W poniedziałek 7 października po godzinie 18 na ulicy Peowiaków w Zamościu dwóch nastolatków na hulajnodze elektrycznej wjechało w szybę przystanku autobusowego.
Policjanci ruchu drogowego na miejscu zdarzenia wstępnie ustalili, że hulajnogą kierował 14-latek z Zamościa. Razem z nim jako pasażer podróżował 17-latek. Jechali chodnikiem. Chcąc uniknąć zderzenia z pieszymi, 14-latek wykonał gwałtowny manewr skrętu w kierunku wiaty przystankowej. Nie zdążył wyhamować i uderzył w szybę przystanku autobusowego.
O zdarzeniu powiadomieni zostali rodzice nieletnich, którzy przyjechali na miejsce. W ich obecności policjanci zbadali stan trzeźwości zarówno kierującego, jak i pasażera. Obaj byli trzeźwi.
CZYTAJ TEŻ: Markowicze: Pijany 51-latek zajechał drogę motocykliście
Przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia przetransportowała chłopców do szpitala. Na szczęście po badaniach okazało się, że poza niegroźnymi potłuczeniami nic poważnego im się nie stało.
O nieodpowiedzialnym zachowaniu 14-latka został powiadomiony Sąd Rejonowy w Zamościu Wydział Rodzinny i Nieletnich.
– Korzystanie z hulajnóg stało się bardzo popularne w ostatnich latach i taki sposób przemieszczania się zyskuje coraz więcej zwolenników. Użytkownicy hulajnóg to pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego, jednak ich również obowiązują przepisy – zwraca uwagę podkomisarz Dorota Krukowska-Bubiło, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.
Policjantka przypomina, że dzieci do 10 roku życie mają zakaz poruszania się na hulajnogach elektrycznych, z wyjątkiem strefy zamieszkania, gdy są pod opieką osoby dorosłej. Z kolei dzieci pomiędzy 10 a 18 rokiem życia muszą posiadać kartę rowerową. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień.
– Jeżdżąc hulajnogą elektryczną mamy obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku braku drogi dla rowerów sprawa jest bardziej skomplikowana. Po jezdni na hulajnodze elektrycznej możemy się poruszać tylko, gdy ruch pojazdów na danej drodze odbywa się z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h. Natomiast chodnikiem, gdy prędkość na danej drodze jest większa niż 30 km/h. Maksymalna prędkość na hulajnodze elektrycznej to w przypadku drogi dla rowerów i jezdni 20 km/h. Natomiast na chodniku mamy obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego – poucza podkom. Krukowska-Bubiło.
Policjantka przypomina też, że podróżując na hulajnodze elektrycznej, nie wolno przewozić innych osób, zwierząt czy paczek. Zabronione jest również kierowanie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
Napisz komentarz
Komentarze