Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:12
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Tomaszów Lub.: Od Tomasza Zamoyskiego po katastrofę smoleńską. Co znajdzie się na Kolumnach Pamięci

Już wiadomo, jakie postaci i jakie wydarzenia będą eksponowane na Kolumnach Pamięci, które staną przy tomaszowskim sanktuarium. Można
Tomaszów Lub.: Od Tomasza Zamoyskiego po katastrofę smoleńską. Co znajdzie się na Kolumnach Pamięci

Konkurs, w ramach którego dokonano wyboru pierwszych propozycji został ogłoszony przez burmistrza Tomasza Lubelskiego, proboszcza parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tomasza Zamoyskiego.

Dotąd przy tomaszowskim sanktuarium ustawiono dwie Kolumny Pamięci. Jedna jest poświęcona 1050 rocznicy Chrztu Polski, druga - 395 rocznicy lokacji miasta.

W sumie w Tomaszowie ma stanąć 20 takich kolumn. Już wiadomo, co i kogo będzie upamiętniało 10 z nich. Wyboru dokonano na podstawie zgłoszeń mieszkańców miasta, którzy mieli wskazać najważniejsze ich zdaniem postaci i wydarzenia nie tylko z historii Tomaszowa Lubelskiego, ale całego kraju.

I tak wiadomo, że Kolumny Pamięci poświęcone zostaną m.in.: Tomaszowi Zamoyskiemu, założycielowi miasta. także erygowaniu parafii i budowie kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Swoją kolumnę będzie miał także ojciec Antoni od Świętego Ducha Wielhorski trynitarz, autor modlitw do Matki Bożej Tomaszowskiej, jak również Zakon Przenajświętszej Trójcy – Trynitarzy w Tomaszowie Lubelskim.

Kolumny upamiętnią ponadto: przeniesienie cudownego obrazu Matki Bożej Tomaszowskiej do Sanktuarium w 1783 r., Krwawy Dzień w Tomaszowie Ordynackim z 1863 r., odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. Swoje kolumny mieć będą też Józef Piłsudski, który gościł w Tomaszowie Lubelskim w 1921 roku oraz generał Tadeusz Piskor, uczestnik Bitwy pod Tomaszowem 1939 r.

Oddzielne kolumny poświęcone zostaną ponadto Zbrodni Katyńskiej, Powstaniu Zamojskiemu, Janowi Leonowiczowi „Burcie”, członkowi AK, działacz WiN; regionaliście Januszowi Peterowi, Janowi Pawłowi II oraz katastrofie smoleńskiej.

Organizatorzy konkursu informują, że kolejne propozycje można składać do końca kwietnia. Należy je wysyłać na adres: [email protected] lub osobiście w bibliotece dla dorosłych (II piętro).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama