Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 grudnia 2024 22:46
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Zamość: Dach "centralki" na szczęście nie przecieka. Zdezelowana brama pojechała do renowacji

Popękane sufity, piękna elewacja, ale ze szkaradną bramą, na dodatek przeciekający nowy dach… O tych i innych zgłaszanych przez mieszkańców mankamentach mówiła Agnieszka Klimczuk. Rzecz dotyczy będącego w remoncie Domu Centralnego. – Ktoś powinien tego wszystkiego pilnować, bo to nasza własność – zwróciła uwagę radna. Dach na szczęście nie przecieka, brama przejdzie lifting, a co z innymi usterkami?
Tak prezentuje się odnowiona elewacja „Centralki”. Fot. Patrycja Ogryzko
Tak prezentuje się odnowiona elewacja „Centralki”. Fot. Patrycja Ogryzko

Temat stanął na październikowej sesji Rady Miasta Zamość. Radna Agnieszka Klimczuk (Koalicja Obywatelska), która jest przewodniczącą Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia, zaczęła swoją wypowiedź od tego, że ma sygnały od mieszkańców „Centralki” dotyczące usterek powstałych podczas remontu kamienicy. To m.in. przeciekający nowy dach i popękane sufity. Zwróciła też uwagę na „zdezelowaną” bramę od ul. Żeromskiego, która – jej zdaniem – wygląda szkaradnie na tle odnowionej „pięknej elewacji”. Przypomniała, że kamienica jest własnością miasta (zarządcą Domu Centralnego jest Zakład Gospodarki Lokalowej – przyp. red.), dlatego miasto powinno dbać o obiekt i jego najemców.

Remont wciąż trwa

Wiceprezydent Marta Pfeifer zauważyła, że nikt nie będzie do czyjegoś mieszkania wchodził z „partyzanta”, ale jeśli „coś złego się dzieje”, mieszkańcy powinni kontaktować się z ZGL, żeby „we właściwy sposób podchodzili do własności miejskiej i zgłaszali natychmiast usterki”.

Radna Klimczuk zapewniała, że usterki były zgłaszane zarówno przez nią (na wcześniejszym posiedzeniu jednej z komisji stałych), jak i przez mieszkańców „Centralki”. Nie było jednak odzewu, a dokładniej „nikt nie pofatygował się do mieszkańców” i nie zweryfikował zgłaszanych uwag.

CZYTAJ TEŻ: Zamość: Zaczyna się remont Centralki, jednej z najpiękniejszych kamienic w Zamościu

Słysząc to, wiceprezydent Marek Kudela zaproponował, że wybierze się z radną Klimczuk na miejsce, żeby sprawdzić, jak wygląda sytuacja.

Jeszcze na sesji do zgłaszanego przez radną problemu odniósł się dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Zamość Stanisław Flis, zapewniając, że kontrolę lokali pod kątem popękanych sufitów przeprowadził już Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego Miasta Zamość.

 – Ustalono zakres prac naprawczych (powstałe szczeliny należy zaszpachlować i pomalować – przyp. red.), natomiast nie mam żadnych informacji, że przecieka dach – powiedział dyrektor.

Jeśli zaś chodzi o sam zakres prowadzonych prac w ramach projektu, to został on ustalony w przetargu, dlatego nie można „skakać” i rozszerzać wniosku (radna Klimczuk zasugerowała, aby zaoszczędzone na wskazanej inwestycji środki przeznaczyć na remont bramy – przyp. red.), bo zagrożone byłyby środki, które miasto otrzymało w ramach dofinansowania.

Po sesji wróciliśmy do „Centralki”.

 – Inwestycja jest w trakcie realizacji i na dzień dzisiejszy nie mamy problemów – powiedział nam dyrektor Flis. – Jeżeli występowały uciążliwości, to incydentalnie w trakcie prowadzonych robót. Dach nie przecieka! Być może w trakcie remontów balkonów padał deszcz i nastąpił jakiś przeciek.

Potwierdził to Jacek Bełz, rzecznik prezydenta Zamościa, dodając, że brama zostanie jednak poddana „gruntownej renowacji”.

Kariatydy mogą wrócić

Warto wspomnieć, że mec. Marek Blaszke składał wcześniej pisma w zakresie odtworzenia historycznych ozdób kamienicy, a więc kariatyd, faunów i sów, znajdujących się pierwotnie na narożnikach i attykach budynku, ale – jak tłumaczy dyrektor Flis – z uwagi na dofinansowanie zadania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków i ograniczone środki własne, zakres rzeczowy zadania został ustalony do potrzeb wykonania niezbędnych robót. 

PRZECZYTAJ: Zamość: Żal patrzeć. Księgarnia w Domu Centralnym świeci pustkami - to już koniec historii

– Na dzień dzisiejszy miasto nie ma na to środków, ale nie wykluczamy takich działań, jeśli pojawią się w przyszłości środki zewnętrzne, na przykład z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – powiedział nam Stanisław Flis.

Prezes Towarzystwa Leśmianowskiego w Zamościu Sławomir Bartnik dopytywał z kolei, dlaczego pokrycia dachowego na Domu Centralnym nie wykonano według pierwowzoru (dachówka marsylska), tylko z blachy cynkowo-tytanowej. Dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich i Zamówień Publicznych wskazuje, że obiekt znajduje się w ścisłej ochronie konserwatorskiej, dlatego dokumentacja projektowa w zakresie odtworzenia pokrycia dachu została opracowana na podstawie wytycznych konserwatorskich.

Brama do liftingu

Remont rozpoczął się w kwietniu. W ramach inwestycji dokonano renowacji konserwatorskiej elewacji kamienicy wraz z modernizacją dachu, obejmującą wymianę poszycia dachowego z naprawą więźby dachowej i modernizację systemu odwodnienia dachu. Przebudowywana jest instalacja wodno-kanalizacyjna, na lifting czekają klatki schodowe. Na tę inwestycję dofinansowanie w kwocie 3,3 mln zł miasto otrzymało z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (dofinansowanie stanowi aż 98 proc. wartości robót budowlanych). Remont jednej z najpiękniejszych kamienic na Starym Mieście potrwa do końca czerwca przyszłego roku.

Kamienica została wzniesiona dla Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego w latach 1910-1911 według projektu Władysława Luchta. Pod względem technicznym był to najnowocześniejszy obiekt w regionie. Miał własny agregat elektryczny i centralne ogrzewanie. Trzypiętrowa, secesyjna budowla mieściła w sobie m.in. biura, mieszkania, sklepy, restaurację, salę kinowo-teatralną oraz hotel zwany „Centralką”, gdzie zatrzymywali się m.in. pisarka Maria Dąbrowska i marszałek Józef Piłsudski. Jednym z lokatorów kamienicy był Bolesław Leśmian, poeta i notariusz zamojskiego sądu, a obecnie na parterze kamienicy mieści się nasza redakcja.

Na koniec dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców i radnej Agnieszki Klimczuk: 26 listopada brama została jednak zdjęta z ram i skierowana do renowacji.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Po to się podnosi podatki 05.12.2024 10:06
no sukces. Będą nagrody, premie, wyróżnienia

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: HuczwostradaTreść komentarza: Pytanie do P.psycholog. Czy można poka@ywać niepełnoletnie dzieci i młodzieży, bez ich zgody w internecie. Czy kiedy dorosną, nie będą przeżywały że był ten fakt z ich życia ukazany światu? Jaka szkodliwość na psychice dziecka w rezultacie dorosłego człowieka potem, będzie miała miejsce. Jakie przygotowanie i wiedzę ma psycholog że na to pozwala?Data dodania komentarza: 26.12.2024, 20:42Źródło komentarza: Hrubieszów: Opłatek rodzin zastępczych w powiecie hrubieszowskimAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Czy te wspaniałe, piękne dzieci naprawdę chcą, żeby pokazywać takie zdjęcia? Czy ten Pan zastanowił się, zanim to opublikował??? Nieważne czyjeś uczucia, ważny lans. Jakie to smutne...Data dodania komentarza: 26.12.2024, 19:38Źródło komentarza: Hrubieszów: Opłatek rodzin zastępczych w powiecie hrubieszowskimAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Na tę prywatną imprezę miasto dorzuci ponad pół miliona złotych. Zgadnijcie z jaką partią sympatyzuje pan prezydent.Data dodania komentarza: 26.12.2024, 17:38Źródło komentarza: Sylwester w Chełmie z TV Republika. Zainteresowanie przerosło oczekiwaniaAutor komentarza: Kilo indykaTreść komentarza: Ważne że mu tak smakuje i dobrze się czuję!Data dodania komentarza: 26.12.2024, 13:38Źródło komentarza: Zapomniany bramkarzAutor komentarza: StańczykTreść komentarza: Dobrze by było zaplutego oszusta wsadzić do kryminału, ale jeśli sąd się pospieszy z wyrokiem, to Duda go ułaskawi.Data dodania komentarza: 26.12.2024, 12:45Źródło komentarza: "Kilometrówki" Ryszarda C. O co prokuratura w Zamościu oskarżyła byłego europosła?Autor komentarza: nasi przyjacieleTreść komentarza: A nasza rodzina skorzystała na wysiedleniu Niemców z Dolnego Śląska, nasza rodzina dostała dom z ogródkiem , a w domu wszystko było czego dusza zapragnie, nawet w piwnicy zawekowana żywność, także żyliśmy przez długi okres jak hrabiowie Zapraszamy się nawzajem co roku z zaprzyjażnioną rodziną z Niemiec, która w tym domu mieszkała.Data dodania komentarza: 26.12.2024, 10:25Źródło komentarza: Płoskie pamięta! Minęły już 82 lata od niemieckich zbrodni
Reklama