Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 02:18
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Śp. Jan Łasocha został patronem Muzeum Pożarnictwa w Oseredku. To on je stworzył

Minęło 10 lat istnienia tej wyjątkowej na skalę województwa, a nawet kraju placówki muzealno-edukacyjnej. Jej inicjator i pomysłodawca śp. Jan Łasocha być może uśmiechał się gdzieś z góry, widząc doniosły jubileusz Muzeum Pożarnictwa w Oseredku i setki gości, którzy na to wydarzenie przybyli. Od 25 października muzeum nosi jego imię.
Oficjalnego odsłonięcia nowego napisu przy wejściu do muzeum dokonali: syn założyciela mł. bryg. Szczepan Łasocha oraz wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, posłanka Małgorzata Gromadzka, wójt Zbigniew Naklicki, przewodnicząca Rady Gminy Susiec Urszula Bartoszek.
Oficjalnego odsłonięcia nowego napisu przy wejściu do Muzeum Pożarnictwa w Oseredku dokonali: syn założyciela mł. bryg. Szczepan Łasocha oraz wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, posłanka Małgorzata Gromadzka, wójt Zbigniew Naklicki, przewodnicząca Rady Gminy Susiec Urszula Bartoszek.

Tego dnia w Oseredku odbył się jubileusz 10-lecia istnienia Muzeum Pożarnictwa. Na wydarzenie przybyło mnóstwo gości: wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, posłanka Małgorzata Gromadzka, wielu radnych z sąsiednich gmin, przedstawiciele powiatu tomaszowskiego, komendant Powiatowej Straży Pożarnej Powiatu Fredenstadt – Frank Jahraus, zastępca lubelskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. Michał Badach, komendant PSP w Biłgoraju – Dariusz Gęborys, komendant PSP w Tomaszowie Lub. – Paweł Chromiec, zastępca komendanta miejskiego PSP w Zamościu – bryg. Andrzej Szozda, dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach – mł. bryg. Artur Luzar, prezes zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Tomaszowie Lub. – dh Stanisław Kielech, pułkownik pożarnictwa w stanie spoczynku – Mieczysław Skiba i jeszcze wielu strażaków, kierowników, dyrektorów okolicznych szkół, instytucji, druhowie, mieszkańcy.

Należy im się pochwała

Tymi najważniejszymi gośćmi byli członkowie rodziny śp. Jana Łasochy (żona i synowie): Maria Nieścior-Łasocha, mł. bryg. Szczepan Łasocha – komendant gminny zarządu OSP RP w Suścu, a zarazem pracownik PSP w Tomaszowie Lub., st. kpt. Sylwester Łasocha – pracownik Komendy Powiatowej PSP w Bolesławcu, dh Mateusz Łasocha – kierowca w OSP Oseredek.

Wyrazy uznania w stronę opiekunów muzeum i rodziny, która wciąż gromadzi eksponaty, uzupełnia je i przekazuje, kierował tego dnia zarówno wójt gminy Susiec Zbigniew Naklicki, jak i wojewoda Krzysztof Komorski. W dowód uznania wojewoda wręczył dyplom i medal dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Joannie Kowalczuk i Muzeum Pożarnictwa w Oseredku.

Najważniejszym punktem uroczystości było jednak coś innego, mianowicie odsłonięcie tablicy z imieniem muzeum. A przyjęło ono imię swojego założyciela – Jana Łasochy.

CZYTAJ TEŻ: Gmina Susiec: Grabowiczanki z nagrodą ministra!

Muzeum podziwiano, słuchano o jego historii, o eksponatach. Oglądano przygotowaną na tę okazję wystawę. Z przyjemnością oprowadzał po całym budynku Szczepan Łasocha.

Dalsza część artykuł pod zdjęciem

Jan Łasocha (1931-2017) – pomysłodawca i założyciel Muzeum Pożarnictwa w Oseredku.

Strażak-bohater i człowiek orkiestra

Jan Łasocha urodził się 5 maja 1931 r. w Oseredku. W czasie II wojny światowej razem z rodziną został wywieziony na roboty przymusowe do III Rzeszy. Po wyzwoleniu przez aliantów wrócił w rodzinne strony. I został strażakiem. Był nim przez resztę życia. Przez 55 lat pełnił funkcję naczelnika OSP w Oseredku.

– Jak wracał z pracy, opowiadał, co się wydarzyło. Tata uratował kilka osób z pożaru. Sam też był w wielkim niebezpieczeństwie. Kiedyś wpadł do płonącego budynku, bo zawalił się strop. Udało mu się stamtąd wydostać – wspomina Szczepan Łasocha.

Mówi, że ojciec kochał swoją pracę. Ale nie był jedynie strażakiem. Potrafił niemal wszystko. Prowadził gospodarstwo, był diagnostą, hydraulikiem, blacharzem, kowalem. Krył m.in. dachy kościołów i kapliczek, wielokrotnie robił to za darmo. Grał w wiejskiej orkiestrze, działał w chórze w Oseredku, a w latach 90. został kapelmistrzem gminnej orkiestry dętej. W 1967 r. rozpoczął służbę w zawodowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lub. jako kierowca-mechanik.

PRZECZYTAJ: Czekali na to 20 lat! W Ulhówku wreszcie rusza budowa oddziału Straży Granicznej

Uwielbiał zbierać to, w czym ktoś inny często nie dostrzegał wartości. Był sentymentalny. Eksponaty, które dzisiaj można podziwiać w Muzeum Pożarnictwa w Oseredku, zaczął kompletować w latach 60. Wtedy bawiły się nimi jego dzieci. Interesowały go przede wszystkim rzeczy związane z zawodem strażaka. Wynajdywał je na złomowiskach. Kupował od osób prywatnych i jednostek straży pożarnej. Niektóre dostawał w zamian za przysługę.

Tak powstało muzeum

Z czasem do sprzętu dołączył kolekcję dokumentów i czasopism strażackich, a nawet samochód pożarniczy.

Miejsca na eksponaty zaczynało brakować. Od 1991 roku Jan Łasocha był na emeryturze. W 1995 r. zaczął pokazywać swoje zbiory. Złożono je w najstarszym skrzydle strażackiej remizy w Oseredku, przeznaczonym na salę taneczną. Kolekcja Jana Łasochy zrobiła na ludziach wrażenie, bo takiej w regionie jeszcze nie było. Strażak był dumny, ale martwiło go to, że nie miał dobrego miejsca na wszystko, co zebrał. O budowę wiaty z przeznaczeniem na swoje muzeum starał się przy wsparciu OSP Oseredek wiele lat. Na nic się to zdało. Dopiero unijne dofinansowanie na rozbudowę strażnicy OSP Oseredek o nowe pomieszczenia na potrzeby muzeum pożarnictwa i prowadzenia działań edukacyjnych pozwoliło ziścić marzenia. Do budowy dołożyli swoją cegiełkę gmina Susiec, a także Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lub. i Związek OSP RP.

PRZECZYTAJ: Dziś postawmy im znicz. Wspominamy zmarłych, zasłużonych dla powiatu tomaszowskiego

Muzeum Pożarnictwa w Oseredku zainaugurowało oficjalnie działalność 26 października 2014 r. Przez kilka lat odwiedzający je mogli spotkać tam jego pomysłodawcę, który spędzał w nim mnóstwo czasu. Siedział w swoim fotelu i raczył zwiedzających opowieściami o swoich zbiorach.

Jan Łasocha zmarł w 2017 roku, miał 83 lata. Pieczę nad jego kolekcją przejęła rodzina.

Dziś placówka jest znana w Polsce i Europie. Co roku, szczególnie w sezonie letnim, odwiedzają ją tłumy turystów i szkolne wycieczki. Przypomina o bogatej historii pożarnictwa i przekazuje wiedzę o bezpieczeństwie przeciwpożarowym kolejnym pokoleniom.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Przestronne mieszkanie w bloku Cena: 329000 PLNOferujemy na sprzedaż mieszkanie w bloku o powierzchni 57,60 m², położone na ostatnim piętrze niskiego bloku przy ulicy Polskiego Czerwonego Krzyża w Krasnymstawie.Mieszkanie jest bardzo przestronne, jasne i daje możliwość własnej aranżacji pomieszczeń.  Do mieszkania przynależy piwnica. Bezpośrednio pod blokiem znajduje się parking dla mieszkańców. Na terenie osiedla mieszkańcy znajdą plac zabaw, sklep spożywczy, sporo zieleni i  miejsc do zabawy i odpoczynku. Mieszkanie składa się z:- pokoju dziennego z wyjściem na balkon (19,2 m2) ;- dwóch sypialni  ( 6m2  i 10 m2);- oddzielnej kuchni z jadalnią (12,3 m2) ;- łazienki; WC- przedpokoju.Lokalizacja:NIewątpliwie jest to idealna propozycja dla osób, które chcą mieszkać w centrum z nieograniczonym dostępie do infrastruktury miasta.W bliskim sąsiedztwie bloku znajduje się centrum handlowe, restauracje, przedszkole, sala zabaw, szkoła podstawowa z zespołem boisk, przychodnia zdrowia, kościół, dom kultury z kinem, szpital oraz liczne sklepy. W okolicy znajduje się również dużo zieleni oraz drzew zapewniających miłą atmosferę, spokój i ciszę.Dodatkowe informacje:- Rozkład dwustronny północ-południe,- Piwnica -Jasne i przestronne wnętrza- Czynsz stały, całoroczny 530 zł (zawiera opłatę na wodę, śmieci, ogrzewanie, fundusz remontowy, utrzymanie porządku  wewnątrz bloku oraz terenu na zewnątrz) Ta oferta niewątpliwie jest idealnym wyborem dla par, rodzin oraz singli którzy poszukują wygodnego mieszkania z dobrym dostępem do udogodnień miasta. Serdecznie zapraszam do kontaktu!Pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości.Nasz doradca kredytowy bezpłatnie pomoże Ci sprawdzić zdolność kredytową i przedstawi najkorzystniejszą ofertę z ponad 10 banków!Posiadasz podobną nieruchomość? Zadzwoń i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, gdzie odpowiem na pytania dotyczące Twojej nieruchomości, jej ceny oraz procesu sprzedaży.Justyna Łagoda 665 750 080Północ nieruchomości Zamośćul. Żeromskiego 322- 400 ZamośćData dodania ogłoszenia: 05.11.2024Przestronne mieszkanie w bloku
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: prącisławTreść komentarza: Auschwitz to Oświęcim, Birkenau to Brzezinka. dlaczego ludzi wprowadzacie w błąd? to dwa różne obozy!Data dodania komentarza: 6.11.2024, 15:43Źródło komentarza: Zamość: Odsłonięto mural. To portret młodziutkiej więźniarki zamordowanej w Auschwitz-BirkenauAutor komentarza: Ccc2Treść komentarza: Czyli wraca normalność 🙂 kiedyś Hetman jeździł przez Mielec, najkrótszą trasą. Nareszcie.Data dodania komentarza: 6.11.2024, 15:07Źródło komentarza: Z rozkładu jazdy pociągów wypadnie połączenie Hrubieszów – Wrocław. „Hetman” dojedzie tylko do KrakowaAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Nie dość że Dziura, to jeszcze ceny jak z Warszawy.Data dodania komentarza: 6.11.2024, 12:30Źródło komentarza: Mieszkańców Zamościa czeka kolejna podwyżka. Radni podnieśli podatek od nieruchomościAutor komentarza: Zamoscianka.Treść komentarza: Gdzie są moje 2 komentarze? ZamosciankaData dodania komentarza: 6.11.2024, 11:44Źródło komentarza: Z rozkładu jazdy pociągów wypadnie połączenie Hrubieszów – Wrocław. „Hetman” dojedzie tylko do KrakowaAutor komentarza: Zamoscianka.Treść komentarza: Halo! Kto tą głupią trasę wymyślił, a studenci do Rzeszowa to czym mają się dostać. A przesiadka w Krakowie , seniorzy z bagażem mają biegać po peronach i szukać kolejnego pociągu i miejscówki w wagonie. Ten kto to wymyślił taką trasę chyba nigdy nie jechałTa zmiana to wola pociągiem? Kilka dni temu jechałam z Zamościa do Wrocławia, pociąg miał 2 godziny opóźnienia, a zdążyło się kiedyś że opóźnienia było 5 godzin. Sprawa nr 2 to kupowanie biletu 1+1 czy 2 w 1? Jeszcze jedno pytanie jak jadąc z Wrocławia do Zamościa w Krakowie na wypadek opóźnienia i na pociąg nie zdążę gdzie się podzieje? Pociąg .z obecnej trasy zawsze.ma bardzo dużą frekwencję , nawet na korytarzu pasażerowie stoją. Ta zmiana to wola o POMSTE do nieba.Data dodania komentarza: 6.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Z rozkładu jazdy pociągów wypadnie połączenie Hrubieszów – Wrocław. „Hetman” dojedzie tylko do KrakowaAutor komentarza: Zamoscianka.Treść komentarza: To jest chore rozwiązanie. Jeżdżę 8 lat na tej trasie bardzo często, bardzo duża frekwencja. A dla seniorów bieganie po peronach z bagażem w Krakowie, to nie jest łatwe. Czy ktoś o tym pomyślał. Gramolenie się do drugiego pociągu i szukanie miejscówki. Chory kraj.Data dodania komentarza: 6.11.2024, 11:22Źródło komentarza: Z rozkładu jazdy pociągów wypadnie połączenie Hrubieszów – Wrocław. „Hetman” dojedzie tylko do Krakowa
Reklama