Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 20:04
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Podówjny portret Zamojszczyzny: Reklama fotograficznego atelier

Zdjęcia z zamojskiej wieży ratuszowej wykonywało wielu fotografów: amatorów i zawodowców. Jednym z nich był Jan Strzyżowski. Jednak kadr, który wybrał nie był przypadkowy.

Autor: ze zbiorów Adama Gąsianowskiego.

– Ta piękna, archiwalna fotografia została wydana na pocztówce. W centralnej części kadru widzimy reklamę zakładu Jana Strzyżowskiego (pod napisem zachęcającym do odwiedzenia Składu Towarów Aptecznych prowizora E. Mandeltorta). Na pocztówce widać też logo zakładu z nazwiskiem fotografa, a obok jeszcze raz... pojawia się nazwisko pana Strzyżowskiego. Widać, że umiał on zadbać o właściwą reklamę – śmieje się Adam Gąsianowski, właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu.
 Jan Strzyżowski prowadził zamojskie atelier "Fotografia artystyczna" przez 40 lat (w kamienicy przy Rynku Wielkim 11). Pracownia działała w drewnianym budynku, który postawiono w miejscu zburzonej w latach 80. XIX-wiecznej starej kamienicy. Według Adama Gąsianowskiego, ów fotograf był doskonałym rzemieślnikiem i artystą. Miał też dobry sprzęt fotograficzny oraz – co ważne – tzw. tła, przy których wykonywał zdjęcia klientom. Nie każdy fotograf mógł sobie na taki wydatek pozwolić. 
Dzięki owym tłom klient mógł u Jana Strzyżowskiego zamówić romantyczną "podobiznę" np. w sąsiedztwie pięknie wymalowanej skały, w parku czy przy ładnej łódce. Przed tłem zwykle stała charakterystyczna, niewielka kolumna, o którą często opierali się fotografowani ludzie (po tym elemencie można poznać dzieła wykonane przez pana Jana). 
Strzyżowski wykonywał także zdjęcia paszportowe oraz fotografie całych grup ludzi. Wydawał też pocztówki. Dzisiaj są one bezcenne. Dlaczego? Widać na nich dawny Zamość. 
– Strzyżowski (żył w latach 1871-1938) był świetnym fachowcem. Wykonywane przez niego zdjęcia są przemyślane, świetne pod względem kompozycyjnym – tłumaczy Adam Gąsianowski. – To widać np. gdy się na fotografiach ogląda poszczególne wieże czy budynki. One nie "kładą się" w kadrze, nie pochylają. Aby uniknąć takiego wrażenia, trzeba było w tamtych czasach wykazać się kunsztem. Strzyżowski wyraźnie nie miał z tym kłopotu.
Pocztówka, na której możemy zobaczyć reklamę zakładu Jana Strzyżowskiego (oraz sam zakład) znajduje się w zbiorach Adama Gąsianowskiego. Zdjęcie wykonano na początku lat 30. ub. wieku. Na pierwszym planie widać zamojski Rynek Wielki, na którym wówczas rosły drzewa. Są też staromiejskie kamienice. Uwagę zwraca wysoka wieża Kolegiaty (dzisiaj to Katedra), która potem została przebudowana. Stała się wówczas smuklejsza, bardziej proporcjonalna.
 

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qwertyTreść komentarza: Właśnie ujawniono, że władze Chełma wywaliły na ten cel 615 tys. złotych (a na remonty dróg brakło). Ciekawe ile z tej kasy przytulą kolesie Sakiewicza.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 17:28Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Godzina 17.10 poniedziałek 23.12.2024 drzwi w dalszym ciągu nie ma......ciepłych świąt życzęData dodania komentarza: 23.12.2024, 17:11Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama