Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:00
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Marcin Borelowski. Człowiek pojedynczy

Marcin Borelowski już za życia był owiany legendą. Jeden z historyków wyliczył, iż stoczył 25 bitew, a przez jego oddział przeszło ponad 1,6 tys. powstańców
Marcin Borelowski. Człowiek pojedynczy

W bitwie pod Borowymi Młynami ponad 250-osobowy oddział dowodzony przez Marcina Borelowskiego ps. Lelewel zmierzył się z ponad trzykrotnie liczniejszym wojskiem rosyjskim. Starcie miało miejsce 16 kwietnia 1863 roku. Bitwę uznano za nierozstrzygniętą, jednak jej wynik podniósł na duchu nie tylko czytelników lwowskich gazet.

Powstanie wybuchło w styczniu 1863 r. Także w roztoczańskich lasach dochodziło wówczas do bitew i potyczek. Nie wszyscy ich bohaterowie są bezimienni. Powstańczymi partiami dowodzili m.in. płk Leon Czechowski, mjr Jan Żalplachta "Zapałowicz" (jego oddział stoczył bitwy pod Tuczapami i Tyszowcami), Karol Świdziński czy płk Wojciech Komorowski. Nie brakowało też wielu innych zdolnych dowódców i żołnierzy. 

Najsłynniejszym był Marcin Borelowski "Lelewel".

Ubrany jak najskromniej 

Borelowski urodził się 29 października 1929 r. w miejscowości Półwsie Zwierzynieckie niedaleko Krakowa. Pochodził z rodziny rzemieślniczej (jego ojciec Karol był murarzem). Kształcił się w krakowskiej szkole "na blacharza" i wiele lat potem pracował jako majster blacharski. Według niektórych źródeł zdobył też profesję "studniarza". 

Młody Borelowski interesował się historią. Jego ulubionym autorem był Joachim Lelewel (dlatego później przyjął pseudonim "Lelewel"). W 1848 r. uczestniczył w powstaniu krakowskim. Potem działał w konspiracji. W 1859 r. przeniósł się do Warszawy (związał się tam z tzw. stronnictwem "czerwonych"). Zajmował się m.in. organizacją policji narodowej oraz gromadzeniem broni. W lutym 1863 r. Borelowski wyjechał na Podlasie. Tam został szefem sztabu w oddziale Walantego Lewandowskiego. Następnie zorganizował własną partię, liczącą ok. 400 powstańców. Dzielił z nimi trudy powstańczego życia: spał w obozie, jadł ze wspólnego kotła, nie oszczędzał się podczas akcji. Zjednał sobie taką postawą uznanie podkomendnych. 

"Jest to człowiek w sile wieku liczący mało co nad lat 30, zdolny oficer, człowiek pojedynczy i nie bawiący się w sztaby (...)" – czytamy w jednej z ówczesnych, gazetowych relacji. "Ubrany jak najskromniej w surducie i zwykłej czapce ośmiokątnej, z pałaszem u boku i rewolwerem na sznurze bez żadnych odznak, energiczny, waleczny, troskliwy o swych podwładnych (...), jest też szanowanym i kochanym przez swoich żołnierzy". 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama