Projekt powstał z inicjatywy Diany Maciąg – instruktorki teatru i literatury Zamojskiego Domu Kultury, Patryka Pawelca – animatora i aktora oraz Joanny Bilskiej-Pawłowskiej z ZDK, którzy chcą pokazać że „Młodzi tu działają!”. W ramach projektu do grudnia odbędzie się około 100 h warsztatów dla uczestników. Młodzi spotkają się z spotkania z zaproszonymi animatorami kultury, opiekunami merytorycznymi, spotkania z psychologiem, wydarzenia plenerowe, ale przede wszystkim samodzielne działanie młodzieży.
Młodzi, kreatywni
Rozpoczęli w kwietniu. Przed startem inicjatywy całym mieście pojawiły się tajemnicze plakaty i tabliczki, na których razem z napisem MAK pojawiała się...mrówka:
- Tło kampanii było czerwone, bo kojarzy się z dynamiką i czymś kreatywnym, a mrówka to trochę na przekór skrótowi, który kojarzy się z makiem. A mrówki są kreatywne, pracowite i działają razem - tłumaczy Diana Maciąg, jedna z organizatorek projektu.
Pierwsze spotkanie odbyło się 20 kwietnia w Zamojskim Domu Kultury. Młodzież spotyka się co tydzień w Zamojskim Domu Kultury w trzech grupach: performatywnej, wizualnej i animacyjno-promocyjnej. W każdej z nich skupia się grupa młodzieży, która zajmuje się określonym działem: tworzeniem, ćwiczeniem sztuk oraz animacją i promocją MAK-u.
Poruszyć miasto
- Art Kolektyw jest skierowany do młodzieży z ostatnich klas gimnazjum i licealistów, którzy chcą tworzyć coś wspólnie. Na początku wiele czasu przeznaczyliśmy na poznanie się i ''dotarcie'' całej grupy. Później stali się coraz bardziej kreatywni. Myślę, że coraz lepiej poznają samych siebie - mówi Diana Maciąg.
Młodzi stworzą także we współpracy z agencją artystyczną Stforky swój autorski mural:
- Chcemy dać młodym platformę do działania, skąd pomysł, by stworzyć razem, w ramach MAK-u własny mural. Myślę, że uda się nam go razem ze Stforkami stworzyć jeszcze w te wakacje - przyznaje Diana Maciąg.
- Najważniejsze jest to, że możemy być sobą i w kreatywny sposób się rozwijać. Dzięki MAK poznaje świetnych nowych ludzi nie tylko w moim wieku ale także osoby które na co dzień pracują z kulturą - podkreśla Dominika Jabłońska, jedna z uczestniczek projektu MAK.
- Za największy plus tego projektu uważam umiejętność interakcji z innymi ludźmi, (aby dojść do wspólnego porozumienia) , mnóstwo dobrych wspomnień oraz nowe doświadczenie - przyznaje Paulina Koczwara, należąca w MAK-u do grupy animacyjno-promocyjnej.
Młodzi oprócz wspólnego działania wyjdą ze swoimi projektami ''na zewnątrz''. Zwieńczeniem tegorocznego Młodzieżowego Art Kolektywu ma być MAK Festival – Festiwalu Młodych w Zamościu , który odbędzie się w mieście 15 grudnia. Ma być to w założeniu inicjatywa pokazująca
- To będzie pierwsza tego typu inicjatywa w Zamościu, która pokaże, że młodzi ludzie są w naszym mieście kreatywni i chcą tworzyć coś wspólnie. mam nadzieję, że Festiwal przybierze formę cykliczną i w 2019 roku spotkamy się na II edycji imprezy - przyznaje Diana Maciąg.
Młodzi już dziś zapraszają nas spotkanie otwarte w Zamojskim Domu Kultury o godzinie 11:00 z animatorem kultury Rafałem Lisem (więcej informacji TUTAJ).
Napisz komentarz
Komentarze