Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 19:54
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Podwójny portret Zamojszczyzny: Wieża nie tylko rekreacyjna

Na starych zdjęciach Zamościa można zobaczyć dziwną konstrukcję. Jest to 28-metrowa wieża spadochronowa. Stała ona przy stadionie (w sąsiedztwie Parku Miejskiego). Wykonano stamtąd podobno kilka tysięcy skoków.

Autor: ze zbiorów Adama Gąsianowskiego

- Mam w swoich zbiorach dwa zdjęcia tej starej, zamojskiej wieży spadochronowej. Nie wiem jednak przez kogo zostały wykonane. Widać na nich wysoką, metalową konstrukcję, która zapewne kiedyś uchodziła za nowoczesną – mówi Adam Gąsianowski, właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu. – Z tej wieży korzystali podobno miłośnicy skoków spadochronowych i szybownictwa. Nie tylko.  

Zamojska wieża spadochronowa została otwarta 18 maja 1939 r. z inicjatywy miejscowych członków Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Jej projektantem był Jerzy Koziołek, inżynier z Chorzowa. Ta metalowa budowla miała trzy punkty podparcia oraz klatkę schodową umieszczoną na zewnątrz. Była ona używana do tzw. początkowego szkolenia skoczków spadochronowych (podobne wieże powstały w Bydgoszczy, Grudziądzu, Lublinie, Lwowie i m.in. w Warszawie).

W jaki sposób ją wykorzystywano? Trzeba było się najpierw na wieżę wdrapać. Potem uczestnik szkolenia, w odpowiedniej uprzęży był podczepiony do otwartego na stałe spadochronu, który – dzięki metalowej obręczy – zawsze utrzymywano w odpowiedniej rozpiętości. Ten spadochron podwieszano na linie, którą przepuszczano przez bloczek. Dopiero po takich przygotowaniach można było skoczyć w dół.

"Lot" adepta sztuki spadochroniarskiej był jednak spowalniany do czterech metrów na sekundę i stale kontrolowany. W ten sposób ćwiczono m.in. "wybicie z progu", a także odpowiednie, miękkie lądowania.

Nie trwało to długo. Podczas ostatniej wojny zamojska wieża nie była wykorzystywana. Pod koniec lat 40. ub. wieku została przejęta przez Aeroklub Robotniczy ze Świdnika. Przydała się...

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qwertyTreść komentarza: Właśnie ujawniono, że władze Chełma wywaliły na ten cel 615 tys. złotych (a na remonty dróg brakło). Ciekawe ile z tej kasy przytulą kolesie Sakiewicza.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 17:28Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Godzina 17.10 poniedziałek 23.12.2024 drzwi w dalszym ciągu nie ma......ciepłych świąt życzęData dodania komentarza: 23.12.2024, 17:11Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama