Walka z żywiołem jest niezwykle trudna. Na pomoc mieszkańcom ruszyli Polacy ze wszystkich stron. Jak zawsze gotowi do pomocy okazali się mieszkańcy południowo-wschodniej Polski – województwa lubelskiego. Do akcji włączyły się samorządy z naszego regionu.
„Zamość został zalany dwukrotnie, ale to co wydarzyło się na południu Polski jest olbrzymią tragedią tysięcy ludzi. Zamościanie zawsze, gdy była potrzeba jednoczyli się aby pomagać. Tym razem nie może być inaczej!” – tymi słowy Rafał Zwolak, prezydent Zamościa ogłosił zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla powodzian.
CZYTAJ TEŻ: Powódź 2024. Zalane dworce kolejowe. Ministerstwo do podróżujących koleją
Decyzję o uruchomieniu zbiórki w Hrubieszowie podjęła też burmistrz Marta Majewska. 16 września na deptaku miejskim ul. Rynek w godz. 10-17 zbierano wodę i napoje, żywność długoterminową, środki czystości, środki higieny osobistej, karmę dla zwierząt domowych. Akcję koordynowała Ochotnicza Straż Pożarna w Hrubieszowie. Ciągle można jeszcze przynosić potrzebne rzeczy i zostawiać je w urzędzie miasta lub w OSiR-ze.
CZYTAJ: Powódź 2024: Strażacy z powiatu tomaszowskiego są na miejscu i pomagają poszkodowanym [ZDJĘCIA]
Solidarność okazali również mieszkańcy gminy Szczebrzeszyn na czele z burmistrzem Rafałem Kowalikiem. Tu zbiórka prowadzona jest w Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Szkolnej w Szczebrzeszynie, od godz. 8 oraz w Urzędzie Miasta w od godz. 7.30. Burmistrz Kowalik poprosił też o agregaty prądotwórcze, osuszacze, łopaty, taczki, pompy i gumowce.
W Zwierzyńcu potrzebne rzeczy dla powodzian można przynosić do: Przedszkola Samorządowego im. Wandy Cebrykow w Zwierzyńcu, Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu i Świetlicy Wiejskiej w Turzyńcu.
Zbiórkę robią też mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego i gminy Tomaszów Lubelski. Rzeczy można przynosić w godz. 8-14 do Miejskiego Zarządu Dróg przy ul. Ściegiennego 57 i Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przy ul. Lwowskiej 37A oraz do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
(ul. Szklarniowa 2, Rogóźno), Biblioteki Komunalnej w Majdanie Górnym (ul. Długa 136), Gminnego Ośrodka Kultury w Podhorcach (Podhorce 130) oraz do wszystkich szkół na terenie gminy Tomaszów Lubelski. Punkty zbiórki otwarte są w godzinach pracy wyżej wymienionych instytucji.
Jeżeli ktoś chciałby wspomóc powodzian inaczej, może wpłacić dowolną kwotę na założone zbiórki pieniędzy (ogólnopolską zbiórkę uruchomili m.in. Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż - #NaRatunekPowódź, Pomagam.pl pod nazwą „SOS Powódź: Południe Polski potrzebuje pomocy"). Jest ich wiele. Należy jednak weryfikować, czy zbiórki są prawdziwe, bo czyjeś nieszczęście i dobre serce innych ludzi łatwo mogą wykorzystać oszuści.
Napisz komentarz
Komentarze