Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 grudnia 2024 14:54
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Biłgoraj: "Cord" honorowym Obywatelem Miasta Biłgoraja [ZDJĘCIA]

Wybitny Polak i patriota – ppor. Józef Stegliński ps. „Cord”, został pośmiertnie odznaczony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja. Wręczenie tytułu rodzinie nominata miało miejsce w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. Połączone było z premierą filmu o poruczniku.
Tytuł odebrała rodzina "Corda".
Tytuł odebrała rodzina "Corda".

Spotkanie, które odbyło się w Biłgorajskim Centrum Kultury, rozpoczął występ zuchów z 10. Drużyny Harcerskiej „Traperski Krąg” im. Jana Leonowicza ps. Burta z Suśca. Zuzia wykonała piosenkę „Gdzie są chłopcy z tamtych lat” przy akompaniamencie Kacpra grającego na akordeonie.

Prowadzący uroczystość Tomasz Książek, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK, prezes Koła Rejonowego ŚZŻAK oddział Biłgoraj i jednocześnie wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, powitał przybyłych gości, a w szczególności najbliższą rodzinę ppor. Józefa Steglińskiego, ps. „Cord”. Swoją obecnością zaszczycili: Łukasz Stegliński – prawnuk „Corda” z małżonką Martą oraz praprawnukami: Jasiem i Tosią, Julia Łukaszewska – praprawnuczka „Corda” wraz z Jakubem Kwiatkowskim, Magdalena Kurowska – prawnuczka „Corda” z mężem Tomaszem i córką Alicją, Marcin Kalinowski – prawnuk „Corda” z żoną Anną. – My, biłgorajanie, chcemy spojrzeć na niepodległość również przez pryzmat naszej lokalnej historii, historii kolejnych pokoleń polskich bohaterów i daniny krwi na ziemi biłgorajskiej – mówił prezes Książek.

Honorowy obywatel

W trakcie uroczystości dokonano uroczystego wręczenia nadanego pośmiertnie tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraj” ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. „Cord”, które odebrali członkowie jego rodziny. Został on przyznany podczas sesji Rady Miasta 25 września. – Biłgorajski oddział „Corda” liczył około 200 żołnierzy. Odeszli oni na wieczną wartę, patrzą na nas z góry, jak my, spadkobiercy, realizujemy ich testament wyryty na pomniku obwodu biłgorajskiego AK. A brzmi on: „Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, z krwią ojca dziedzictwem spada na syna” – mówił Tomasz Książek.

Łukasz Stegliński ze wzruszeniem przyjął tytuł nadany jego pradziadkowi. W swoim wystąpieniu dziękował władzom za ten wyjątkowy gest. – Z ogromnym wzruszeniem i wdzięcznością przyjęliśmy decyzję miasta Biłgoraja o nadaniu honorowego obywatelstwa naszemu pradziadkowi Józefowi Steglińskiemu. Jest to piękny wyraz uznania za jego działania na rzecz niepodległości Polski – działania, które mimo upływu lat pozostają w sercach wielu osób. Mój pradziadek był cenionym dowódcą, znanym ze swoich umiejętności organizacyjnych i honorowym człowiekiem. Jego działania miały na celu nie tylko walkę z okupantem, ale także inspirowanie innych do działania, przekazywanie wartości, które do dziś są dla nas fundamentalne. Nie osiągnąłby jednak tego bez wsparcia swoich towarzyszy broni w tych trudnych dla Polski czasach. W imieniu całej rodziny dziękujemy władzom miasta oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tej decyzji. Jest ona hołdem nie tylko dla niego, lecz także dla jego partyzantów. To ogromne wyróżnienie dla rodziny – zaznaczał Łukasz Stegliński. Podziękował również mieszkańcom za kultywowanie pamięci o lokalnych bohaterach i przekazywanie jej młodszym pokoleniom.

Na zakończenie tej części spotkania wystąpiła zwyciężczyni organizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego, druhna Natalia Świerczyńska, przyboczna 10. Drużyny Harcerskiej, która wykonała utwór „Hymn Wojska Polskiego na Emigracji”.

Medale i odznaczenia

Uroczystości to także okazja do uhonorowania współcześnie żyjących bohaterów, patriotów, którzy swoją pracą i postawą przypominają, promują i utrwalają polską tradycję, historię i etos walki o niepodległość.

Medalem „Pro Patria” uhonorowani zostali dr Andrzej Harkot oraz Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie.

Następnie członkowie Prezydium Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość wręczyli „Odznakę Zasługi ŚZŻAK Okręg Zamość” dla osób szczególnie zaangażowanych we wspieranie działalności patriotycznej zamojskiego okręgu. Wyróżnieni zostali: Anna DuńkoDanuta ZańAnna Stańczyk-PrzyłuskaMarek ŁabaStefan BrzezińskiAdam Herda.

Po ceremonii wręczenia odznaczeń miał miejsce występ kolejnej finalistki Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego Edycja 2024, Julii Albingier, która wykonała piosenkę „Dziewczyna z granatem w ręce”.

Ten skrawek ziemi...

„W głębokich ostępach Puszczy Solskiej, pośród mokradeł i łąk, jest miejsce, w którym w 1944 roku mówiono: „Pamiętajcie, że skrawek tej ziemi, na której się znajdujemy, to już Polska. Wolna Polska”. Tym miejscem był obóz partyzancki „Corda” założony przez niego wiosną 1944 roku pod Brodzikami. Zebrał do oddziału konspiratorów oraz partyzantów. Do otoczonego bagnami i zaroślami obozu prowadziła tylko jedna strzeżona ścieżka. To obozowisko nie zostało wykryte przez Niemców aż do akcji przeciwpartyzanckiej w czerwcu 1944 roku. Partyzancka legenda – Józef Stegliński „Cord” – do dziś żyje w pamięci biłgorajskiej społeczności. Pamięć o nim przetrwała w przekazach i opowieściach jego potomków. Charyzmatyczny dowódca, dobry konspirator, człowiek honoru” – tymi słowami rozpoczął się pokaz filmu.

Widzowie, którzy zapełnili salę widowiskową oraz balkony po brzegi, obejrzeli fabularyzowany film dokumentalny o Józefie Steglińskim „Cordzie”, poświęcony historii bohatera walk o wolność Ojczyzny z okresu II wojny światowej na terenie Zamojszczyzny, dowódcy AK Obwodu Biłgorajskiego, który uczestniczył m.in. w bitwie pod Osuchami.

W materiale filmowym, w oparciu o pozyskane przez ŚZŻAK dokumenty sowieckie z okresu II wojny światowej, przedstawione zostały m.in. fakty opisujące przebieg bitwy pod Osuchami, prawdę o postawie sowieckich oddziałów partyzanckich, które wychodząc z kotła, świadomie pozostawiły w nim oddziały AK i BCh.

Film został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna przy wsparciu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Scenariuszem i reżyserią zajęli się: Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie. Muzykę opracował Rafał Rozmus, a zdjęcia Kamil Najda.

Produkcja filmu została dofinansowana z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego z programu Fundusz Patriotyczny – Edycja 2023 „Wolność po polsku” oraz innych środków pozyskanych przez Stowarzyszenie. Materiał filmowy będzie wykorzystywany m.in. do prezentacji w szkołach, instytucjach kulturalnych, przy realizacji kolejnych projektów.

Dyskusja o bohaterze

Po projekcji filmu odbył się panel dyskusyjny. Tuż przed nim ponownie wystąpiła druhna Natalia Świerczyńska z 10. DH w piosence powstańczej „Żołnierzu Panienko”.

Panel odbył się z udziałem prof. dr. hab. Tomasza Panfila, adiunkta Katedry Nauk Pomocniczych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II; dr Doroty Skakuj, historyka regionalisty, autorki wielu publikacji; dr. Andrzeja Harkota, historyka, autora pracy doktorskiej pt. „Porucznik Konrad Bartoszewski ps. Wir 1924-1968”; Magdaleny Kołodziejczyk, reżysera i scenarzysty; Rafała Kołodziejczyka, reżysera, scenarzysty i montażysty; Rafała Rozmusa, autora muzyki; dr Anny Stańczyk-Przyłuskiej, konsultanta w sprawie „Corda”; Sławomira Zawiślaka, historyka, posła na Sejm RP, Prezesa ŚZŻAK O/Zamość, Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, inicjatora i producenta filmu; Józefa Więcława – członka Zarządu ŚZŻAK O/Z, konsultanta w sprawach bitwy pod Osuchami, w świetle sowieckich dokumentów bitwy; Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wir”, aktorów scen bitewnych.

Panel dyskusyjny zakończyły druhny Natalia Świerczyńska oraz Magdalena Stefaniak, które dla gości zaśpiewały utwór pt. „Modlitwa o Pokój”. Następnie dzieci i harcerze, reprezentujące czwarte pokolenie żołnierzy AK walczących o wolną Polskę oraz Dzieci Zamojszczyzny, wręczyli panelistom czerwone róże.

CZYTAJ TEŻ: gm. Tereszpol: Patriotyczny Masz na wzgórze Polak [ZDJĘCIA]

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: nasi przyjacieleTreść komentarza: A nasza rodzina skorzystała na wysiedleniu Niemców z Dolnego Śląska, nasza rodzina dostała dom z ogródkiem , a w domu wszystko było czego dusza zapragnie, nawet w piwnicy zawekowana żywność, także żyliśmy przez długi okres jak hrabiowie Zapraszamy się nawzajem co roku z zaprzyjażnioną rodziną z Niemiec, która w tym domu mieszkała.Data dodania komentarza: 26.12.2024, 10:25Źródło komentarza: Płoskie pamięta! Minęły już 82 lata od niemieckich zbrodniAutor komentarza: jaroTreść komentarza: Był czas na umieszczanie tablic przez PISOWCÓW przyszedł czas na demontazData dodania komentarza: 26.12.2024, 10:06Źródło komentarza: Grabowiec-Góra: Tablica smoleńska zdjęta z pomnika żołnierzy. Przez skargi mieszkańcaAutor komentarza: jolkaTreść komentarza: Oto wybrańcy PIS uData dodania komentarza: 26.12.2024, 09:59Źródło komentarza: "Kilometrówki" Ryszarda C. O co prokuratura w Zamościu oskarżyła byłego europosła?Autor komentarza: marzeniaTreść komentarza: zakładam ze będą oddzielne sektory dla kazdej partii oddzielnie? nie zamierzam byc przy barierce obok zwolenników partii na literę P :), a moze po prostu lepiej wyjechac z miasta na ten czas :)Data dodania komentarza: 26.12.2024, 09:40Źródło komentarza: Sylwester w Chełmie z TV Republika. Zainteresowanie przerosło oczekiwaniaAutor komentarza: Pisze bo chcęTreść komentarza: Proszę pana za to grozi odpowiedzialność karna - odpowiesz jak za człowieka chociaż obrazisz bbbbbbaranaData dodania komentarza: 26.12.2024, 04:29Źródło komentarza: Do każdego domu trafi podręcznik antykryzysowyAutor komentarza: RozczochranaTreść komentarza: Tylko ony jak najczęściej był jakiś powód stanąć do zdjęcia. Tylko to się liczy pracuje się lepiej, lub gorzej ale aby fotka była to jest clue współczesnych pracowników.Data dodania komentarza: 25.12.2024, 22:01Źródło komentarza: Hrubieszów: Opłatek rodzin zastępczych w powiecie hrubieszowskim
Reklama