Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 09:28
Reklama
Reklama

Zmiana czasu szkodzi naszemu zdrowiu. I to bardzo poważnie

W weekend przestawimy zegarki. Pojawią się problemy z niewyspaniem, zły nastrój. Ale nie tylko, bo może to mieć i poważniejsze konsekwencje dla naszego zdrowia.
W weekend przestawimy zegarki.
W weekend przestawimy zegarki.

Autor: Canva

Zmiana czasu została po raz pierwszy została wprowadzona przez Niemców podczas I wojny światowej. Po to, żeby efektywniej wykorzystać naturalne światło dzienne i zmniejszyć zużycie sztucznego oświetlenia. 

Choć wtedy miało to uzasadnienie, dziś wielu specjalistów uważa, że negatywne skutki tej praktyki przeważają nad ewentualnymi korzyściami. 

Zdaniem prof. Marty Jackowskiej, psycholożki zdrowia z Uniwersytetu SWPS w Sopocie, manipulacja czasem może poważnie zakłócić funkcjonowanie naszego zegara biologicznego – czytamy na stronie swps.pl. 

Jak wynika z badań, organizm potrzebuje nawet do dwóch tygodni na adaptację.

Przez zmianę czasu wariuje nasz zegar biologiczny

Nasz organizm funkcjonuje zgodnie z naturalnym rytmem dobowym, regulowanym przez dostępność światła dziennego. Zegar biologiczny kontroluje wiele procesów w naszym ciele: sen, trawienie oraz temperaturę ciała. 

Przy zmianie czasu z letniego na zimowy śpimy o godzinę dłużej, a przy zmianie z zimowego na letni o godzinę krócej. Takie manipulacje czasem zaburzają naturalne mechanizmy. 

CZYTAJ TEŻ: Gm. Sułów: 25-latek pożegnał się z prawkiem. Zapłaci też 5 tys. zł mandatu

Zmiana czasu na zimowy, która w tym roku przypada w nocy z 26 na 27 października, spowoduje, że wcześniej zapadnie zmrok. Zimą wielu z nas wstaje i wraca do domu w ciemnościach. Dzień spędzamy zaś w biurze bez kontaktu ze światłem dziennym. To wszystko nam poważnie szkodzi.

Jesteśmy bardziej narażeni na wypadki i zawały

Zmiana czasu to nie tylko dyskomfort związany z koniecznością wstawania wcześniej. Badania dowodzą, że w okresie tuż po zmianie czasu znacznie rośnie ryzyko wypadków drogowych i sercowych. Najwięcej takich przypadków obserwuje się wiosną, kiedy przechodzimy na czas letni. 

Według statystyk liczba śmiertelnych wypadków samochodowych i zawałów wzrasta w tym czasie w związku z trudnościami w adaptacji organizmu. Najgorzej na zmiany czasu reagują osoby o bardzo wczesnym (skowronki) i późnym chronotypie (sowy).

CZYTAJ: Biłgoraj: Dzień Jesiennego Liścia [ZDJĘCIA]

– Badania naukowe pokazują większe ryzyko śmiertelnego wypadku samochodowego podczas nocy ze zmianą czasu zarówno jesienią, jak i wiosną oraz większe ryzyko wypadków w pracy i zawałów serca bezpośrednio po zmianie czasu z zimowego na letni – podkreśla prof. Marta Jackowska, cytowana przez swps.pl.

Żeby złagodzić negatywne skutki zmiany czasu, prof. Jackowska zaleca, abyśmy w tym okresie szczególnie zadbali o sen, relaks i regenerację. Przypomina, że problem niskiej jakości snu dotyczy prawie połowy Polaków. Ważne jest, aby unikać wieczornej stymulacji – nie korzystać z telefonu przynajmniej godzinę przed snem – zadbać o spokojną atmosferę i dać sobie czas na dostosowanie się do nowego rytmu dnia.

Kiedy skończymy ze zmianą czasu?

Takie plany istnieją od dawna, ale jak na razie problemem pozostaje wprowadzenie ich w życie. Aby się to stało, wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą opracować przepisy, które będą kontynuować dotychczasowe ustalenia dotyczące zmiany czasu. 

Pewne jest, że zniesienia zmiany czasu nie mamy co spodziewać się przynajmniej do 2026 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Piszę bo chę 23.10.2024 01:19
O tempora, o mores - O czasy czasy ,o obyczaje ze osioł ustanawia nowe zwyczaje … przez wiele lat żył ze zmianą czasu świąt i nikogo to nie bolało a teraz w ostatniej dekadzie pojawiło się stado jajogłowych którym wszystko przeszkadza. Najgorsze w tym wszystkim jest to że ci współczesny prorocy racji nie mają chociaż innym tą ciemnotę wciskają …

ada 21.10.2024 12:35
Da się z nią żyć, ale jeśli miałby zostać jeden czas, to tylko letni! Zwłaszcza w południowo-wschodniej Polsce to robi różnicę!

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SmutnyTreść komentarza: W mieście jest tak dobrze, że...dobrze nam tak. Tak wybraliśmy, tak mamy...Zachęcam Pana Redaktora do bliższego przyjrzenia się mechanizmom zarządzania miastem. Mógłby powstać ciekawy tekst...Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:59Źródło komentarza: Budżet 2025. Gmina Hrubieszów inwestuje ambitnie i rozważnieAutor komentarza: MućkaTreść komentarza: Jest jakaś lista , ilu w jakich miastach idą do zwolnienia ???Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:45Źródło komentarza: Gigantyczne zwolnienia w Poczcie Polskiej. Aż 8,5 tys. osóbAutor komentarza: PodpisTreść komentarza: Co na to Jujek ? Tak promował na bilbordach walkę z sepsą ? Co na to powie jąąąąąkała ?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:43Źródło komentarza: Gmina Mircze: Dwulatek zmarł w drodze do szpitalaAutor komentarza: BezradnyTreść komentarza: W powiecie jest przynajmniej jakaś cherlawa opozycja, nie mająca oczywiście żadnej mocy sprawczej. Za to w mieście budżet hańby przyjęto JEDNOGŁOŚNIE (czym szczyci się jedna Pani). Niestety w mieście nikt z "wybrańców narodu" myśleć samodzielnie nie potrafi, albo nie chce... Najbardziej podła dyktatura, rządy absolutne.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:19Źródło komentarza: Powiat hrubieszowski: "Budżet biedy i przetrwania" oraz spłaty kredytów na 2025 rokAutor komentarza: AdiTreść komentarza: Hrubieszowski szpital tylko z takich sytuacji słynie.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 15:58Źródło komentarza: Gmina Mircze: Dwulatek zmarł w drodze do szpitalaAutor komentarza: JadziaTreść komentarza: Hrubieszowski szpital tylko z takich sytuacji słynie. Wystarczy zobaczyć jacy wielcy uczeni tam pracują i w jakim wieku. Potrafią tylko spać i pierdolić głupoty.Lekarze z wiedzą ze średniowiecza. Bez badań ,bez niczego potrafią zdiagnozować chorobę.Same wróżki i wróżbici. Zwolnić to stare dziadostwo i zatrudnić młodych wyuczonych lekarzy. Rodzice powinni wszystko zrobić aby osoba odpowiedzialna za śmierć ich dziecka poniosła surowe konsekwencje i otrzymała zakaz wykonywania zawodu do końca życia.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 15:55Źródło komentarza: Gmina Mircze: Dwulatek zmarł w drodze do szpitala
Reklama