiącach, ale nie wszyscy chcą w ten sposób chronić swoje dzieci. 

– Już na pierwszej wywiadówce rodzice poruszyli ten temat. Niemal jednogłośnie się temu sprzeciwili. Prosili nauczycielkę, żeby – jak tylko będzie informacja o szczepieniach w szkole – poinformowała ich o tym. Pytali, czy mają podpisać jakiś zakaz, jakieś pismo, że się nie zgadzają – mówi pani Dominika, mama uczennicy w IV klasie podstawówki.

CZYTAJ: Tomaszów Lubelski: Potrzebna jest krew do ratowania życia i zdrowia

I dodaje, że taką postawą była zaszokowana. Sprawa na kilka dni ucichła, ale teraz – jak mówi mama czwartoklasistki – wraca. Rodzice zaczęli dopytywać się u szkolnej pielęgniarki o szczegóły szczepień. 

– Obawiają się, że ktoś zaszczepi ich dziecko bez wyraźnej zgody – opowiada pani Dominika.

Szczepienie też w szkole

Dziecko na szczepienie można zgłosić w swojej przychodni. Możliwe jest też wykonanie zastrzyku w szkole.

Szczepienia w szkołach są organizowane we współpracy szkoły, przychodni POZ i sanepidu. Żeby zaszczepić dziecko w szkole, potrzebna jest zgoda rodzica – wyjaśnia NFZ.

Ta szczepionka jest skuteczna. Liczby nie kłamią

– W mojej szkole tez jest poruszenie. Tak duże, że pielęgniarka musiała rozesłać wiadomość o tym, że nie będzie szczepiła dzieci. Miała już chyba dosyć tych pytań i ataków. Sam wiele razy już słyszałem „Nigdy nie puszczę dziecka” – mówi nam pan Piotr, ojciec uczennicy z V klasy.

Tymczasem NFZ przekonuje, że program szczepień przeciw HPV funkcjonuje od lat. dzięki niemu odnotowano 90-procentową redukcję infekcji wirusem HPV. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mieszkaniec 17.09.2024 22:26
Od kilkudziesięciu lat ciągle słyszę, jak to za chwilę od szczepionek dostanę zawału, raka, autyzmu i hemoroidów. I przez kilkadziesiąt lat żaden z tych "bardziej świadomych" nie zastanowił się jakim cudem dalej żyję, chociaż "śmiercionka" miała mnie załatwić już paręnaście razy.

matka 16.09.2024 15:53
Jeśli rodzic zechce, to sam podejmie decyzję, jak można namawiać do tego kogokolwiek!

Hm. 17.09.2024 14:44
Nikt nikogo nie namawia. Dyrektor szkoły ma poinformować rodziców, że jest możliwość zaszczepienia dziecka. Tyle w temacie.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B firmy POWERLAND
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PaXTreść komentarza: Partyjniactwo, kolesiostwo. Teraz znowu k***a MY! Niczego nie spodziewam się po człowieku, który nie wie, że w wyniku reformy "służbę zdrowia" zastąpiona "ochroną zdrowia".Data dodania komentarza: 19.09.2024, 09:48Źródło komentarza: Arkadiusz Bratkowski nowym dyrektorem szpitala w Hrubieszowie. „Na pewno nie będę robił rewolucji”Autor komentarza: MajorDamageTreść komentarza: Kolejna "wisienka' po skorumpowanym poprzedniku. Ale pisowcom to nie przeszkadza.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 08:28Źródło komentarza: Zamość: Koperty na parkingach są puste, bo jest problem z krawężnikami. Co na to miasto?Autor komentarza: A noTreść komentarza: A tak łatwo to sprawdzić , wystarczy usiąść w wózku inwalidzkim i spróbować się poruszać od koperty do chodnika , prosty test a jak skomplikowany ......Data dodania komentarza: 19.09.2024, 08:26Źródło komentarza: Zamość: Koperty na parkingach są puste, bo jest problem z krawężnikami. Co na to miasto?Autor komentarza: JaTreść komentarza: Leśny dziadek z PSLu Trzymajcie się!Data dodania komentarza: 19.09.2024, 07:33Źródło komentarza: Arkadiusz Bratkowski nowym dyrektorem szpitala w Hrubieszowie. „Na pewno nie będę robił rewolucji”Autor komentarza: DuduTreść komentarza: Co drugi mieszkaniec zamoscia to inwalida mam wrażenieData dodania komentarza: 19.09.2024, 07:27Źródło komentarza: Zamość: Koperty na parkingach są puste, bo jest problem z krawężnikami. Co na to miasto?Autor komentarza: PiotrpolakTreść komentarza: Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych są z reguły jedynymi wolnymi miejscami parkingowymi z których żadko kto korzysta.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 06:39Źródło komentarza: Zamość: Koperty na parkingach są puste, bo jest problem z krawężnikami. Co na to miasto?
Reklama