Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:37
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Podówjny portret Zamojszczyzny: Reklama fotograficznego atelier

Zdjęcia z zamojskiej wieży ratuszowej wykonywało wielu fotografów: amatorów i zawodowców. Jednym z nich był Jan Strzyżowski. Jednak kadr, który wybrał nie był przypadkowy.
Podówjny portret Zamojszczyzny: Reklama fotograficznego atelier

Autor: ze zbiorów Adama Gąsianowskiego.

– Ta piękna, archiwalna fotografia została wydana na pocztówce. W centralnej części kadru widzimy reklamę zakładu Jana Strzyżowskiego (pod napisem zachęcającym do odwiedzenia Składu Towarów Aptecznych prowizora E. Mandeltorta). Na pocztówce widać też logo zakładu z nazwiskiem fotografa, a obok jeszcze raz... pojawia się nazwisko pana Strzyżowskiego. Widać, że umiał on zadbać o właściwą reklamę – śmieje się Adam Gąsianowski, właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu.
 Jan Strzyżowski prowadził zamojskie atelier "Fotografia artystyczna" przez 40 lat (w kamienicy przy Rynku Wielkim 11). Pracownia działała w drewnianym budynku, który postawiono w miejscu zburzonej w latach 80. XIX-wiecznej starej kamienicy. Według Adama Gąsianowskiego, ów fotograf był doskonałym rzemieślnikiem i artystą. Miał też dobry sprzęt fotograficzny oraz – co ważne – tzw. tła, przy których wykonywał zdjęcia klientom. Nie każdy fotograf mógł sobie na taki wydatek pozwolić. 
Dzięki owym tłom klient mógł u Jana Strzyżowskiego zamówić romantyczną "podobiznę" np. w sąsiedztwie pięknie wymalowanej skały, w parku czy przy ładnej łódce. Przed tłem zwykle stała charakterystyczna, niewielka kolumna, o którą często opierali się fotografowani ludzie (po tym elemencie można poznać dzieła wykonane przez pana Jana). 
Strzyżowski wykonywał także zdjęcia paszportowe oraz fotografie całych grup ludzi. Wydawał też pocztówki. Dzisiaj są one bezcenne. Dlaczego? Widać na nich dawny Zamość. 
– Strzyżowski (żył w latach 1871-1938) był świetnym fachowcem. Wykonywane przez niego zdjęcia są przemyślane, świetne pod względem kompozycyjnym – tłumaczy Adam Gąsianowski. – To widać np. gdy się na fotografiach ogląda poszczególne wieże czy budynki. One nie "kładą się" w kadrze, nie pochylają. Aby uniknąć takiego wrażenia, trzeba było w tamtych czasach wykazać się kunsztem. Strzyżowski wyraźnie nie miał z tym kłopotu.
Pocztówka, na której możemy zobaczyć reklamę zakładu Jana Strzyżowskiego (oraz sam zakład) znajduje się w zbiorach Adama Gąsianowskiego. Zdjęcie wykonano na początku lat 30. ub. wieku. Na pierwszym planie widać zamojski Rynek Wielki, na którym wówczas rosły drzewa. Są też staromiejskie kamienice. Uwagę zwraca wysoka wieża Kolegiaty (dzisiaj to Katedra), która potem została przebudowana. Stała się wówczas smuklejsza, bardziej proporcjonalna.
 

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama