Występy seniorów podczas Finału 24. Wojewódzkiego Jesiennego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów oceniało jury w składzie którego byli: Krystyna Szydłowska – emerytowana aktorka i śpiewaczka Teatru Muzycznego w Lublinie, która w 2020 roku wraz z siostrami wygrała pierwszą edycję programu The Voice Senior; Wojciech Dobrowolski – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy oraz Łukasz Jemioła – wokalista, pieśniarz.
W kategorii wokaliści (chóry, zespoły, duety) pierwszą nagrodę w wysokości 1000 zł ufundowaną przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie przyznano zespołowi Tarna-Vox z powiatu tomaszowskiego.
– Zaśpiewaliśmy żart muzyczny „Kum i kuma” Stanisława Moniuszki oraz opracowanie afrykańskiej pieśni „Siyahamba”. Pieśń była wykonana z elementami tańca obrzędowego, ze zwrotką w języku polskim, angielskim, ale też w języku zulu – mówi o wyborze repertuaru dyrygent Tarna-Vox Wiesława Grabek-Woś.
Ich wykonanie zdecydowanie najbardziej spodobało się oceniającym. Publiczność też nie kryła podziwu dla seniorów.
To dla nich wielki sukces. A przydarzył się zaledwie dwa tygodnie po sukcesie na 9. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantantes Lublinensis. Tam poziom był jeszcze wyższy, bo udział w Cantantes Lublinensis biorą najlepsze chóry z całej Polski i z innych krajów. Zdobycie brązowego medalu przez Tarna-Vox uświadamia jaką „perełką” jest zespół działający w maleńkiej gminie Tarnawatka.
Uzdolnieni seniorzy
Zespół Tarna-Vox powstał w 2013 roku z inicjatywy wójta gminy Tarnawatka Piotra Pasiecznego, przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Gminy Tarnawatka.
PRZECZYTAJ TEŻ: Sumin: Muzyczny dom Gumielów zaprasza w swe progi. W domu śpiewaczki ludowej otwarto Izbę Pamięci
Obecnie w chórze śpiewają głównie mieszkańcy gminy Tarnawatka, ale także Krasnobrodu i gminy Tomaszów Lubelski. W składzie są: Beata Wronka, Bożena Nadłonek, Monika Baran, Wiesława Szczepaniuk, Zofia Molenda, Zofia Kopanicka, Małgorzata Knafel, Małgorzata Kozak (soprany); Irena Tabała, Zofia Świderek, Wanda Dziewiczkiewicz, Henryka Mazur (alty); Sławomir Frąc, Józef Kozak (tenory) oraz Adam Dziewiczkiewicz, Ryszard Malec, Piotr Bojko, Zbigniew Molenda i Andrzej Malec (basy). Najstarszy senior ma 82 lata. Chór jest otwarty na nowe osoby.
Kierownikiem technicznym zespołu jest Monika Baran.
Wybitna śpiewaczka
Chórem dyryguje Wiesława Grabek-Woś (ur. 1953 r.) – znakomita śpiewaczka, sopranistka, solistka. Pani Wiesława pochodzi spod Tomaszowa. Swoją muzyczną karierę zaczynała na deskach Tomaszowskiego Domu Kultury w konkursach piosenki radzieckiej. Pod okiem Marka Wiśniewskiego uczyła się gry na fortepianie w ognisku muzycznym w Tomaszowie. Aż w końcu młoda utalentowana dziewczyna trafiła na Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie. Będąc studentką, wygrała międzynarodowy konkurs Karlove Vary (1976 r.). Pracowała jako asystentka w Akademii Muzycznej w Krakowie, związana była m.in. z Operą Krakowską. Wiesława Grabek-Woś była też solistką Teatru Muzycznego w Krakowie. Jak mówi, z przyczyn rodzinno-zdrowotnych musiała wrócić w rodzinne strony.
W 1981 r. podjęła pracę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Zamościu, a w 1986 dodatkowo w Orkiestrze im. Karola Namysłowskiego w Zamościu jako solistka. Tam pracowała do emerytury.
– Na emeryturze postanowiłam, że jeszcze dam innym od siebie to, co potrafię. Założyliśmy chór Tarna-Vox – mówi dyrygentka.
W muzyce liczą się emocje
W ciągle powiększającym się repertuarze chóru znajdują się utwory klasyczne, patriotyczne, religijne, ale też rozrywkowe.
– Na warsztat biorę głównie opracowania mistrzów chóralistyki. One nie są łatwe, ale piękne i z doświadczenia wiem, że potrafimy sobie z nimi poradzić. Co więcej widzę, że nauka takich utworów daje śpiewakom satysfakcję. Oczywiście muszą w to włożyć więcej pracy, a przede wszystkim serce – mówi W. Grabek-Woś.
Tłumaczy, że ją uczono, że same dźwięki to hałas, a muzyka jest wtedy, gdy przy dźwiękach jest przekaz i są emocje oraz że śpiew to kreowanie siebie. I tę cenną wskazówkę przekazuje koleżankom i kolegom z chóru.
CZYTAJ TEŻ: Tarnawatka: Rolnicy mówią "NIE" Zielonemu Ładowi, umowie Mercosur i piątce dla zwierząt
Przydałby się mecenat
Tarna-Vox koncertował w wielu miejscach w Polsce i poza granicami kraju, m.in. w Bułgarii na „Balkan Folk Fest”, gdzie otrzymał tytuł chóru „Najlepszego z najlepszych”, w Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych w czeskiej Pradze. Ale jak mówi Wiesława Grabek-Woś, każdy wyjazd „to wielki wysiłek finansowy”. Bo chór nie ma sponsorów. Może liczyć na siebie i na pomoc wójta gminy Tarnawatka. Niestety gmina budżet ma określony i dlatego czasem nie może pomóc w organizacji wyjazdu.
– Marzenia mamy przeróżne. Ambitne konkursy są daleko, a problemem w tych czasach są pieniądze – stwierdza dyrygent chóru.
Chórzyści mają nadzieję, że jeszcze znajdzie się chętny do wsparcia ich w działalności artystycznej. To, że warto, udowodnili wielokrotnie.
Napisz komentarz
Komentarze