Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:33
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Podwójny portret Zamojszczyzny: Wieża nie tylko rekreacyjna

Na starych zdjęciach Zamościa można zobaczyć dziwną konstrukcję. Jest to 28-metrowa wieża spadochronowa. Stała ona przy stadionie (w sąsiedztwie Parku Miejskiego). Wykonano stamtąd podobno kilka tysięcy skoków.
Podwójny portret Zamojszczyzny: Wieża nie tylko rekreacyjna

Autor: ze zbiorów Adama Gąsianowskiego

- Mam w swoich zbiorach dwa zdjęcia tej starej, zamojskiej wieży spadochronowej. Nie wiem jednak przez kogo zostały wykonane. Widać na nich wysoką, metalową konstrukcję, która zapewne kiedyś uchodziła za nowoczesną – mówi Adam Gąsianowski, właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu. – Z tej wieży korzystali podobno miłośnicy skoków spadochronowych i szybownictwa. Nie tylko.  

Zamojska wieża spadochronowa została otwarta 18 maja 1939 r. z inicjatywy miejscowych członków Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Jej projektantem był Jerzy Koziołek, inżynier z Chorzowa. Ta metalowa budowla miała trzy punkty podparcia oraz klatkę schodową umieszczoną na zewnątrz. Była ona używana do tzw. początkowego szkolenia skoczków spadochronowych (podobne wieże powstały w Bydgoszczy, Grudziądzu, Lublinie, Lwowie i m.in. w Warszawie).

W jaki sposób ją wykorzystywano? Trzeba było się najpierw na wieżę wdrapać. Potem uczestnik szkolenia, w odpowiedniej uprzęży był podczepiony do otwartego na stałe spadochronu, który – dzięki metalowej obręczy – zawsze utrzymywano w odpowiedniej rozpiętości. Ten spadochron podwieszano na linie, którą przepuszczano przez bloczek. Dopiero po takich przygotowaniach można było skoczyć w dół.

"Lot" adepta sztuki spadochroniarskiej był jednak spowalniany do czterech metrów na sekundę i stale kontrolowany. W ten sposób ćwiczono m.in. "wybicie z progu", a także odpowiednie, miękkie lądowania.

Nie trwało to długo. Podczas ostatniej wojny zamojska wieża nie była wykorzystywana. Pod koniec lat 40. ub. wieku została przejęta przez Aeroklub Robotniczy ze Świdnika. Przydała się...

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama