Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:59
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: Młodzi, ambitni, kreatywni. Młodzieżowy Art Kolektyw porusza miasto

Młodzi, ambitni i kreatywni. Swoją działalnością i zaangażowaniem chcą poruszyć miasto. Młodzieżowy Art Kolektyw to wyjątkowy projekt, który zakłada samodzielne działanie młodzieży i ich koncentrację wokół szeroko pojętej sztuki. I jak przyznają pomysłodawcy i uczestnicy, projekt już przynosi daje wymierne korzyści. 
Zamość: Młodzi, ambitni, kreatywni. Młodzieżowy Art Kolektyw porusza miasto

Projekt powstał z inicjatywy Diany Maciąg – instruktorki teatru i literatury Zamojskiego Domu Kultury, Patryka Pawelca – animatora i aktora oraz Joanny Bilskiej-Pawłowskiej z ZDK,  którzy chcą pokazać że „Młodzi tu działają!”. W ramach projektu do grudnia odbędzie się około 100 h warsztatów dla uczestników. Młodzi spotkają się z spotkania z zaproszonymi animatorami kultury, opiekunami merytorycznymi, spotkania z psychologiem, wydarzenia plenerowe, ale przede wszystkim samodzielne działanie młodzieży.  

Młodzi, kreatywni

Rozpoczęli w kwietniu. Przed startem inicjatywy całym mieście pojawiły się tajemnicze plakaty i tabliczki, na których razem z napisem MAK pojawiała się...mrówka: 

- Tło kampanii było czerwone, bo kojarzy się z dynamiką i czymś kreatywnym, a mrówka to trochę na przekór skrótowi, który kojarzy się z makiem. A mrówki są kreatywne, pracowite i działają razem - tłumaczy Diana Maciąg, jedna z organizatorek projektu. 

Pierwsze spotkanie odbyło się 20 kwietnia w Zamojskim Domu Kultury. Młodzież spotyka się co tydzień w Zamojskim Domu Kultury w trzech grupach: performatywnej, wizualnej i animacyjno-promocyjnej. W każdej z nich skupia się grupa młodzieży, która zajmuje się określonym działem: tworzeniem, ćwiczeniem sztuk oraz animacją i promocją MAK-u. 

Poruszyć miasto

- Art Kolektyw jest skierowany do młodzieży z ostatnich klas gimnazjum i licealistów, którzy chcą tworzyć coś wspólnie. Na początku wiele czasu przeznaczyliśmy na poznanie się i ''dotarcie'' całej grupy. Później stali się coraz bardziej kreatywni. Myślę, że coraz lepiej poznają samych siebie - mówi Diana Maciąg. 

Młodzi stworzą także we współpracy z agencją artystyczną Stforky swój autorski mural: 

- Chcemy dać młodym platformę do działania, skąd pomysł, by stworzyć razem, w ramach MAK-u własny mural. Myślę, że uda się nam go razem ze Stforkami stworzyć jeszcze w te wakacje - przyznaje Diana Maciąg. 

- Najważniejsze jest to, że możemy być sobą i w kreatywny sposób się rozwijać. Dzięki MAK poznaje świetnych nowych ludzi nie tylko w moim wieku ale także osoby które na co dzień pracują z kulturą - podkreśla Dominika Jabłońska, jedna z uczestniczek projektu MAK. 

- Za największy plus tego projektu uważam umiejętność interakcji z innymi ludźmi, (aby dojść do wspólnego porozumienia) , mnóstwo dobrych wspomnień oraz nowe doświadczenie - przyznaje Paulina Koczwara, należąca w MAK-u do grupy animacyjno-promocyjnej. 

Młodzi oprócz wspólnego działania wyjdą ze swoimi projektami ''na zewnątrz''. Zwieńczeniem tegorocznego Młodzieżowego Art Kolektywu ma być MAK Festival – Festiwalu Młodych w Zamościu , który odbędzie się w mieście 15 grudnia. Ma być to w założeniu inicjatywa pokazująca 

- To będzie pierwsza tego typu inicjatywa w Zamościu, która pokaże, że młodzi ludzie są w naszym mieście kreatywni i chcą tworzyć coś wspólnie. mam nadzieję, że Festiwal przybierze formę cykliczną i w 2019 roku spotkamy się na II edycji imprezy - przyznaje Diana Maciąg. 

Młodzi już dziś zapraszają nas spotkanie otwarte w Zamojskim Domu Kultury o godzinie 11:00 z animatorem kultury Rafałem Lisem (więcej informacji TUTAJ). 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama