Chodzi o zarządzenie prezesa NFZ, zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacji leczniczej oraz programach zdrowotnych w zakresie leczenia dzieci i dorosłych ze śpiączką. Są obawy, że od 1 lipca 2025 roku nie będzie możliwości realizacji fizjoterapii domowej w ramach zawartych umów na fizjoterapię ambulatoryjną.
Pismo w tej sprawie do dyrektora Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ skierował starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – „Sytuacja ta może spowodować znaczne pogorszenie stanu zdrowia pacjentów pozostających w domach i w konsekwencji skutkować potrzebą zwiększenia finansowania na leczenie powikłań wynikających z przewlekłego unieruchomienia” – dodał starosta Andrzej Szarlip. Zwrócił się z prośbą o jak najszybsze ogłoszenie konkursu ofert na świadczenia fizjoterapii domowej na terenie powiatu biłgorajskiego.
Znowelizowane zarządzenie reguluje m.in. czas pracy personelu przeznaczonego do realizacji świadczeń z zakresu fizjoterapii domowej w odniesieniu do wymiaru czasu pracy personelu udzielającego świadczeń w ramach fizjoterapii ambulatoryjnej.
Co to oznacza w praktyce? Wprowadzone zmiany polegają na odstąpieniu od realizacji fizjoterapii domowej w ramach zawartych umów na fizjoterapię ambulatoryjną. To powoduje, że będzie potrzebna reorganizacja sposobu udzielania świadczeń, co może spowodować, że część rehabilitantów, którzy w placówkach udzielali świadczeń rehabilitacji domowej w ramach zakontraktowanej rehabilitacji ambulatoryjnej, straci pracę lub nastąpi ograniczenie ich czasu pracy. Nie wiadomo także, czy i jak przełoży się to na pacjentów.
CZYTAJ TEŻ: Tomaszów Lubelski: Straszna tragedia! 2-letnie dziecko nie żyje, czworo dorosłych w szpitalu
Lubelski NFZ informuje, że zawieranie przez Fundusz umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej odbywa się na podstawie zatwierdzonego przez prezesa NFZ planu zakupu świadczeń, po przeprowadzeniu postępowania wyboru świadczeniodawców w trybie konkursu ofert lub rokowań.
– W 2023 roku przeprowadziliśmy postępowania konkursowe, na podstawie których podpisaliśmy umowy z podmiotami na realizację świadczeń w rodzaju rehabilitacja lecznicza. Na obszarze powiatu biłgorajskiego, krasnostawskiego i lubelskiego świadczenia dla pacjentów w zakresie fizjoterapii domowej, fizjoterapii domowej dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności są zabezpieczone – przekonuje Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Aktualnie umowy obowiązują do 31 grudnia 2028 roku. Plan zakupu świadczeń w tym zakresie na 2025 rok jest na etapie tworzenia.
– Na bieżąco prowadzimy analizy zabezpieczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju rehabilitacja lecznicza – zapewnia dyrektor Paweł Piróg. Dodaje, że w przypadku stwierdzenia braku zabezpieczenia realizacji świadczeń na danym obszarze ogłaszane będą postępowania uzupełniające. W sytuacji pojawienia się sygnałów o ograniczeniu dostępności po zmianie zapisów zarządzenia NFZ będzie sukcesywnie monitorować sytuację i podejmować działania zmierzające do zapewnienia dostępności i ciągłości świadczeń.
– Po wprowadzeniu zmian w rozporządzeniu oraz po analizie wykonania świadczeń w I półroczu 2025 roku Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ rozważy potrzebę przeprowadzenia postępowań uzupełniających w zakresie fizjoterapii domowej – twierdzi dyrektor.
Napisz komentarz
Komentarze