Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:36
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: Misterium Męki Pańskiej

Mieszkańcy Zamościa po raz kolejny będą mogli zobaczyć malownicze, biblijne widowisko pt. "Misterium Męki Pańskiej". Inscenizacja przygotowana przez grupę teatralną "Jednak warto" odbędzie się w sąsiedztwie Nowej Bramy Lubelskiej.
Zamość: Misterium Męki Pańskiej

Autor: Piotr Orzechowski

Misteria pasyjne mają w naszym kraju bardzo długą i bogatą tradycję. Odbywały się one w czasie Wielkiego Postu. Nasi przodkowie organizowali je na placach miejskich, rynkach czy ulicach, m.in. na podstawie średniowiecznej "Historyi o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim", a potem na opisach zaczerpniętych z ewangelii. Najsłynniejsze organizowano w Kalwarii Zebrzydowskiej (od 1608 r.), w Górze Kalwarii czy w Ołtarzewie. Za pomocą takiego "teatru religijnego" szukano odpowiednich dróg dotarcia do skomplikowanej mentalności polskiego ludu. 

Jak owe widowiska wyglądały? Aktorami byli zwykle księża, zakonnicy (franciszkanie, a potem m.in. jezuici) lub klerycy, którzy wcielali się w różne biblijne role. Na potrzeby spektaklu budowano wysokie sceny zwane mansjonami. Tego typu dekoracje stawiano w miejscach planowanego widowiska. Widzowie dobrze znali ich symbolikę: masywna brama obrazowała wejście do piekieł, a np. pałac arcykapłana symbolizował daszek wsparty na czterech zdobionych filarach. Odpowiednio przyozdobione budowle symbolizowały także grób pański oraz niebiosa. 

Aktorzy przechodzili pomiędzy poszczególnymi mansjonami, które symbolizowały różne miejsca i "światy", a jednak – jak dobrze rozumiano – tworzyły jedną, spójną całość. Tam odbywały się sceny obrazujące ostatnie, ziemskie chwile z życia Jezusa Chrystusa. 

Od dziesięciu lat podobne, religijne widowiska przygotowywane są także w Zamościu. Organizuje je parafia pw. Świętej Bożej Opatrzności oraz działająca przy niej grupa teatralna "Jednak Warto". W tym roku spektakl pasyjny będzie można obejrzeć w sobotę 24 marca. W inscenizacji weźmie udział aż 110 aktorów. To dorośli mieszkańcy miasta, ale także m.in. ministranci oraz uczniowie zamojskich szkół. Ponadto nad przebiegiem widowiska będzie czuwać 20-osobowa grupa techniczna. Zamojskie Misterium Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 19.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama