Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:15
Reklama
Reklama

Dawny cmentarz ordynacji. Jak na wileńskiej Rossie

Szczebrzeszyński cmentarz parafialny założono na wzniesieniu. Nastrój, który panuje na nekropolii, przypomina ten ze słynnego cmentarza na Rossie w Wilnie. To piękno przyrody jakoś dziwnie splecione z wielką historią i zadumą nad ulotnością ludzkiego życia. Stara część nekropolii jest jednak bardzo zaniedbana. Czy może się to zmienić?
Dawny cmentarz ordynacji. Jak na wileńskiej Rossie

Autor: Fot. Bogdan Nowak

Tomasz Gajewski jest miłośnikiem sztuki, społecznikiem, regionalistą oraz m.in. autorem albumu pt. "Aleksandra Wachniewska. Malarka Roztocza". Zna bardzo dobrze zabytkową część cmentarza parafialnego w Szczebrzeszynie i postanowił nam o niej opowiedzieć. Ta opowieść ma jednak trochę gorzki smak. Dlaczego? 

– Moja rodzina była zawsze mocno związana z Ordynacją Zamojską. Współtworzyła charakterystyczny, urzędniczy i inteligencki klimat, jaki panował przed wojną w Zwierzyńcu oraz w okolicznych miejscowościach – mówi Tomasz Gajewski. – Ordynacja i ludzie z nią związani byli obecni w wielu rozmowach, które prowadzono w moim domu. To dzięki nim znam także przeszłość szczebrzeszyńskiego cmentarza. Martwię się jednak o jego przyszłość...

Powstańcy i zakątek Fortunata

Pan Tomasz zabrał nas na spacer po najstarszej części szczebrzeszyńskiej nekropolii (powstała podobno pod koniec XVIII w). To niezwykłe miejsce. Grzebano tutaj całe pokolenia okolicznej szlachty, inteligencji, rzemieślników oraz ordynackich urzędników. Cmentarz ma obecnie powierzchnię ok. 5,3 ha. Stoi na nim okazała, murowana kaplica. W jej sąsiedztwie, oraz przy okolicznych alejkach zachowało się ok. 380 nagrobków kamiennych i żeliwnych postawionych przed 1945 r., w tym wiele XIX-wiecznych. 

Część z nich wymaga natychmiastowej interwencji konserwatora zabytków. Bo owe nagrobki są popękane, brudne, poplamione zaciekami, zielone od mchu, a czasami toną w stertach butwiejących liści i śmieci. Na niektórych z nich nazwiska zmarłych są już ledwo widoczne. Nie brakuje też takich nagrobków, które rozpadły się na kawałki. Tomasz Gajewski boleje nad tym. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama