Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 20:22
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Podwójny portret Zamojszczyzny: Leśna gimnastyka przed pałacem

Willę zwaną Plenipotentówką budowano w latach 1880-1890. Ten okazały budynek ufundował XIV ordynat Tomasz Franciszek Zamoyski dla szefów Zarządu Dóbr Ordynacji Zamojskiej, czyli plenipotentów. Niektórzy z nich mieli żyłkę sportową.

Autor: Adam Gąsianowski

Budynek nadal robi wielkie wrażenie. Powstał według projektu Ignacego Aleksandra Szymańskiego, na tzw. tarasie zwierzynieckiej Bukowej Góry (obok możemy oglądać m.in. budynki browarne oraz willę Borowiankę). Ten piętrowy gmach postawiono w modnym wówczas "typie szwajcarskim". Jego ściany pokryto drewnianym szalunkiem oraz oryginalną, snycerską dekoracją. Powstały tam obszerne klatki schodowe oraz słynne kominki. Nie tylko. 

Obok willi (czasami nazywa się ją pałacem) wybudowano także wozownię, studnię oraz tzw. zieloną salę, czyli miejsce, w którym odbywały się ćwiczenia gimnastyczne. Ustawiono tam "słup ze szczeblami", drabinki oraz specjalny drążek "do uprawiania sportów". Pod koniec XIX w. to była na Zamojszczyźnie zupełna nowość, zapewne nie dla wszystkich zrozumiała. Bo w tych czasach pojęcie sportu nie było jeszcze dokładnie sprecyzowane...

"Dwa kije związane nitką. Rodzaj drewnianej szpulki w środku" – pisano np. o modnej w tym czasie zabawce zwanej diabolo. "Sport polega na podrzucaniu owej szpulki w górę i chwytaniu ją na nitkę. W Paryżu urządzają specyalne konkursy, na których zwolennicy diabola współzawodniczą w zręczności. Kilkunastoletnia panienka zrobiła niedawno tysiąc paręset kolejnych rzutów, nie upuściwszy diabola ani razu na ziemię!". 

Żurnaliści z początku XX w. donosili natomiast o innym, dość nowatorskim sporcie. "Bilard owalny, najnowszy wynalazek angielski (grano na okrągłym stole – przyp. red.) znalazł życzliwe przyjęcie w świecie sportsmenów londyńskich. Zaokrąglona forma pozwala graczom uniknąć niewygodnych pozycji, do których zmuszają proste kąty".  

Możemy się domyślać, że w Zwierzyńcu wykonywano jednak ćwiczenia sportowe nie tylko w wygodnych, modnych i dostojnych pozycjach. Bo czasy się zmieniały. Pod koniec XIX w. uważano np., że przynajmniej godzinę dziennie należy spędzać na świeżym powietrzu. Coraz częściej mówiono też, że ruch wzmacnia "strukturę fizyczną" organizmu oraz psychikę człowieka. 
Teoretycy sportu z tego okresu promowali całe "systemy gimnastyczne". Powstawały też pierwsze kluby sportowe i koła. Były coraz bardziej popularne. 

O jednym z nich donosiło w 1911 r. czasopismo "Świat". 
 "Koło gimnastyczne przy (warszawskim) Towarzystwie Wzajemnej Pomocy Pracowników Handlowych i Przemysłowych liczy obecnie 86 członków i członkiń i rozwija się bardzo pomyślnie" – czytamy w jednym z artykułów. "Ćwiczenia odbywają się w zakładzie doktora Fiszera. Od 1 kwietnia zorganizowano komplety gimnastyczne seniorów i komplety dla dzieci członków". 
Kobietom zalecano także, żeby coraz więcej zajęć domowych wykonywały samodzielnie, bez pomocy służby. Chodziło np. o robienie herbaty czy zakupy. 

Na pewno gimnastykę obok pałacu plenipotenta w Zwierzyńcu uprawiano w pięknej scenerii i na świeżym powietrzu (tuż przed zwartą ścianą pachnącego, sosnowego boru). Zapewne podawano tam także herbatę, a piękne panie patrzyły z podziwem na dziarskich gimnastyków, którzy właśnie wyskoczyli z wykwintnych fraków. 
Ordynaccy ogrodnicy dbali o otoczenie znajdujących się tam budowli i urządzeń. Sadzonki drzew i krzewów przywożono tam m.in. z Florianki (istniała tam tzw. szkółka). 

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qwertyTreść komentarza: Właśnie ujawniono, że władze Chełma wywaliły na ten cel 615 tys. złotych (a na remonty dróg brakło). Ciekawe ile z tej kasy przytulą kolesie Sakiewicza.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 17:28Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Godzina 17.10 poniedziałek 23.12.2024 drzwi w dalszym ciągu nie ma......ciepłych świąt życzęData dodania komentarza: 23.12.2024, 17:11Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama